Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Elemes LED izzó sor átalakítás...

Anonimalkoholista kérdése:

Elemes LED izzó sor átalakítása konektorossá. Működni fog?

Figyelt kérdés
Adott egy karácsonyi kültéri led izzó sor, ami 3 AA elemmel működött, de az elemek kifolytak, és szétmarták a chipet, ami volt hozzá, így hiába teszek bele új elemet nem működik. Ha a vezérlő részt, amibe az elemeket is kell tenni levágom, és az izzósort belekötöm egy konektordugóba, akkor működni fog az izzó sor? Természetesen azt tudom, hogy legfeljebb egyfolytában világítós lesz így, de ez így kivitelezhető? Nem lesz belőle baj?

2016. jan. 10. 19:46
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
100%
Ezt sürgősen felejtsd el. :-)
2016. jan. 10. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
82%
Jezusom... meg ne probald. A LED egyenarammal mukodik, alacsony feszultsegen, azonnal kieg az egesz, amint bekotod a 220-ba.
2016. jan. 10. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Akkor mit tudok csinálni, hogy ne kelljen kidobni, és olcsóbban kijöjjek, mint ha újat vennék?
2016. jan. 11. 01:00
 4/24 anonim ***** válasza:
Ezek a cuccok nem ugy vannak tervezve hogy javithatoak legyenek. Ha ertenel az elektronikahoz (mint ahogy nem), gyarthatnal hozza uj trafot, de igy jobban jarsz, ha kidobod es veszel egy masikat.
2016. jan. 11. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
28%
A led nem csak egyenárammal működik, ez az egyik butaság amit itt olvastam. A másik pedig az, hogy nem BIZTOS hogy tönkretennéd. Ugyanis ha egy led nyitófeszültsége 3 Volt körüli, és sorba van kötve legalább 80 darab led ( 80x3 = 240 ), akkor nagyjából elkezdene világítani és működhetne. Természetesen te ezt NEM fogod tudni megcsinálni, mert nem csak a feszültségre kell méretezni. A ledek fényerejét az áramuk befolyásolja, és egy előtétellenállással kell beállítani mekkora legyen az áramuk.
2016. jan. 11. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:

Viszont záró irányú feszültségnél 5 Volt fölött a led átüt, tönkre megy. A led adatlapokon mindenhol 5 V max záró irányú feszültséget láttam. Az sorosan nem feltétlenül oszlik meg mert lehetnek kicsi különbségek, gyártási szórás miatt. Egy átüt, akkor egy ledre már több záró irányú feszültség jut és akkor egymás után indulhat a lavina.


Szóval inkább maradjunk annyiban, hogy csak egyenfeszültségről érdemes megtáplálni, egyenárammal illik járatni, különben tönkre mehet. A kicsi huzal kivezetésű ledeken nem illik 20 milliAmpernél nagyobb áramot átfolyatni, ami megint csak számolást igényel és ... na de most hadd ne menjek bele ilyen részletekbe, mert akkor elmondhatok egy kapcsolási rajzot is végig. :)


Simán rákötöd, akkor valószínüleg jobb esetben villan egyet és utána kuka. Rosszabb esetben nem is villan, hanem átütnek a ledek záró irányban és utána kuka.


Egyébként megoldható kicsi tecnikai gyakorlattal, mérőműszer kezeléssel, néhány alkatrésszel és egy kis logikával. Visznt a hálózati feszültség veszélyes dolog. Ami AA elemekhez volt tervezve, az szigetelés szempontjából sem életbiztosítás.


na most ami 4,5 Voltról működött, ott nem sorosan, hanem párhuzamosan vannak kötve a ledek, tehát egy dugás a konnektorba és kicsi pukkanás, esetleg lerepül a led fele és füstöl egyet de mindenképp kuka. ha csak nem valami hálózati tápról állítod be hozzá a szükséges átfolyó áramot ..de ebbe megint hadd ne menjek bele, mert kell hozzá mérő műszer és hozzá kezelési gyakorlat, elektrotechnikai tapasztalat is.


Különben olyan lenne ha elmondanánk sorban mi a teendő, mint ha valakinek aki még soha nem vezetett autót, a pedálok és a váltó kezelését kezdenénk magyarázni. Aztán üljön be és induljon el a körúti forgalomban.

Első kiállási próbálkozás és csatt. Na nem a fogalomban résztvevővel, hanem aki előtt/mögött parkoltál, azzal.

Sajnos ez ilyen dolog. persze mindent el kell kezdeni egyszer, azután néhány dolgot biztos tönkre teszünk, mire talán megtanuljuk mit rontottunk el közben, ez a tanulópénz. ha valakinek hatalmas kitartása van az megtanulhatja előbb utóbb az elektrotechnikát. :)


Sok nagyon okos szabály és összefüggés van benne amit ha pontosan megismerünk, akkor bátran neki lehet fogni bármilyen építgetésnek. Addig viszont olyan neki látni, mintha becsukott szemmel akarnánk átfutni a forgalmas autópálya egyik oldaláról a másikra. Az eredményt el lehet képzelni.

2016. jan. 11. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:

Nézd meg jobban azt az adatlapot!

Ott nem tranziensről, hanem hosszú ideig fennálló stacionárius állapotról írnak!


Maradjunk annyiban, hogy nem igazán próbáltad ki,

de még az elviekkel sem vagy tisztában. :)

Egyébként ha újra elolvasod amit írtam, szándékosan felülméreteztem, még az effektív értéknél is nagyobbra.

2016. jan. 12. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
0%

...ja és még valami.


Hogyan képzeled el azt az állapotot, hogy csak 1 led üt át? Hiszen minden leden, minden időpillanatban ugyanakkora feszültségesés a fesz. osztás miatt (Kirchhoff) és az áramuk is ugyanakkora ( diff.ellenállás). Kíváncsi lennék a levezetésedre!


