Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Vajon hány KHz-ig tudnám...

Vajon hány KHz-ig tudnám használni a PC laptopomat oszcilloszkópként?

Figyelt kérdés

Eszembe jutott, hogy esetleg tudnám használni a PC-met - mondjuk az Audacity-vel - oszcilloszkópként úgy, hogy felvágok egy jack audio kábelt, és az éppen aktuális áramkörből kimenő feszültségszinteket a kábel szigetelés nélküli végeire vezetem, a programban meg röggzítem a feszültségváltozásokat pont úgy, mintha csak egy zennét vennék fel a magnóról Line-In csatlakozáson keresztül.

Elvégre a jack kábeleken átmenő hang is az idő függvényében zajló feszültségváltozásokból áll, nemde?!


Szerintetek tudnám így hatékonyan pótolni a hivatásos oszcilloszkópokat?

Az igaz, hogy 1-2000 forintomban fájna a dolog a vezeték felvágása miatt, de még mindig sokkal jobban megérné, mint tíz-százezrekért oszcilloszkópot venni, nem?

Több száz megaherzes tartományokat meg én személy szerint az otthoni kísérleteimmel nem is nagyon szoktam megközelíteni.



De valaki tudja, hogy milyen frekvenciatartományokban tudnék így mérni?

Vagy esetleg tartalmaz egy PC hangkártyája olyan szűrőket, amik miatt bizonyos tartományokban nem tudnék mérni.

És nem utolsó sorban, mivel sokszor kéne mérnem nagyon alacsony frekvenciatartományban - pár Hz-es, vagy akár az 1 Hz-nek a töredéke is -, nem tudja-e esetleg valaki, az olyan lassú amplitúdóváltozásokat is lehet érzékelni számítógépen Jack csatlakozón keresztül?



Előre is nagyon köszönöm a válaszokat!



2014. jún. 4. 16:38
 1/10 anonim ***** válasza:

Ha így csinálod, ahogy írtad, egy eredménye lesz, mégpedig egy halott alaplapi hangkártya.


Nem találtad fel egyébként a spanyol viaszt, és működik az elképzelés (habár közelében sem lesz egy igazi szkópnak)


[link]


Itt a program,


[link]


Itt pedig olvass utána, hogyan lehet illeszteni a mérendő jelet a hangkártyához, így semmi nem megy majd tönkre.

2014. jún. 4. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az infókat!


Csak kár, hogy a fórumon a linkek többsége már halott. :(

2014. jún. 4. 19:38
 3/10 anonim ***** válasza:
Minek kérdezed meg? Próbáld ki, mérd le a sávszélét...
2014. jún. 5. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

"Minek kérdezed meg?"


Így legalább kiderült, hogyha kipróbáltam volna, kiégett volna az egész hangkártya.


=]


Mert az pl. nem jutott eszembe, hogy elé kéne még egy átalakító elektronika is.

2014. jún. 5. 10:20
 5/10 anonim ***** válasza:

Azért hozzátenném, hogy nem feltétlenül égne ki, ésszel használva, elvileg a 0.7V-s tartományon belül működik. Viszont ha bármi balul sül el (elég csak rossz helyen mérni véletlenül) és ugrott a hangkártya.


[link]


itt egy bővebb leírás, ezzel már tudsz mit kezdeni.

2014. jún. 5. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!


Ezt Te fordítottad le?

2014. jún. 5. 14:40
 7/10 A kérdező kommentje:
Az azért mondjuk kár, hogy alacsony frekvenciák nem foghatók a laptopon =(
2014. jún. 5. 14:42
 8/10 anonim ***** válasza:

Nekem evidens, hogy egy több 10-100 wattos kimenetet nem kapcsolok rá egy mikrofon bemenetre, gondoltam neked is, ha már szkópként akarsz használni egy laptopot. Feltételeztem ilyen előismeretet.

Amúgy minden hangkártya más, mindegyiknek más az átvitele, ki és bemeneten is. Van amelyik 100Hz alatt már gyengül, van amelyiknek meg 10Hz alatt van a -3dB pontja. Ezért is írtam, hogy próbáld ki.

2014. jún. 5. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

"Nekem evidens, hogy egy több 10-100 wattos kimenetet nem kapcsolok rá egy mikrofon bemenetre,"


Jó, azért ekkora teljesítményeket én sem akartam rákapcsolni.

De az írt határ szerint úgy látszik jóval kevesebb is már veszélyes lehet a hangkártyának.

2014. jún. 5. 15:44
 10/10 A kérdező kommentje:

Egyébként meg gondoltam, hogyha már túl hangos zenei bemeneteknél is a túlmintavételezésnél nincs nagyobb baj, akkor az a hangkártyában van lekezelve.


De úgy látszik nem.

2014. jún. 5. 15:46

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!