Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Transzformátornál, hogy kell...

Transzformátornál, hogy kell kiszámolni az induktív reaktanciát?

Figyelt kérdés

Adott egy trafó: ~230 V 50 Hz-ről van működtetve, primer menetszáma(N): 700, vasmagkeresztmetszete(A): 2 cm^2, vasmaghossz(l): 10cm, pri. tekercs keresztmetszete(A): 7cm^2, pri. tekercs hossza(l): 4.5cm, q0= 4*pí*10^-7-en, qr= ~2000

Képletek:

Induktivitás: L=(q0*qr*N^2*A)/l (henry)

Körfrekvencia: w=2*pí*f

Induktív reaktancia: XL=L*w (ohm)

Ohmos ellenállás: R=(p*l)/A

Impedancia: Z=XL+R (ohm)

Már csak egy gond van, hogy a keresztmetszetnél(A) és a hossznál(l) a vasmag vagy a tekercs adatait kell a képletben használni?



2016. jan. 7. 19:25
 1/3 anonim ***** válasza:
56%

"Már csak egy gond van, hogy a..."


Nem. A gond az, hogy itt akarod egy balekkal megoldatni a házi feladatod.

2016. jan. 7. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Ez nem házi feladat! Fizikából egyébként még csak az egyenáramnál tartunk ( azon belül mérések című leckénél, sönt,-előtétellenállás).

Az egyenáram témakört oda-vissza tudom, már egy ideje a váltakozó árammal foglalkozom. Az elméleti rész mellett a gyakorlati fizikára is hangsúlyt fektetek. Szerintem a kérdés tökéletesen tükrözi.

Visszatérve a kérdésre, most a vasmag vagy a tekercs adatait kell a képletbe behejettesíteni?

2016. jan. 7. 23:09
 3/3 A kérdező kommentje:

A transzformátor készen van, eddig csak egy vele sorba kapcsolt ellenállással mertem a hálózatra kapcsolni, mert attól féltem, hogy túl nagy feszültség esne a primerre meg, hogy nem elég nagy az induktív ellenállás, ezért nagy áram kialakulása végett leverné a bisztosítékot vagy elégne a huzal és tönkremenne az egész.

A képletek alapján kiszámoltam az ind. reak-át de az erték kicsit nagyobb lett, mint amit vártam, ebből kiszámoltam az áramot az meg kicsi lett. Szóval bizonytalan az [A és l] adatai. Ha valaki tudja az írja le a helyes adattal behejettesítve!

Köszönöm!

2016. jan. 7. 23:54

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!