Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Mit hogy kössek össze?

Mit hogy kössek össze?

Figyelt kérdés
Van 5 darab 5 voltos 50 amperes akksi. Csinálni akarok egy 24 (illetve 25) voltos rendszert. Ha sorosan összekötöm akkor az ugye 25 volt és 50 amper lenne. Hálózati dugalj hellyett pl usb csatlakozó lenne, az elbírná a 25 voltot? És ha abba dugom a telefont, akkor gondolom az sok lenne neki, ugye? 24 voltos led világítás, meg gyengeáramú készülékeknek kellene, pl hajvágó, stb. Továbbá egy szélgenerátor töltené az akksikat, és szeretném tudni mi kell ezekhez. Valaki elmagyarázná a gyengébbek kedvéért stílusban, a-z-ig?
2017. jan. 24. 21:53
 1/9 Szirty ***** válasza:

Az USB csatlakozóban 5V DC van (eredetileg). Ha 25V-ot tolsz neki az meglepetésként érheti azokat az eszközöket amiket csatlakoztatsz. Főleg ha akkuval van megtámogatva (nagy zárlati áram).


A szélgenerátoros töltéshez töltésvezérlő elektronika kell.

Ilyet nem nagyon kapsz készen, meg kell tervezni és megépíteni. Vagy komplett szélerőműves rendszert veszel akkuval, elektronikával mechanikával.

2017. jan. 24. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 holnaptegnapja ***** válasza:

Nem csinálnám.


Közvetlenül USB csatit ne köss rá az akkukra.

Már csak az Amper miatt sem.


Előszőr a fesz. és az amber szétosztást kell megoldani.


Mivel többféle feszt és Ampert szeretnél használni.

Más-más csatlakozókat kell alkalmaznod.


A tel. töltéséhez elegendő a stabilizátor/komparátor A/D átalakító áramkörök, és fesz.szabályzó után az USB vezeték használata már ok.

Az USB csatlakozók 99%-ban max. 0,7/Amper 5/Voltra vannak tervezve.

Létezik speciálisan 3 Amperig is. Ez nem túl gyakori.

Külön ez szerint kell megrendelni, ha ilyen kell.


Minden eszközt amit szeretnél rákötni az akkukra, egyenként kell foglalkozni a csatlakozók megoldásánál a fesz. és az Amper felvételekkel.

A fesz. szabályzókkal.

Tehát lesz egy csomó csatlakozó aljzatod és egyenként mindegyik más feszre és amperre kell ezeket tervezni.


Arra nagyon figyelj oda, hogy az akku feszültség szintje a gyári kapocs feszültség 80 %-a alá sose essen le.

Tehát legyen egy műszer kéznél, vagy egy LED-es akkufesz jelző legalább, ami egy gombnyomásra mutassa az akku feszt.

Mert, ha egyfolytában világít, az is csak fogyassza az energiát.

Olyan komparátor, A/D átalakító áramkör szükséges, amit be lehet állítani, hogy az akku fesz. kritikus lecsökkenése előtt minden fogyasztó áramkörtől megvonja a további energiatáplálást. Ezzel védeni fogja az akkukat ill. annak élettartamát.

Az-az kikapcsol, mielőtt baj lenne.


Ha az akkuk feszültsége leesik, sose tárold csökkent feszültség alatt hosszútávon az akkukat, hanem minél hamarabb töltsd fel.

Arra is érdemes odafigyelni, hogy az akkuk szobahőmérsékleten lassabban, hidegben gyorsabban merülnek.

(Ez érvényes a mobiltelefon akkujára is.)

Csak profi szakember bevonásával ajánlott ezeket megtervezni/kivitelezni.


Mivel egyenként, minden fogyasztóra külön-külön meg kell tervezni a szabályzásokat és a csatlakozó dugaljakat.


Tehát nem lesz egyszerű.

2017. jan. 24. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Ettől féltem.. :) nem egyszerű. Illetve biztos az, csak nekem nem. Akkor másképp kérdezem. Természetesen a szélgenerátor saját gyártmány lesz. Ugye ennek teljesítménye nem állandó. A töltésvezérlőt hogyan csinálnátok? Vagy egyáltalán az egészet? Vagy jobb lenne 12v? Vagy inkább 230 ra átalakítani?

Pl lenne 10 db led lámpa, akkor most legyen 12v. Vagy 5 usb a telefonokhoz. Egy tölthető hajvágó, 2 akkus behajtó, esetleg egy rádió, nálam ez is akkus, usb ről tölthető, esetleg egy epilátor az asszonynak, pár ventilátor a szellőzéshez, talán laptop, hasonlók. Akkor ehhez mindnek tudni kell, hogy hány volt stb és annak megfelelően alakítani a csatlakozást?

