Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Melyik energia takarékos...

Melyik energia takarékos izzót (Osram Star, Philips Tornado, LivarnoLux-Lidl) éri meg megvenni vagy inkább már LED-est kéne?

Figyelt kérdés

Sima 11-14, spirál 20-23 Watt

1000 Lumen felett

E27, E14

2700K Warmwhite-melegfehér

Max magasság 12cm


Ilyesmiket nézegetek:

[link]



2015. máj. 12. 12:07
 1/5 anonim ***** válasza:
Gagyi ledest ne vegyél, mert remeghet a fénye és agyzsugort kapsz, minőségit javaslok.
2015. máj. 12. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nekem van mindkettő.

Hát a LED-eset csak kislámpába használom mert hiába melegfehét szerintem szörnyen természetellenes fénye van és ez engem zavar.

Igazuából nemtudom melyiket érdemesebb venni. mert a LED keveset fogyaszt és 20 évig biztosan világít. De a fényereje és a színhőmérséklete szerintem meg sem közelíti a csöves izzókét.

2015. máj. 12. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Amerikában(is) leálltak a csavrt kompakt fénycsöves lámpák gyártásával, mert mint tudjuk, rövid az élettartama, és drága..

itt még vadul árulják a nyugaton eladhatatlan kompakt csöveket...

pesze szlogen, de ez a valóság: a LED a jövő fénye...

nem tagadom már csak led van a lakásban, de megvenni baromi drága volt... ugyanis az igen jó waatt/lumen led az még horror árú..

ráadásul folyamatos fejlesztás alatt áll.

Laborban már egy wattból 350 lument csikarnak ki...de sorozatgyártásban még csak kétszáz a led teljesítménye... persze ez lakásvilágítás..

a katonai, a NASA, és az egyébb helyek már jobb led lámpát használnak


szóval led "izzóból" sem szabad bármelyiket megvenni..

2015. máj. 13. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Egyértelmű, hogy a led-eké a jelen (nem a jövő), és a kompakt fénycsöveké a múlt és az izzószálas fényforrásoké a régmúlt. Mondják, hogy az is jó ha valaki halogént vesz hálózati feszültségre. Az kb hasonló fogyasztású, mit a régi izzószálasoknál megszoktuk. Csak az autós halogéneknél jobb valamivel a hatásfok (~21 lumen/W), de még az is nagyon gyengus, a fogyasztás csökkentést illetően.


Viszont amiket lehet látni, az izzókhoz képest már jobb LED-eket kereskedelmi forgalomban, olyant ami már szoba világításra alkalmas melegfehér, kb 50lm/W hatásfokban kapható, ami több szempontból sem jó. Egyik a fényereje (energia/fény átalakítás hatásfoka), a másik a szín vissza adása.


A régi ledeknél mindkettővel gondok voltak.

Minimum 70lm/W fölötti melegfehér ledes fényforrásokal érdemes csak foglalkozni. Ami elérhető az sok esetben a régről maradt 30-50 lumen/Watt hatásfokú gagyi maradék darabok a rég legyártott megmaradt elfekvő készletből.


Amik jobbak, azok viszont árban is jobban ott vannak elég szépen. éppen a napokban láttam a Sugár áruház mögött az IKEA-ban 3.600,-Ft körül olyan 10-12 Watt körüli ledes lámpát, aminél már 7-800 lumen fényteljesítményt mertek ráírni. Persze annál meg a hűtéséhez nem tudom mennyire lehet elég az a kicsi hő leadó felület, mert zárt az egész. Viszont tudom mekora bordázottság kell ahhoz, hogy elegendő legyen a hő le adás ahhoz, hogy ne öregedjen idő előtt a led benne. Annak az élettartama hőmérsélet függő.


Inkább én ledeket veszek kimondottan a célnak megfelelő szín visszaadással és hatásfokkal a CREE gyártmányból, ha valami fényforrást akarok összeállítani. Azoknál a katalógusból lehet látni, mire képesek és mekkora CRI (a szín visszaadás helyessége). Kizárólag a melegfehéreknél úgy 80 CRI fölött már jónak mondható a színe. Persze ez leginkább csak az alkatrészeknél van feltüntetve, a készterméknél nem.


Itt írta valaki a remegő fényű ledes lámpákat.

Bizony vakon vársárlásnál én is bele futottam már olyanba. Úgy rohantam le a szombati piacra visszavinni, hogy a szelem majd elsodorta az eladót. A rohamtól reszketve adta vissza a pénzt, amikor mondtam, ennek villogó-remegő gyenge szemet bántó a fénye, mind ilyen szoakrokat árul? Nekem normális használható ledes lámpa kell! :)


Szóval nagyon jók a ledes lámpák, de ha valaki bele fut a régi elfekvő készletekből származó hulladékokba, akkor vehet tizenévvel ezlőtt gyártott első generációs hulladékot, ami akkor még újdonságnak számított, de ma már kiselejtezendő hulladék.


ma már csak ledes fényforrást szabad venni hosszú távra, viszont csak olyant ami a legújabb korszerű és jó hatásfokú CREE ledekkel van szerelve.


Mutatok egy CREE adatlapot, ahol a harmadik lap tetején lehet megtalálni a különböző ledek színhőmérsékletét és a hozzá tar5tozó színhűsgi mutatót, a CRI értéket. Tudom, ezzel nem mondok sokat egy felhasználónak, mert akkor tudni kéne, melyik lámpába mit építettek bele, de legalább aki foglalkozott kicsit vele, ebből többet lát.


Amibe ilyen ledet szerelnek, az már nem lehet rossz!

..legfeljebb elégtelen lehet a hűtése ha kihasználják a led max teljesítményét, vagy kisebb Wattszámon járatva kicsivel gyengébb fényerőn az élettar6am is hosszabb marad.


Amit még ne ,árt tudni, aminél szellősre alakították a led foglalat és fej közötti részét, ott jobban cirkulál a levegő és nem melegszik annyira fel.


Még egy dolog, ha zárt búrába tesszük a ledet, akkor sokkal gyorsabban fog gyengülni a fénye, ezért inkább levegő által jól átszellőző búra legyen csak fölötte, ahol alul be tu7d menni a friss levegő és felül kijöhet szabadon a meleg.


www.cree.com/led-components-and-modules/products/xlamp/discrete-directional/~/media/Files/Cree/LED%20Components%20and%20Modules/XLamp/Data%20and%20Binning/XLampXML2.pdf

2015. máj. 13. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Felső képen 1 db 60 Wattos izzó világít.

Az alsón 3 db 4 Wattos led világít. ( össz. 12 W )

Azonos kamera beállítással készültek a képek.

Szemmel nézve nem látszik sárgásnak,

úgy természetes a színe


[link]


Szemre ennyire nem látszik sárgásnak a fénye, de mentségére legyen mondva, ezek kínai piacos ledek, ami darabja Egyezer Forintba került.


Ilyenek:

[link]

2015. máj. 13. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!