De tegyük fel, hogy előfordulhat, mert a ledsor közepén, az egyik led záró irányban van bekötve. (Kizárt dolog, mert eddig működött a ledsor, tehát ezt elvileg is kizárhatjuk) Ekkor mi történik? Semmi.


50 Hz-es váltakozó feszültséggel történik a dolog, és ez tranziens időpillanat. Ha hosszan állna fenn ez az állapot, akkor is pont ugyanannyi kb. 3 Volt körüli érték esne rajta, és ki sem nyitna záró irányban.


De ha ezt megtörténhetne, akkor szakadásként viselkedne, és elolvadna az az egy szem led a legrosszabb esetben.

Viszont ahogy fent írtam, ezt a lehetőséget ki lehet zárni.


Szóval szép meg jó amit leírtál, csak sajnos nem igaz.

A válaszolónak azt üzenem, hogy kellő mennyiségű leddel, pl. 80 vagy annál több led, sorba kötve, egy ellenállással, nem tudja tönkretenni a ledsort.


Van olyan ledsorom itthon, ami gyárilag van így méretezve, két szem ellenállással és egy Graetz-híddal.

2016. jan. 12. 01:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:

Nem kell mellé beszélni!

Nézz meg magad legalább egy az adatlapot:

[link]


A második oldalon ott áll:

"Reverse voltage -5V"


Akkoriban több led adatlapot is átnéztem és a záró irányú 5 Volt mindegyiknél azonos.

nincs ott, hogy csúcsfeszültség vagy folyamatos, mert nem is az ami számít. Ha akár egy pillanatra is túllépi azt az értéket, az már károsodást okozhat, viszont ennyit (5V) még kibír.

.


.

"Maradjunk annyiban, hogy nem igazán próbáltad ki,

de még az elviekkel sem vagy tisztában. :) "


Megint csak mellé beszélsz, ködösítesz, a saját problémád próbálod

a másik vita partnerre átruházni, miközben magad sem tudod pontosan, tartalmilag mit próbálsz mondani.


Volt nekem párhuzamosan kötött ledekből álló lámpám 2003-után már, de amiről most beszélek azt 2005 körül raktam össze, amikor még nem voltak elérhetők a jó hatásfokú teljesítmény ledek. kb 196 db ledet össze kötöttem három külön körre de párhuzamosan és egy Lítium ion cella csoportról működtettem a három külön kapcsolható áramkört. A soros ellenálást a szándékosan vékonyra választott bekötő vezeték ellenállása adta. A ledek kb 30-35 mA-en jártak, Tisztában voltam a rövidebb élettartammal de a nagyobb fényerő érdekében inkább kockáztattam, mert számoltam a gyorsuló led fejlesztéssel és vártam az egyre hatékonyabb ledeket, mint 2008-ban már azokat a ledeket vettem meg, amit ma is a lámpámban használok, ha bár vannak már jobbak, sőt itt vannak a fiókomban csak neki kell látni kicserélni őket, de még ki találok valami jó megoldást a megfelelőbb fény eloszláshoz, aztán kipróbálom majd a 2 éve még legújabbnak számító nem túl hideg fényű XM-L ledekkel.

[link]


..na de visszatérve a 2005-ös huzal kivezetésű ledekhez,

egy "kicsit" túl hajtottam őket és a negatív kivezetést hő leadó felülettel kötöttem össze. Egy idő (két-három év) után a ledek közül teljesen véletlen szerűen elkezdtek kialudni egyes példányok, míg mások csak villogtak eleinte, azután aludtak el végleg. A túláramot nem bírta tartósan némelyik példány.

De azért igazán jó fénye volt. Van ennek a fényéről egy képem ami éjszakai teljes sötétségben készült közvilágítás nélküli helyen, fent a HHH tetején, nem messze a volt rekettyés büfétől, (ha ismerted a helyet). Ott szoktunk összegyűlni akkoriban lámpa építő társaságként tesztelésre.

[link]


A gyártási szórás miatt a ledek nem teljesen egyformák és bár elvileg azonosak, a gyakorlatban vannak különbségek azonos típuson belül is, ami miatt nem egyformán reagáltak. (Persze te ezt nem tudhatod, hiszen még nem próbáltad, azért mondom el.)

.


.

"De tegyük fel, hogy előfordulhat, mert a ledsor közepén, az egyik led záró irányban van bekötve. (Kizárt dolog, mert eddig működött a ledsor, tehát ezt elvileg is kizárhatjuk) Ekkor mi történik? Semmi."


Azt tényleg látom, hogy nem nagyon van neked gyakorlati tapasztalatod ezzel és megpróbálsz elméletből okoskodni, de azt se jól. Az antiparallel led éppen hogy megvédi a többit, mert a feszültség nem tud a káros értékre növekedni, csak a nyitófeszültségnyire ~1.8 - 3.2 - 3.5V a vörös - fehér és kék - zöld ledeknél, ami még fordítva is biztonságos. Tudod-e követni a gondolat menetet?

.


.

"Szóval szép meg jó amit leírtál, csak sajnos nem igaz."


Viszont ezt jó ha önmagadról írtad, mert úgy igaz is lenne, hogy amit írtál az "nem igaz". legfeljebb a legutolsó két sor, amit a kérdezőnek válaszoltál, az helytálló, a többi nem.

2016. jan. 12. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:

Köszönöm, hogy belinkelted egy nagy teljesítményű CREE led adatlapját, szinte biztos hogy ilyenekből áll egy karácsonyi izzósor. :D


Azért ennyire ne legyünk már hülyék...

5 mm-es ledekről beszélünk erre mérget vehetsz.

2016. jan. 12. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!