Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mit jelent a földelés a...

Mit jelent a földelés a gyakorlatban? Miért szükséges valamit (fogyasztót, elemet, stb. ) leföldelni? Hogyan kivitelezik?

Figyelt kérdés
Bocs, hogy 3 kérdést írtam egyben, de ez a három logikailag szerintem egybetartozik, és aki elekrotechnikus, remélem csak meg tudja válaszolni őket egyben.

2014. febr. 24. 13:14
 1/9 fúróferkó ***** válasza:

Elektromos készülékek,berendezések fémrészét,amik üzem szerűen nem,csak meghibásodás esetén kerülhetnek feszültség alá védő földeléssel kell ellátni.

Erre egy szabvány szerint elkészített földelőhálózat szükséges,tehát soha nem az első radiátorra,vízcsapra kötjük a földelést!

Erre a célra egy megfelelő méretű galvanizált fémrudat, un. földelőszondát vernek a földbe,ehhez csatlakozik a földelő gerincvezeték,amit a fogyasztásmérő helyhez vezetnek,itt aztán elkészítik a további szükséges hozzá csatlakozásokat.Lehetne még tovább ragozni,mi mindent kell még földelőhálózattal ellátni: fürdőkád,esőcsatorna,fűtési csőrendszer,vasbeton alap de talán most ennyi elég.

2014. febr. 24. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

És mi a helyzet pl. egy műveleti erősítőnél, ami csak pozitív feszültséggel tud dolgozni, és a negatív bemenetét le KELL földelni, különben nem működik?


Vagy akkor, amikor a hangfal erősítője halkan, de zúg, addig, amíg nem nyúlok bele egy ponton (természetesen szigetelés nélkül) az áramkörbe : ilyenkor nyilvánvaló, hogy leföldeltem, csakhogy ezután úgy szeretném kiküszöbölni a zúgást, hogy ne kelljen mindig ott fogjam azon a két nyavajás ponton az áramkört (már csak azért sem, mert az ujjam elég vastag ahhoz, hogy közben más is érintsek véletlenül, amit nem kell)... pl. ilyenkor hogy oldható ez meg?! Mit kéne csatlakoztassak az áramkörbe, ami még lehetőleg egy 5 köbcentis térrészben elfér, és földel??? (Igazából ezért kérdeztem.)

2014. febr. 24. 22:34
 3/9 A kérdező kommentje:

És pl. ha a neten is szétnézek, alig találni olyan kapcsolási rajzot, amiben ne lenne földelés. Akkor ott most mi a teendő?


Bocs, hogy ilyen ovisan kérdezek, lehet, nagyon alap cuccot, de nekem eddig nem volt senki, aki ezt el tudta volna mondani - ill. akit meg mertem volna kérdezni.

De most már tényleg zavart, hogy ezt nem tudom, és így látatlanba mégiscsak kevesebbet vesztek azzal, hogyha lecsesznek a tudatlanságomért.


Talán lehet, az a gond, hogy alapjaiban nem értem a földelés lényegét, hogy miért szükséges, ill. a működését, mármint hogy elektroszatitkai oldalról...

2014. febr. 24. 22:40
 4/9 anonim ***** válasza:

Mint gondolom tudod,a 230 Voltos fogyasztók működéséhez szükséges egy fázis és a nulla,a védőföldelésnek csak hiba esetén van jelentősége,de akkor nagyon.

Az első válaszolót csak annyiban igazítanám hogy a védőföldelés mindig a mérőhely UTÁN kerül kialakításra,alapesetben egy földelőszonda segítségével.A mérőhely után kettéválasztják (nullabontás)a nullavezetőt,egyik ág marad továbbra is nullavezető,a másik ág lesz a védőföldelés,ezt leföldelik és úgy viszik tovább.Ebből adódik hogy a nulla és a védőföld elméletileg ugyanaz,gyakorlatilag pedig nem,mert a nullán üzemszerűen folyik áram,a földelésen pedig csak hiba esetén.Tudom nem egyszerű megérteni,de ezen el kell filózni egy darabig.Az erősítőre pedig az ujjad helyett kösd rá a földelést és megszűnik a búgás.

2014. febr. 25. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 fúróferkó ***** válasza:

Már "világosabb" a gondod,illetve a kérdés.A félreértések általában ,és most is abból erednek,hogy az életben gyakran használnak szakkifejezéseket.Némelyik ismerőa a fizikaórákról,(pl.te is elektrosztatikust írtál elektronikus helyett.)Sok egykori kifejezés szakzsargonná alakult,amit a már a bölcsődében is mondanak a gyerekek,de nem tudják miért mondják tárcsázásnak,ha nyomkodják a gombokat,vagy miért nem cincog a tenyerükben a kütyü,pedig az egér.

Ilyen a föld,földelés,test,hidegpont,védővezető keverése.Ezek szerint nem az erősáramú gyakorlatban használt földelésről kérdezel.A gyengeáramú gyakorlatban használt "föld" kifejezés szintén a múltból ered.

Az erősítőkben működő áramkörök hajlamosak egymással hurkokat képezve kölcsönösen rezgőköröket képezni,a váltakozóáramú hálózat frekvenciája,vagy többszörösei hallhatóak lesznek a hangszóróban ha bizonyos szerelési szabályokat nem tartunk be.A tápegység,hálózati trafótól távol kell lenni az erősítő egyéb elemeinek,a nyomtatott áramköri vezetékek ne fussanak párhuzamosan egymás mellett.

A kérdésedben lévő problémát is -"hozzáérek és megszűnik a búgás" - is valami hasonló hiba okozhatja.Valamelyik áramkör un.hidegpontja a "levegőben "

Ez is szakmai zsargon,akkor mondják ha nincs összekötve ,egy áramköri pont ,amivel össze kéne.

2014. febr. 25. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Erősítőkre és bakelitlemezjátszókra főleg jellemző a tünet,és búgás,valamint kikapcsoláskor hangos böffentés ,pattogás képében jelentkezik.Való igaz,hogy a védőföldelésnek semmi köze az egészhez,de a problémát mégis megoldja vagy mérsékli.Gyakorlatilag bármire ráköthetjük a védőföldet ami nincs valamelyik fázis vagy a nulla feszültsége alatt.
2014. febr. 25. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

http://www.gyakorikerdesek.hu/elektronikus-eszkozok__egyeb-k..

#3-ban leírtam konyha nyelven mi a földelés.

A jelföldet meg az árnyékolást ne keverjük ide, teljesen más.

2014. febr. 25. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

"A tápegység,hálózati trafótól távol kell lenni az erősítő egyéb elemeinek"


Öööööööö.... csak tudod, az a kis trafó, ami hozzá van drótozva az áramkörhöz, az a hangfal testében éppenhogy úgy elfér, hogy nem nyomja agyon az áramkört.


Amúgy csodálkoztam is, hogy miért van az, hogyha a transzformátor külső fém burkolatát piszkálom részdróttal, az a hangszórón keresztül hallatszik.

2014. febr. 26. 20:14
 9/9 anonim ***** válasza:
Az első és a harmadik egy igen jó kérdés. Néhány év az egyetemen majd 10 év a szakmában, és akkor talán már kezdi az ember sejteni miről lehet szó. Talán ez az egész elektronika-elektrotechnika legnehezebb kérdése. Sok sikert a válaszokhoz...
2014. júl. 16. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!