Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan kell működő elektromágn...

Hogyan kell működő elektromágnest csinálni? Mit ronthattam el?

Figyelt kérdés
Csináltam egy elektromágnest, a vasmagja 3cm átmérőjű, 6cm hosszú. Rátekertem egy elég hosszú, zománcozott rézvezetéket, kb. 200-250menetes lett. Rácsatlakoztattam 3 ceruzaelemet (4,5V) és semmi! Számít az áramerősség is esetleg?

2015. dec. 6. 17:54
 1/10 anonim ***** válasza:
Számít az áramerősség. Valószínű vékony a rézhuzalod és az ilyen sok menet miatt nagy lett az ohmos ellenállása és ebből kifolyólag meg kicsi a rajta átfolyó áram erőssége. Kb. 0,4...1 mm átmérőjű huzalból tekerj rá mondjuk 15-20 menetet. Előnyös lenne a minél több menet, viszont azzal arányban meg nő az ohmos ellenállása is és ilyen kis feszültségnél az I = U/R áram is kicsi lenne. Meg nem szükséges ekkora átmérőjű vasmag, kb. 10 mm átmérő is elég.
2015. dec. 6. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Igen, elképzelhető hogy a vezetékem a vékony. De a 15-20 menet nem túl kevés, lesz hatása (vasmag méreteit most ne vegyük figyelembe)?
2015. dec. 6. 18:21
 3/10 anonim ***** válasza:

Ilyen kis feszültségnél nem lesz kevés a 15...20 menet.

De elő szokott fordulni az is hogy egyes elemek nem képesek kellően nagy áramerősséget leadni. Főleg azok amelyeknek a ráírt szavatossági dátuma közeleg. Míg például a 2019-re dátumozott elemek nagyon jól képesek leadni nagyobb áramot is, azok még frissen gyártottak.

2015. dec. 6. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Rendben, köszi a segítséget!
2015. dec. 6. 18:58
 5/10 anonim ***** válasza:
0%

Én megtartanám azt a 200 - 250 menetet.

Az ördög (hiba) a részletekben rejlik. Nem írtad milyen vastag a zománcozott huzal.

Föltételezem, hogy a tekercset elszigetelted a vasmagtól, tettél alá paraffinos papírt, vagy műanyag fóliát.

És rendesen lepucoltad a huzal végeit. Én 5 - 10 mm hosszan fölizzítom a huzalt, és utána késsel, finom smirglivel fényesre tisztítom.

Erősebb erőforrással próbálkoznék, 4 - 8 darab R14-es (minyon), vagy góliát elemmel.

2015. dec. 7. 01:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 D.O.81 ***** válasza:

Üdv!


Az utolsónak adnék igazat, valszeg a zománcot nem pucoltad le a huzalról.

200-250 menetnek alig van valami ellenállása. Tehát ha az elemnél szikráznia kell.


Üdv.

2015. dec. 7. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

A rézhuzal 0,5mm lehet, késsel kapartam le, tehát lehetséges hogy az is egy rossz pont (a rézhuzal összesen kb. 20méter lehet). Át tekertem ugyan azt a drótot egy 1cm átmérőjű 10cm vasmagra, a vasmagot körbe tekertem papírral, így kb. 600 menetes. Egyenlőre még nem jó, de próbálkozom. Esetleg az áramerősséget hogyan tudnám fentebb tornázni?

(olyat is olvastam hogy egy műanyag csőre tekerjem fel a huzalt, és a csőbe tegyek vasmagot, ez hatásos lehet?)

2015. dec. 7. 15:04
 8/10 D.O.81 ***** válasza:

Üdv!


Nagyobb feszültséggel. Azaz több elemel.


Üdv.

2015. dec. 8. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
0%

Ha érdekelvalakit a mágneses térerősség képlete:

B = 4*pí*k*I*N/l

Ahol:

4*3,14159*k a tér, és a vasmag anyagától függő állandó,

I áramerősség,

N menetszám,

l a tekercs hossza

- - - - -

Célszerű nem túl hosszú tekercset készíteni. A gyakorlatban a "jó" tekercs hossza kétszerese a tekercselés (réz) vastagságának.

2015. dec. 8. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek, sikerült. új vasmagra csináltam, 10cm hosszú 1cm átmérőjű. 20m zománcozott rézhuzal 0,5mm keresztmetszettel (ugyan az a huzal), a vasmagra tekertem sima papírt, és még a rézhuzalok szintjei közé is tettem, összesen kb. 600menet lett. 1kg-ot lazán felemel.
2015. dec. 8. 14:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!