Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Arduino hőmérő készítése....

Arduino hőmérő készítése. 10ohm-os termisztorral?

Figyelt kérdés
Az Arduino hivatalos oldlán van erre mintapélde de 10k ohm-os termisztorral, nekem pedig egy 10ohm-os termisztorom van. Próbálkoztam, de nem sikerült megcsinálni, hogy bármilyen hőváltozásra(ujjal való melegítésre) reagáljon. A termisztorom 9-11ohm között mozog, ezt meg tudtam mérni. Ha tudtok, akkor írjatok le nekem valami elméletet, ami alapján meg lehetne valósítani vagy küldjetek kapcsolási rajzot.

2014. dec. 20. 15:40
 1/6 anonim ***** válasza:

Bocsi, de muszáj egy picit offolnom és a véleményemet is leírnom:


Vélemény start:

Nem értem miért majmolja mindenki az Arduinot. Visszafejleszt téged. Írjál normál mikrokontrollerre boot loader nélkül ( nem gyereknek való arduino ), hanem egy sima Atmel MCU-ra ( ami egyébként az arduinoban is van ) egy normál C programot. A C nyelv örök. Az Arduino nyelv meg egy állapot. Vélemény vége.


Most jön a válaszom:

10Ohmból hogyan varázsolsz 10kOhmot?

Sehogy.


Az ADC ( analóg-digitál konverter ) működését kell megértened. Ehhez kell egy speciális előismeret: a feszültségosztás elve.


Ha két ellenállást sorba kötsz, és feszültséget adsz rájuk, akkor a nagyobb ellenálláson, nagyobb feszültség esik. Ha ugyanakkorák, akkor fele-fele arányban oszlik meg rajtuk a feszültség.. stb. stb.


Ha az egyik ellenállást változtatod, akkor azon kisebb vagy nagyobb feszültség esik, annak függvényében, hogy csökkentetted vagy növelted az ellenállás értékét.


Esetünkben a termisztor egy olyan változtatható nagyságú ellenállás, amit a hőmérséklet ingadozás változtat.


Következésképpen a rajta eső feszültség ingadozása, már maga az információ számunkra.


A mikrokontroller referencia feszültsége ( ezt te tudod mennyi általában 4,5 - 5 Volt ) jelenti a maximális értéket az ADC kimenetén. Pl. 0-1023 értékké alakítja a 3-5 Volt közti értéket. 3 Volt esetén 0, 5 Volt esetén 1023, és a köztes értékeket meg ki tudod számolni... 2 Volt különbséget 1024 részre osztottunk 2 / 1024 = 0.0019 ~ 0.002 Voltonként növekszik 1 egységgel a digitális érték.


Ha eddig megértetted, alkoss egy feszültségosztót, az egyik ellenállás már adott, a másik ellenállás méretét pedig a min. és max. értékek határozzák meg!


Sok sikert!

2014. dec. 20. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Jól írja az első, abba a kapcsolásba hiába teszel 10 ohmos termisztort a 10 kohmos ellenállás mellé: olyan kis feszültség esik rajta, hogy az Arduino analóg bemenete nem fog tudni megkülönböztetni csak két szélsőértéket.

Legjobb lesz, ha szerzel egy 10k-s termisztort és azzal folytatod tovább, minden más csak bonyolítja az életed ezen a tudásszinten.

Ja, és el ne dobd az Arduinót csak ezért, amiket az első írt :) Ne vegye el a kedved, majd ráérsz még C-ben programozni, ha eljön az ideje.

2014. dec. 22. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Első vagyok:


Én nem arra utaltam, hogy a termisztort cserélje, hanem hogy vegyen hozzá két fillérért egy ellenállást és kész. :) Olcsóbb verzió...

2014. dec. 22. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Mármint úgy gondolod, hogy egy 10 ohmosat és folyjon át rajta 250 mA???
2014. dec. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Az Atmel chipben van felhúzó ellenállás. A datasheet szerint 1 ampert is kibír... Igen, úgy értettem. Pontosan.
2014. dec. 22. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Egyébként miből gondolod, hogy 250 mA folyna át rajta? A referencia feszültséget ő határozza meg... :) Beállítás kérdése. Szóval inkább vegyen két fillérért egy ellenállást, mint egy másik termisztort!
2014. dec. 22. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!