Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » EL tudnátok szemléletesen...

Oakley18 kérdése:

EL tudnátok szemléletesen magyarázni, hogy hogyan lehet kis feszültségnél nagy áramerősség és nagy feszültségnél kis áramerősség, ha egyszer a feszültség különbség az áram kiváltó oka? Nincs egyenes arányosság?

Figyelt kérdés
A feszültség és az áramerősség kérdésével tisztában vagyok, de valami nekem nem kerek. Szeretem megérteni és elképzelni a dolgokat, de ezt valahogy nem tudom vizualizálni magamban! Egy csapnál ami pl egy függőleges cső közepe táján van elhelyezve, szabályozni tudod, hogy milyen vízmennyiség haladjon át rajta a helyzeti energia különbségű tartályokból, de egy vezeték szempontjából ezt nem tudod megtenni. Max vékony vezetékkel, de az meg nem bírja.

2015. márc. 14. 10:35
 1/3 anonim válasza:

Nem értek hozzá csak mint laikus pár elgondolkodtató kérdés:


Pl. rövidzárnál tök mindegy milyen kicsi a feszültség, végtelen nagy az áramerősség?


Ha valami "szupervezető", akkor abban is kis feszültségre nagy lesz az áram?


Lehet 10ezer voltos feszültség, ha a fémben alig vannak elektronok (nagy ellenállás) akkor kicsi lesz az áramerősség?

2015. márc. 14. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Szirty ***** válasza:

oakley18!


Jó irányban keresgélsz, de kifelejtettél valamit: Az ellenállást!

A feszültség, az áram és az ellenállás hármas összefüggésben értelmezhető, ahogyan azt Ohm törvénye is remekül leríja.


Kis feszültségnél akkor folyik nagy áram, ha az ellenállás kicsi. Nagy feszültségnél akkor folyik kis áram, ha az ellenállás nagy.

Az ellenállás az a terhelés, amin az áram átfolyik. Egy olyan dolog, ami a nevéhez hűen akadályozza az elektronok áramlását.


I=U/R

Ahol I az áram U a feszültség, R az ellenállás.


A vizes példádban ezt úgy tudnám beilleszteni hogy:

A feszültségnek az a hidrosztatikai nyomás felel meg, ami a függőleges cső közepe táján elhelyezett csapnál van jelen.

Az áramnak az adott idő alatt a csapon átfolyó vízmennyiségnek felel meg.

Az ellenállás pedig a kifolyó cső keresztmetszete és a csap, amik az áramlás sebességét (áramot) korlátozzák..


Ha tehát a csapot kinyitod egy kicsit (nagy ellenállás) és utána nem változtatod, akkor magas vízoszlop mellett (nagy feszültség) is csak kevés víz jön ki (kis áram).


Ha alacsony vízoszlopnál (kis feszültség) a csapot teljesen kinyitod (kis ellenállás) akkor a kifolyó mennyiség nagy lesz (nagy áram).

2015. márc. 14. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:

"Kis feszültségnél akkor folyik nagy áram, ha az ellenállás kicsi. Nagy feszültségnél akkor folyik kis áram, ha az ellenállás nagy."


Hogy folyhat kis feszültségnél nagy áram? A feszültség eleve az az erő, ami mozgat egy meghatározott számú elektront egyik végből a másikba nem? Tehát hiába van sok vized, de ha szar a szivattyúd, akkor nem fog spriccelni a slag, csak cseperegni (víz=áram). => kis feszültségnél nem lehet nagy áramot csiholni, én úgy értelmezem.


Nem kötözködésből írtam, én sem értem. Ugyanaz a kérdés merült fel bennem mint a kérdezőben, és arra keresem a választ éppen.

2021. ápr. 1. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!