Tii hogy csinálnátok ezeket egy olyan helyen, ahol nincs áram? A 230v nem feltétlenül szükséges, hacsak nem egyszerűbb azzal..

Köszönöm a segítséget

2017. jan. 25. 10:44
 4/9 holnaptegnapja ***** válasza:

A szélgenerátorhoz kelleni fog egy töltés szabályzó.

(ezt már más is megírta)

A neten meg lehet rendelni.



Ha már független szeretnél lenni az áram szolgáltatótól,

(ezt veszem ki az írásodból)

- komolyabb akkukat használj.

- a biztonságosabb energia ellátást szokás kombinálni más energia forrással is. Már ez is számolást és tervezést igényel.

(pl. párhuzamosan napcellákkal)

- úgy vettem ki az írásodból, hogy párhuzamosan nem csak egy fogyasztót használnál.

Ezért meg kell tervezni a különböző fogyasztók energia ellátását is. Beleértve különböző törpefeszültség és energia igényt, és az ehhez illő csatlakozó felületeket.

Ezek műszaki eszközök. / Áramköri tervezés. + akku védelem. /


(220-as invertert azért nem javasolnék, - csak rövid üzemmódra - mert az inverter önmagában is erősen energiafaló.

(kivéve, ha 220V-os készüléket is szeretnél használni és - kis energia igénnyel!)


Konkrétabb információkhoz egy SZEMÉLYES KAPCSOLATOT és konzultálást javaslok egy VILLAMOS MÉRNÖKKEL.


Az interneten pl. van több olyan cég, akik ilyennel foglalkoznak. Napelemek és megújuló energia f. használatának tervezése és kivitelezése.

Netes böngészőbe beírod, hogy: napenergia.

A szélgenerátort össze lehet párosítani napenergia forrás technikájával is.

Az energia igényt figyelembe véve ne tán még ajánlott is.


Itt e fórumon max. vázlatos információt kaphatsz ennek megépítéséhez.

Konkrét adatokat nem hiszem.

Ahhoz fel kell mérni a helyszínt ill. a helybeni konkrét igényeket és lehetőségeket.


...és ez nem csak szakmai szinten komoly, hanem pénzben is.

=================================

(tavaly építettem egy Power Bankot laptop akkukból.)

Kezdetben egyszerűre terveztem.

Azután egyre több mindent hozzá kombináltam.


:) Már nem egyszerű a tehnika benne.

Egyszerre több eszközt képes kb. egy hétig működtetni és tölteni önmagában. Mobil telefon, TAB, Fényképező, elemlámpa. Mindössze fél kiló körül van. 24 órán át kell 220V-ról tölteni. Kicsit hasonló az Te igényeidhez.


Remélem hasznos volt amit fentebb írtam.

Sok sikert hozzá.

2017. jan. 25. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm, nagyjából értem, hogy mit nem értek..

Veszek gyertyát, a telefont eladom, a hajam megnövesztem, csinálok egy kristályrádiót, vagy nem tudom, hogy van magyarul és meg van oldva :)

Kár, hogy tizenévesen nem érdekelt a fizika. Vagy nem volt, aki érthetően elmagyarázza.

2017. jan. 27. 09:31
 6/9 holnaptegnapja ***** válasza:

... kedves önálló villamossági bázist alkotni vágyó topik gazda!


Helyszíni felmérés nélkül abszolut konkrét, totális megoldást ezen a fórumon sehol nem fogsz kapni.

Mert ahhoz pontos konkrét adatok kellenének minden részletre kiterjedően.


Teljes kész tervet és specifikációt, így ebben a kommunikációs formában, max. vázlattervben kaphatsz.


Ehhez helyszínen terepfelmérést és mérést kell végezni.


A terved első látszatra tűnik csak egyszerűnek.

Azért ez itt e helyen ne várj kész csodát.


Ezért javasoltam, hogy "személyesen" add át a terepet a tervezéshez a helyszínen egy szakembernek, vagy aki ismeri a villamosság fortélyait.


Amikor a műhelyembe kipattant a fejemből csak egy egyszerűnek "látszó" Akkus Power Bank hirtelen ötletű megépítése. Ahhoz hogy gyakorlatban is kész lehessen, a műhely asztalon menet közben is fel-fel merültek kisebb újabb ötletek, és közben ahogy épült, folyton mérni és méregetni kellett az energiát, a teljesítményt, a takarékosságot, és több, - építés közbeni felmerülő újabb tényezőket.


"A-tól Z-ig", konkrét adatok nélkül már megbeszélni is hetekig tartana itt ezen a fórumon.

Legfeljebb, egyes kisebb részletekre van esély a megoldáshoz.


Pl. - már működik a szélerőmű szabályzó egysége, . abban mérhetően, ennyi, vagy annyi szintű energia mérhető.

