Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Normális, ha áram van a Koax...

Normális, ha áram van a Koax kábelben? Hogyan szüntessem meg a hangfal zúgását?

Figyelt kérdés

Nem vagyok az áram, feszültség és ehhez hasonló kifejezések terén elég jártas, így elnézést, ha már maga a kérdés is rossz :D De ha valamit rosszul írtam, nyugodtan javítsátok, abból is tanulok legalább :D

Na de, rátérve a fontosabb dolgokra...


Az egyik problémám a következő:

Nem digitális, hanem régi, kábeles TV adás van nálunk, ami annyit tesz, hogy a falból közvetlenül a TV-be kerül az antennakábel, semmiféle mediabox meg ilyenek nincsenek. A laptopomhoz egy 5.1-es hangfal van csatlakoztatva. Amikor a TV-met és a laptopomat összekötöm HDMI-vel, a hangszóró elkezd egy statikus zajt kiadni, lényegében zúg, berreg, vagy nem is tudom, minek nevezzem. Nem számít, hogy a TV áram alatt van-e, vagy sem. Egyébként, egy ki-be kapcsolható elosztóba van a TV bedugva. Ha a hangfal nem a gépbe, hanem a TV-be van dugva, akkor is hallani a zúgást.

Amikor én a TV-ből kihúzom az antenna kábelt, akkor ez a hang megszűnik, ha visszadugom, értelemszerűen megint zúg a hangfal. Ami számomra érdekesség, hogy ha a TV-t kihúzom az elosztóból, akkor a zúgás sokkal hangosabbá válik.

További észrevétel, hogy egy másik TV-n kipróbáltam, ugyanabba az elosztóba dugtam, ugyanabból a falból jövő koax kábelhez csatlakoztattam, meg persze a HDMI sem maradt ki, viszont ezúttal nem lehetett hallani a hangszórókból érkező zajt. Nyilván a TV-nek is köze van hozzá, de engem jobban zavar, hogy az antenna kábelnek is köze van hozzá.

Na most, az első kérdésem, hogy ez az egész mennyire normális? Kell-e valamit tenni vele? Új TV-t úgyis fogok venni, tehát az annyira nem is lényeges most. Azért kérdezem ezt, mert néhány hete szervizbe kellett vinnem a laptopomat, ugyanis ahogy összekötöttem az áramtalanított tv-vel, HDMI kábellel (sőt még össze sem volt kötve, épp hogy hozzáért a laptop csatlakozóhoz a kábel), a laptop egyből kikapcsolt. Meghalt benne az alaplap, a RAM, és még néhány dolgot cserélni kellett benne. Én így utólag azt gyanítom, hogy valamiért nagyobb mennyiségű áram jött át a HDMI-n, egyenesen a koax kábelből, ami bizony kicsinálta a gépemet. Azelőtt számtalanszor használtam ugyanazt a HDMI kábelt, sőt a javítás után is használtam, szóval kizárt, hogy az okozta volna a bakit. Viszont most hogy ezt felfedeztem, nem merem összekötni a gépet a TV-vel, nehogy megint az legyen a vége, amit leírtam.


A másik, szintén a hangfal zúgásával kapcsolatos:

Amikor a laptopom kikapcsol, vagy alvó állapotba lép, valamint az USB-s külső vinyó (aminek konnektorba dugós) be van dugva, elkezd elég hangosan zajongani a hangfal. Amikor be van kapcsolva a laptop, nem hallani a külső vinyó okozta zúgást, csak akkor hallani bármit is, amikor folyamatban van a jack bedugása. Persze ha nincs csatlakoztatva a külső HDD, akkor a jack bedugása alatt sem hallani semmit.

Ezzel kapcsolatban szintén az a kérdésem, hogy mit lehetne tenni ezügyben? Mielőtt a laptop a szervizben volt, nem volt ilyen problémám, viszont semmi kedvem a szervizbe járkálni emiatt, ha esetleg egyszerűbben is meg lehet ezt oldani.


Köszönöm előre a segítséget!



2016. jún. 14. 21:13
 1/5 anonim ***** válasza:
Ezt mifelénk földelési huroknak becézik és az elhárítása meghaladja e rovat leheőségeit. A lényeg az, hogy le kell választani az egyes berendezéseket a közös táplálásról.
2016. jún. 14. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Ellenőriztesd a lakástok, házatok elektromos hálózatát, a földeléssel együtt. A hiba összetett is lehet, mert a TV is bűnös lehet. Érdemes szakemberrel csináltatni a dolgot.
2016. jún. 14. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

A hangfal és a számítógép egy elosztóba van dugva, a TV pedig egy teljesen másikba. Már ha erre gondoltál a közös táplálás alatt...

Ha a külső HDD-ről van szó, akkor a gép és a vinyó egy forrásba vannak dugva, azt kipróbálhatom, hogy máshová dugom valamelyiket.

2016. jún. 14. 22:58
 4/5 Szirty ***** válasza:

Nem a hálózattal van itt baj.

A koax kábel árnyékolásán van feszültség. Tipikus jelenség. Nálam ugyanez volt (sajnos elég gyakori eset).

Az árnyékoláson kb 100-120V AC fesz volt m érhető. A TV vevővel összekötve, az audio és video és egyéb (pl. adat) kábelek hidegpontján a hálózat földelése felé kiegyenlítő áramot hozott létre ez a fesz. Ettől búgott nekem is minden mint a trafóház.


Ez tönkre tud tenni sokmindent amit ki be dugdos az ember, mert a készülékek fémháza között ott ez a kb 120V. Ha nem az árnyékolás ér össze először a csatlakoztatás pillanatába az könnyen kilövi valamelyik készüléket.



A kábel TV bejű koax kábelére köttem két 100nF/2kV kerámia kondenzátort. Egyet sorba az árnyékolással, egyet sorba a meleg érrel.

Azóta nincs gond.

2016. jún. 15. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod! Közben írtam az ügyben a TV szolgáltatónak is. Amennyiben nem tudják orvosolni a problémát, a te megoldásodhoz folyamodok!
2016. jún. 15. 21:32

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!