Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Röviden: Adott egy egyfázisú...

Aty01 kérdése:

Röviden: Adott egy egyfázisú villany motor, melynek nincs adattáblája. Indítókondenzátor szükséges az elindításához. Így működő képes is, viszont kb. fél perc után el kezd füstölni. Miért?

Figyelt kérdés
Teljes történet: Hozzájutottam egy 1 fázisú villanymotorhoz, melyről semmilyen információm sincs.(Itt technikai információra gondolok) Nyilván azt tudom, hogy 1 fázisú, mivel 3 vezeték van kivezetve: fázis, nulla, test. Mivel nem tudom a teljesítményét, ezért nem tudom pontosan mekkora indítókondenzátort kell használni. (Indító kondenzátor szükséges, anélkül nem indul el) Először próbáltam egy 18uF-os kondenzátorral, ekkor elindult viszont kb. félpercre rá elkezdett füstölni, lekapcsoltam. Kisebb kondival is megpróbáltam, de egy idő után ugyanúgy elkezd füstölni. Kérdés: Mi lehet ennek az oka? A kondenzátor(oka)t párhuzamosan kötöttem a motorral. (Lehet, hogy első hallásra furának tűnik, hogy itt teszem fel a kérdést,de a kategóriák közül ezt találtam a legmegfelelőbbnek.)

#motorbekötés #1 fázisú villanymotor
2015. aug. 29. 18:44
 1/4 anonim ***** válasza:
Az indítókondenzátort a felpörgés után le kell kapcsolni...
2015. szept. 1. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ezzel kapcsolatban több kérdés is felmerül bennem. Először is mekkora indítókondenzátort használjak? Másodszor (elnézést a tudatlanságomért) milyen megoldást használjak a kondi leválasztására? Ha az emlékezetem nem csal találkoztam olyan villamos gépekkel melyen egy nyomógomb volt és indításnál pár másodpercig nyomva tartották. Ez lenne a megoldás? Illetve maradjon párhuzamosan bekötve?
2015. szept. 1. 22:06
 3/4 anonim ***** válasza:

Általában az indítókondenzátor értéke 70 mikrofarad/kW. A legtöbb motornál ez nem lehet tartósan bekapcsolva, mert a segédfázist nem méretezték állandó igénybevételre. A nyomógomb eccerű, de megfelelő megoldás, ennél fejlettebb az indítórelé.


Azért van egy pár kérdés itt...

3 vezeték? Fázis, nulla, test? Ezek így biztosan nem. :)

Párhuzamosan a motorral? Amit párhuzamosan kötnek egy készülékkel, azt odébb is beköthetik fél méterrel, sőt 5 kilométerre. Arra akarok kilyukadni, hogy az ugyan nem befolyásol semmit.

2015. szept. 1. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
A kondi méretét azért kérdeztem ,mert nincs a motornak adattáblája, melyen rajt van a teljesítménye (a 70uF/kW értékről én is tudtam; 18uF,10uF és 3uF-al is elindult, felpörgésben volt egy kis különbség ). 1 fázisról lévén szó (és nem 3 fázisú lett átkötve) a nulla,fázis,test variációt találom a legvalószínűbbnek (nem volt külön kivezetés a testnek). Lehet,hogy nem voltam elég érthető: maradjon-e párhuzamosan kötve, vagy kössem be sorosan (bár párhuzamosan könnyebb kiiktatni a hálózatból, elektrotechnikailag lehet jelentősége)?
2015. szept. 6. 18:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!