Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Tudjä valaki, hogy lehetne...

Tudjä valaki, hogy lehetne összerakni egy ilyen áramkört? Hogy lehetne ezt a működést megvalósítani?

Figyelt kérdés

Mondhatni egyfajta tranzisztoros kapcsoló összeállítására lenne szükségem, de NEM OLYANRA mint ami az alap tranzisztor kapcsolóként való használa (mint pl.: [link]


Kicsit talán hasonlít a flip-flop áramkörökre az, amit szeretnék, de az se teljesen ugyanaz, úgyhogy sajnos nem tudom, hogy mire keressek rá.

Megpróbálom leírni, hogy pontosan milyen működésre is lenne szükségem:


Ennek az áramkörnek egyetlen digitális bemenete van, amint vagy bemegy egy bizonyos külső feszültség - ezt tekintsük bekapcsolt állapotnak -, vagy nem - kikapcsolt állapot. Ugyanígy kimenetből is csak egy van, amit mondjuk egy fogyasztó, teszem azt pl. egy égő, vagy egy led bekapcsolt vagy kikapcsolt állapota jelent.

FONTOS - mint ahogy már írtam -, hogy csak EGYETLEN BEMENETtel szabályozható az áramkör működése.

Az áramkörnek van egy belső feszültség-/áramforrása is.


Az áramkör működése pedig a bemenő külső feszültség megléte (pl. 5 Volt), vagy hiánya (0 Volt) >sorfolytonos< függvényében a következő kéne legyen. A 0 Voltot tekintsük kiindulóállapotnak:


bemeneten 0 Volt (kapcsoló nyitva) :: az égő nem világít [kimenet: 0]

bemeneten 5 Volt (kapcsoló zárva) :: az égő világít [kimenet: 1]

bemeneten 0 Volt (kapcsoló újra nyitva) :: az égő világít [kimenet: 1]

bemeneten 5 Volt (kapcsoló visszazárva) :: az égő nem világít [kimenet: 0]

....

és innentől kezdődne előről...



Esetleg valaki tudja, hogyha erre már van triviális megvalósítás, hogy az mi is, hogy hívják?

Vagy tudna valaki mutatni ehhez a működéshez már kész kapcsolási rajzot? Mert én sajnos magamtól nem tudom kitalálni, hogy ezt hogy is kéne. :(


Ha valaki tudna adni kapcsolási rajzot, azt nagyon megköszönném!



2014. máj. 27. 16:32
 1/10 A kérdező kommentje:

Képben kifejezve valami ilyesmire gondoltam : [link]


A végén észrevettem, hogy a kép kicsit el van szúrva, mert a bemenő külső feszültséget mérő oszcilloszkópot a kapcsoló elé raktam, holott utána kellett volna.

Ezért elnézést, remélem még így azért érthető.

2014. máj. 27. 17:06
 2/10 A kérdező kommentje:
Közben átrajzoltam, a KIJAVÍTOTT ÁBRA itt nézhető meg : [link]
2014. máj. 27. 17:13
 3/10 anitaanita ***** válasza:

Ha jól értelmezem amit mondtál, te azt akarod megvalósítani hogy a LED a kapcsoló minden pozícióváltásakor a következő állapotba kerüljön.


Gyakorlatilag frekvenciát akarsz kétszerezni... Egy olyan J-K flip-flop ra van szükséged, ami lefelé és felfelé futó élre is billen. Double edge trigged trigged gate. Vagy valami ilyesmi. Természetesen ez másképp is megoldható, nem kell hozzá ilyen specko-jedni IC. Csak egy kis kreativitás :P

2014. máj. 31. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

"Double edge trigged trigged gate. Vagy valami ilyesmi. Természetesen ez másképp is megoldható, nem kell hozzá ilyen specko-jedni IC. Csak egy kis kreativitás :P"


Most akkor ebből gondolom Te is "sokat" megtudtál. Hát még én......


Amúgy meg a J-K flip-flop-os dolgokat én is próbáltam, vagy 8 féle variációban.... hát, egyik se működött, hogy ********** **** a ******.......



Nade mindegy, azóta kitaláltam a tutit..... nade az ha pontosítva lesz, akkor jajj annak, aki a "bevett" elektrotechnikusi megoldások híve. :D


Viszont igaz az is, aki rá meri majd egy szóval is mondani az én megoldásomra, hogy gányolt, akkor az jobban teszi, hogyha helyben megmutatja a jobbat, különben úgy széjjelszekálom, hogy egy életre elmegy a kedve a másokra való fedezet nélküli köpködéstől!!!

2014. jún. 1. 01:28
 5/10 anitaanita ***** válasza:

Ugyan kérlek.

Feltételeztem, hogy van annyi alapműveltséged az elektronika terén, hogy tudod mi az az élvezérlésű áramkör.


A puffogásodnak meg semmi értelme. A feladat egyszerű, csak kicsit kedveskedni akartam azzal, hogy rávezesselek az egyik legelegánsabb megfejtésre.

2014. jún. 1. 02:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Ok, végül is mindegy.... mint írtam, már lényegében sikerült megoldanom a dolgot, csak valószínűleg gyökeresen másképp.

Ráadásul a saját megoldásommal talán még mindig kevesebb alkatrészből megoldható a dolog, mint komplett JK Flip-Flop modulok felépítéséből...... mégha esetleg annyira nem is elegáns.


Zárójelben:

Frekvenciaosztókra rákerestem egyébként a neten, össz-vissz két kapcsolást találtam ami ahhoz megfelelő - lenne -, amit én akarnék, de egyik se úgy működött, mint kellett volna (a frekvencián nem tudtak változtatni, de a kitöltési tényezőt cserébe rendesen "felhúzták" 90% fölé (magasan), magyarán használhatatlan eredményt adtak).

2014. jún. 1. 03:10
 7/10 anitaanita ***** válasza:
Te nagyon buta vagy. Kevered gizikét a gőzekével. "Komplett J-K flip-floppot" pedig 50Ft -ért lehet venni.
2014. jún. 1. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

"Te nagyon buta vagy. Kevered gizikét a gőzekével."

Ha tudnám hogy ezt miből vontad le ilyen effektíven?!


Mindegy is. A probléma megoldva (SZÁMOMRA), a kérdés pedig lezárva.

Minden jót!

2014. jún. 1. 15:51
 9/10 anonim ***** válasza:

Itt van készen, igaz ez 230V-os, de megrelézed egy 5V-os relével és kapcsolgatja a lámpádat.

[link]

2014. jún. 27. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm az utolsót azok nevében, akik ehhez a kérdéshez tévednek és ők is érintettek valamennyire.

Bár én anno nem egy kész eszközre gondoltam, de ez is tekinthető megoldásnak az "ilyen áramkör"-re.


+1 pont

2014. jún. 27. 13:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!