Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Egy különálló tároló helyiség,...

Egy különálló tároló helyiség, illetve a szerelőakna hőmérsékletét szeretném regisztrálni néhány hónapon keresztül. Milyen megoldást javasolnátok?

Figyelt kérdés

A lényeg, hogy szeretném mérni a hőmérséklet ingadozást annak ellenőrzésére, hogy a helyiség valóban alkalmas-e bizonyos anyagok, illetve termények tárolására. A hőmérsékletet +-1 Celsius fok pontossággal mérném, óránként, hosszabb időtartamon.


Jelen pillanatban az az ötletem, hogy egy digitális hőmérő chipet (pl. DS1820) vezérelnék mikrokontrollerrel és a program óránként adna utasítást az aktuális hőmérséklet kiolvasására, és egy flash-be tárolására. A flasht aztán PC segítségével olvashatnám, az adatok táblázatos és grafikus kiértékelése céljából. Az áramkör pillanatnyilag közelítő blokkvázlat formájában létezik, de sem a kapcsolást, sem a nyomtatott kártyát nem terveztem még meg.


Ismertek egyszerűbb, esetleg bevált módszert, kapcsolást, vagy (elérhető áron beszerezhető) készüléket, amellyel fenti feladat megvalósítható? Minden választ nagyon szépen köszönök előre is!


2010. márc. 30. 01:00
 1/5 anonim ***** válasza:
Kb egy éve gondolkodom én is hasonlón, csak én több helyről akarok adatot gyűjteni egy időben. Ezt úgy akartam megoldani, hogy egy gép, mely szerverként üzemel, folyamatosan fogja minden pl. 5 percben végigolvasni az érzékelőket és elmenti a merevlemezére. Így bármikor "on-line" látható a hő (esetleg+páratartalom). Olvasható kártyán hurcolni az adatokat, újra beolvasni, stb. elég macerásnak találom - bár attól függ. Ha nagyon messze kellene pl. kábelt húzni a szervertől a te megoldásod lenne talán a nyerő.
2010. márc. 30. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Elég sok digitális multiméternek van hőmérő szondája valamint soros vagy USB portja amiről egy program megadott időnként kiolvassa a kijelzőn látható értéket. Ha elegendő a multiméter hőmérőjének a pontossága akkor szerintem egy kész komplett működő rendszert össze lehet hozni 10-15 ezer Ft-ból amit csak össze kell dugni és mérhetsz vele.
2010. márc. 30. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Dejóó, hogy nem csak én vagyok ilyen megszállott! :))


Már volt is itt hasonló kérdésem, négy ponton akartam folyamatosan hőmérsékleti adatokat rögzíteni. Mivel tök hülye vagyok az elektronikához, elég sokat kellett utánaolvasnom, így körbejártam pár variációt. Először számítógép segítségével akartam megoldani, a régebbi hangkártyák MIDI-csatlakozóján keresztül, ahová régen a joystickokat kellett dugni. Ennek négy analóg bemenete van, ha kettőbe bevezeted az 5 Voltot, a Windows azonnal felismeri mint vezérlőt. A joystickok ezt szakították meg egy-egy potival. De adódtak komplikációk is, mint például, hogy ezeket az analóg bemeneteket minden újraindítás alkalmával kalibrálni kell, bár ez elvileg megoldható úgy, hogy egy kapcsoló segíségével adsz a bemenetnek egy 5 V-t, majd egy 0-át, ő rögzíti a mért végértékeket, és ehhez fog igazítani mindent. A másik gondom maga a Windows volt, ugyanis én még a hajdani DOS környezetben programoztam, abban viszont sehogyan sem sikerült életre keltenem a hangkártya MIDI-portját (régi cuccokhoz elég nehézkes már megfelelő DOS drivert találni). Így ez a verzió nálam kifulladt. Ha valaki jártas a Windows alatti programozásban, annak - gondolom - egyszerű dolga van.


Nemrég viszont újra szárnyra kaptam, amikor egy feketedoboz szerű kis adatrögzítőn gondolkoztam az autómba, ami folyamatosan rögzít különféle paramétereket. Ezzel együtt feltámadt a hőmérséklet mérhetnékem is. Picaxe microcontroller segítségével viszonylag egyszerűen kivitelezhető. Először memóriachipes változatra gondoltam, de a memória kiegészítője (i2c) csak 7 IC-t képes kezelni, azok pedig egyenként nem sok adat rögzítésére képesek. Ha neked az időpontok nem lényegesek, csak a mért értékek, akkor két ponton mérve, 7 db 1 kb-os IC-vel 149 napi mérést tudsz rögzíteni.


Az én változatomhoz nagy mennyiségű adat tárolására van szükség, így kénytelen vagyok a PenDrive-os megoldás alkalmazására.

2010. márc. 30. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm az eddigi válaszokat!


A mérőeszköz telepítését teljesen PC nélkül képzelem el, első sorban a kisebb áramfelvétel érdekében. A mérésekre csupán óránként lenne szükség, tehát elegendő ebben az időszakban egy leolvasási/mentési ciklust aktiválni. Szerintem 3 ceruza akkumulátor megfelelő lenne a tápellátáshoz.


Utolsó: nagyon érdekelne ez a mikrokontrolleres megoldás. Nincsen véletlenül kapcsolási rajzod hozzá? Az időpont feljegyzése nem lényeges, igazából a hőmérsékletingadozás intervallumaira vagyok kíváncsi, ezeket szeretném grafikusan ábrázolni és összevetni a kinti hőmérséklettel. Azt szeretném méréssel ellenőrizni, hogy a vizsgált helyiségben a belső hőmérséklet soha nem megy 0 fok alá. Naponta 24 mérés, 8 bit felbontással (256 érték pl. a -55 .. +70 fokos tartományban) bőven elegendő pontosságot biztosít. Ez fél évre 4392 mérést jelent, tehát egy legalább 35K méretű EEPROM vagy Flash tökéletes lenne a tároláshoz (bájtonként címezve).

2010. márc. 30. 17:05
 5/5 anonim ***** válasza:

:)) Az a gond, hogy nagyon laikus vagyok, és elektronikai téren csak azokat a dolgokat ismerem felületesen, amiket érintettem a saját dolgaim kapcsán.


Ezen az oldalon mindent megtalálsz:

[link]


A "Buy Online - Prices" menüpontnál konkrét árakat találsz, teljes terméklistát, és minden terméknél minden információ megvan .pdf formátumban.


Ha nem ismerős a Picaxe rendszer, akkor ugorj fejest bele, mert szerintem a legszuperebb dolog, amit elektronikában valaha kitaláltak.:) Bizonyos szinten előre beprogramozott PIC chipekről van szó, a programozásuk BASIC szintre van leegyszerűsítve, nem is kell sokat tanulni, csak nekifogsz és megcsinálod. Nagyon sok okosságot lehet hozzájuk illeszteni (páratartalom-, hő-, fényérzékelők, távirányítók, motorok, ultrahangos érzékelők, GPS, stb. még hálózati szerver komponenset is lehet tenni hozzá). Az oldal angolul van.


Ha bármilyen kérdésed van, szívesen segítek.

2010. márc. 30. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!