Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Melyik a jobb? A Higanylámpa...

Melyik a jobb? A Higanylámpa vagy a Nátrium lámpa? Melyiket ajánljátok otthonra a kert világítására?

Figyelt kérdés

2015. dec. 27. 12:08
1 2 3
 11/22 Szirty ***** válasza:
A nátriumnak, fémhalogénnek megvan az a hátránya, hogy nem szereti a gyakori kapcsolgatást. Visszakapcsoláskor nem is gyújt be amíg ki nem hűl.
2015. dec. 30. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:
Az nem probléma, mivel ha be volna kapcsolva akkor 8-10 órát menne folyamatosan.
2015. dec. 30. 18:59
 13/22 anonim ***** válasza:
Bakker, oltsatok már szét! Halogént írt, ami alatt halogént értettem. Fémhalogénről nem is hallottam még, most néztem meg, mi ez, gondolom kábé ennyire népszerű, hogy vannak még technikai beállítottságú emberek, akik szintén nem hallottak róla... Hadd kérdezzem már meg, egyáltalán minek ilyesmi otthonra? Egy 12V-os ledes rendszerrel szembeállítva miben jobb a fojtóval-gyújtóval-nemtommivel megtoldott, bőven veszélyes hulladék kategóriájú, kissé talán szűkös hőmérséklet- és páratartalom-tartományban üzemelő, nem igazán rázkódástűrő, nem igazán gazdaságos találmányparádé?
2015. dec. 30. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 Szirty ***** válasza:

"Bakker, oltsatok már szét! Halogént írt, ami alatt halogént értettem."


Easy! Nincsen semmi baj. Én közöltem veled hogy félreértés fele menetelsz, nem kell felkapni a vizet, nem a te hibád (de tény).


"Fémhalogénről nem is hallottam még, most néztem meg, mi ez, gondolom kábé ennyire népszerű, hogy vannak még technikai beállítottságú emberek, akik szintén nem hallottak róla..."


Nos szomorú ha nem hallottál még róla. A fémhalogén lámpa ugyanolyan ívkisülésen alapuló lámpa mint a nátrium vagy a higanygőz lámpa. De ha utána néztél akkor ezt nyilván már tudod.

Hogy mennyire elterjedt? Nagyon!

Stadionok, repülőterek, ipari létesítmények megvilágítására és közvilágításban is használják milliónyit.


"nem igazán gazdaságos találmányparádé?"


Ezt nem tudom miért gondolod. A fémhalogén fényforrások hatékonyak és nagyon jól beváltak.

Nálunk gyárban pl. 110kW-nyi van a csarnokvilágításban (20000 négyzetméter megvilágítására). Napi 15-20 órát világítanak minden nap. 7 év után kellett először hozzáfogni cserélni amelyik kiégett.


Még csak azt sem lehet mondani hogy a LED hatékonyabb, mert a LED 60-140 lumen/watt fényerőt tud (de a 140 már igen meredek), a fémhalogén meg 75-100 lm/W.

És a LED sokkal drágább egyelőre.


Igen a fémhalogénhez kell egy fojtó meg egy gyújtó.

A LED-hez meg egy elektronikus áramgenerátor ami ennél 100x bonyolultabb szerkezet. A legtöbb LED lámpa (és hasonló ok miatt a kompakt fénycsöves lámpa is) azért megy tönkre, mert meghal az elektronikus előtét.

2015. dec. 31. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:

Nekem 4 db 50W-os LED van amiből másfél év alatt 2 égett ki, ebay-ról másfél dollár volt darabja megvenni. Na jó, a cserénél hővezető pasztát is kell cserélni 600 forintért, így majdnem egy ezres a lámpa javítása.

De így is elenyésző járulékos költségnek számít a megtakarításhoz viszonyítva.

Kb. 4000 lumen fényt ad, ami 4 darab 20W-os energiatakarékos csőnek felel meg nagyjából, és a valóségban is ezt érzékelem a fényerejéből.

2016. jan. 2. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 Szirty ***** válasza:

Hozzánk 1-2 havonta hoznak LED-es (made in P.R.C.) lámpákat javítani, amiben vagy 50 LED van vegyes-soros kapcsolásba kötve. ha egy LED elszáll, a lámpa fele nem világít vagy vibrál.

Több mint tízezer Ft darabja.


Érdekes nem? :-)

2016. jan. 2. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 Szirty ***** válasza:

Ha rákeresek ebay-en az derül ki, hogy 50W LED lámpa 10-100 dollár között van.


Én nem kétlem hogy szereztél 50W-os LED lámpát másfél dollárért, de nem tűnik átlagos árnak. Így korrekt érvként aligha hozható fel a LED mellett.

2016. jan. 2. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:
59%

"Nekem 4 db 50W-os LED van amiből másfél év alatt 2 égett ki, ebay-ról másfél dollár volt darabja megvenni."


Akkor csak a gyengébbek kedvéért, a LED az nem LED lámpa ahogyan magyarázza a kolléga, én a LED-ről beszéltem amiből 2 már cserés lett és nem pénz megvenni:

[link]


"Szirty nevű felhasználó válasza:


Ha rákeresek ebay-en az derül ki, hogy 50W LED lámpa 10-100 dollár között van."


Nem kell érte külföldre menni: [link]


Nekem 4 van az udvaron, nappali fényt csinál.

Igaz az első lépés az volt hogy az eredeti gagyi ledeket kidobtam belőle és tettem helyére normálisat, dupla fényt ad.

Akkor még kb 3600 forintnyi ára volt a lámpáknak mikor vettem tavaly előtt tavasszal.


A gázkisülők ott jók mint nálatok a csarnokban hogy megy 24/24. De ahol kapcsolgatni kell oda már nem az igazi. Tönkremegy a gyújtó, kinyírja a katódokat, vehetsz másik izzót.

2016. jan. 2. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 Szirty ***** válasza:

"Akkor csak a gyengébbek kedvéért, a LED az nem LED lámpa ahogyan magyarázza a kolléga, én a LED-ről beszéltem "


Akkor sem értettem teljesen miért beszélsz LED-ről, mert eleve lámpatestről volt szó, de gondoltam a "gyengébb" te vagy és LED-ként emlegeted magát a lámpát.

Így viszont hogy megerősítetted méginkább nem értem miért írtad.

Szerintem kevesen fognak nekiülni ebay-ről rendelt LED chipeket cserélgetni a LED lámpájukban ha tönkremegy benne. Más szóval nem "életszerű" helyzet.


"A gázkisülők ott jók mint nálatok a csarnokban hogy megy 24/24. De ahol kapcsolgatni kell "


Külön felhívtam a kérdező figyelmét erre (#11 hozzászólás).

Azt írta nem kapcsolgatja, egész éjjel világít (#12. hozzászólás). Tehát épp megfelelő neki LED helyett, ahogy írtad. :-)

2016. jan. 3. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 anonim ***** válasza:
Valahogy nekem kinti lámpának egy kisfeszültségű, egyenáramú, ledes rendszer sokkal járhatóbbnak tűnik. Nem jó ötlet 230V-os "izzót" csinálni belőle, ez tény. A kisfeszültség rögtön rendberakja az érintésvédelem kérdését, egyedül a viszonylag kicsi távolságokra vezetékelhetőség lehet problémás, és persze az, hogy valószínűleg neked kell összerakni a világítótesteket.
2016. jan. 3. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!