Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Forrasztó páka hegye el...

Villjoe kérdése:

Forrasztó páka hegye el feketedett nem ugrik rá fel az ón! Mi a teendő? Többi lent!

Figyelt kérdés
Egy Basetech ZD-99-es forrasztóról lenne szó. Maximum 10 órát használtam(nem egyhuzamban), mire arra lettem figyelmes, hogy a páka hegyére nem ugrik fel az ón/nem tapad meg rajta. A páka hegy elfeketedett és azóta áll fent ez a probléma. Mit kellene tennem, hogy újra használható legyen? Hogyan tudnám megtisztítani?A nedves szivacs nem használt neki.

2014. márc. 20. 11:06
 1/10 anonim válasza:
A pillanatforrasztóm végét csiszolópapírral szoktam megtisztítani hogy fémes réz legyen a vége. Valamint utána forrón forrasztógyantába nyomom, ami a néhány molekula vastagságú rézoxid réteget is eltávolítja.
2014. márc. 20. 11:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Tengor ***** válasza:

Ráégett a salak. Megcsiszolhatod v. megköszörülheted, de olyan már nem lesz mint új korában.

Szerezz be hozzá egy új hegyet (v. egy egész készletet)

2014. márc. 20. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim válasza:
Az 1. vagyok ismét. Utána forrasztóónnal befuttatom a tiszta réz végét. Ez után kiválóan használható.
2014. márc. 20. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
Ha elfeketedett, meg kell csiszolni, ki kell cserélni!
2014. márc. 20. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Wadmalac ***** válasza:
Finomszálas drótkefe. Egyébként a króm(vagy nikkel) bevonat elég gyorsan le szokott égni a pákáról, jobb is, mert a tiszta rézen jobban tapad az ón.
2014. márc. 20. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Ne csiszolgasd, vegyél új hegyet. Fahrenheit 28020 -as pákához kapható hegy jó bele.
2014. márc. 20. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm válaszaitokat :)
2014. márc. 21. 07:38
 8/10 anonim ***** válasza:
Azért nem eszik olyan forrón a kását. Vegyél polír papírt, azzal csiszold le fémtisztára, utána háztartási sósavba mártsd bele és tartsd benne A HEGYET kb. 15 másodpercig. Utána töröld szárazra, majd kapcsold be maximumra és gyantás forrasztóónt futtass rá ameddig sósavba nyomtad. Örökre rajta marad és utána már könnyebb letisztítani. Évtizedek óta így alkalmazom profi forrasztópákán is, még a régi nagy mesterektől tanultam ezt a technikát és bevált. A forrasztóón sokkal jobban fog utána rátapadni és könnyebben tisztítható is lesz. Természetesen, ha mikroelektronikára (SMD) használod, akkor a polírpapírnál ügyelned kell rá, hogy a hegy tűszerű maradjon és ne gömbölyítsd le.
2016. júl. 8. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

kb 15 évvel ezelőtt vettem egy Solomon SL-30 pákaállomást (Sorny Roong Industrial gyár terméke)

Az eredeti pákaheggyel évekig gond nélkül forrasztottam.

Később azonban nem kaptam hozzá gyári hegyet.

Az után-gyártott Kínai hegyekkel nekem is ilyen gondjaim vannak a mai napig. A galvanizált bevonat kb. 5 perc alatt befeketedik és nem tapad rá a forrasztó ón.

Nagyon el kell találni azt az alacsony hőmérsékletet, ahol még nem oxidálódik be a hegy és még az ón is megolvad rajta. Próbáltam már különféle forrasztó pasztákat és horganylemezzel gyengített sósavat és a nedves szivacson is húzogatom gyakran, de az a tapasztalatom, hogy ahol nincs azonnal befuttatva forrasztó ónnal ott nagyon hamar oxidálódik és aztán kínlódás forrasztani vele.

Keresgéltem, hogy milyen minőségi hegyet lehetne venni hozzá, de egyelőre nem találtam megfelelőt.

Az a gond, hogy a Weller hegyeknek nincsen megadva a mérete, nem tudom melyik típus lenne jó hozzá, másképp már biztosan vettem volna azt.

2020. ápr. 23. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Szervizmérnök úr ***** válasza:
100%

Véletlenül 2 napja futottam össze ezzel a videóval, noha régebben is láttam hasonlót (pákatisztítás):

https://www.youtube.com/watch?v=JADI1N-K9Yc

A kínai hegyeknél én is tapasztaltam, amit írtál, inkább rendeltem rézhegyet, ami legalább biztosan működik, csak ott meg a réz anyaga fogy el. De amúgy is ritkábban használom, pillanatpáka-hívő vagyok, így nem vészes.

A sósavba nem gyengítésként rakják a cinket (ami szárazelemből bontható), hanem cink-klorid képződik a reakcióban, amivel jobban lehet forrasztani a vasat például (forrasztóvíz), illetve a pákahegyen is cinkbevonatot képezhet.

Vannak itt igényesebbnek látszó hegyek is, de nem próbálgattam végig őket, hogy melyik használható esetleg:

[link]

2020. ápr. 23. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!