Hogyan kössem össze az akkukkal, milyen keresztmetszetű kábellel és tegyünk e bele egy műszert is (?), ami mérés közben a következő stabilizátor áramkörnek szolgáltat folyamatos villamos adatokat, amiket a stabilizátor áramkör egy power-végfoknak ad fix, és stabil 5Voltot. Amit a végfok szintén feldolgoz és annak eredménye abban fog gyakorlatban is megnyilvánulni, hogy az USB csatlakozó aljzatban mérhető 5Volt megfelelő stabil 5V-ot és teljesítmény szolgáltat a rácsatlakoztatott telefonnak.


Látod, t. kérdező, egy egy kis részletecske a totális kész álmodnak.

Még csak néhány konkrét adattal, már mennyit kellet gépelni hozzá?

És még közben nem is ellenőriztük gyakorlatban műszeres méréssel, hogy minden úgy történt e. hogy az elméletből gyakorlattá sikerült e építeni a rendszer ezen kis részét.

Mert amit szeretnél, az egy rendszert képez.

Ezen rendszeren belül több részegységet kell villamosan összehangolni.

Közben állandóan mérésekkel ellenőrizni és ellenőrizni műszerrel, hogy minden úgy van és minden úgy történik, ahogy elméletben meg lett tervezve.

És folyamatosan, építés közben terhelési próbától kezdve, a számolgatásig ellenőrizni kell az eredményeket.



Hát "A-tól Z-ig" hez így vezet az út.

:) Lépésenként. Elmélet, ... megtervezve ... számolunk, ... majd gyakorlatban megépítés, ... ott ismét mérni ... és ellenőrizni ..., majd terhelési próba, ahol megint csak mérni és számolni papíron.

Ezt nevezik mérnöki műveletnek.


Ez nem úgy megy ám, hogy csak úgy "gyere cipó, megeszlek".

,) :D


Egy fogorvos is csak vázlatokat tudna adni az interneten megbeszélhető felmerülő fogproblémáról.

Kész megoldás csak akkor születhetne, ha valaki elmegy egy valóságos kivizsgálásra. Ott terül ki, hogy ...óhhhh, ez kérem: még itt is, és ott is orvoslásra szorul egy-, s más!


Az elméletet kivitelezni, gyakorlattá csak "látszatra" egyszerű.


A Te terved is csak "látszatra, kimondva egyszerű:

"építek egy szélenergiás villamyos ellátást" a fodrász műhelyembe, és slussz.

:) Ez így tervnek kezdetben nem rossz!

Bíztatnálak, hogy ez a klafa ötletedet sikeresen véghez is vihessed. Mert amúgy kiválló ötlet.

Ezt már másk is feltaláták - nyilván - előtted.

..és meg is csinálták.


én láttam is és többed magunkkal csináltunk is ilyet kicsiben is és nagyban.


A legnagyobb az volt, amikor egy módosabb Kamionos Fuvaros Vállalkozónak csináltunk az épület tetejére egy hatalmas napenergiás rendszert.

Ős is azt szerette volna, hogy teljesen önálló v. energiája legyen az egész telephelyén.

Olyannyira sikerült, hogy még fölös energiája is lett, amit "bepumpált" az "ÉDÁSZ" - ma már más a neve - áramszolgáltató lakóssági rendszerébe és még neki fizet a helybeni áramszolgáltató a villamosenergiájáért.

:)

Mire megépült a teljes rendszer csak pár milliójába került a fuvarozónak. De elmondhatja, hogy az unokáinak sem lesz szüksége függni a villamos szolgáltatótól. A házukban.

---

A Te álmod, ha hivatalosan nem is, de úgy saccra is százezreses nagyságrendű beruházás.

Ha nem ijedsz meg ettől a (saccolt!) összegtől, akkor ezt a klassz ötletedet valóra lehet váltani.

Már ott felmerül a kezdő lépésben, hogy - gondolom - folyamatos és stabil energiát szeretnél tudni magadnak.

Ugye?

Mert a szélgenerátor önmagában (véleményem szerint és itt is csak saccolva ) csak időszakaszosan képes energiát adni amit feltölt akkumulátorokba, és ott tárol.

Ha folyamatosan veszet ki az energiát az akukból - amit nem közvetlenül az akkukból veszed ki - hanem egy energiát kiosztó és elosztó áramkör adagol ki az akkukból.

Amíg van az akkukban energia.

Ha közben nincs szélenergia utánpótlás, akkor csak szakaszosan tudod a villamos eszközeid is működtetni.

Ez gondolom evidens számodra, és nem kell hozzá nagy fantázia, hogy rájöjj Te magad is.

Ezért ha nem így szeretnéd - és amit már korábban is leírtam - akkor ha folyamatosabb energiát szeretnél, párosítani és párhuzamosítani illik a bejövő e.forrásokat.

Szélenergia+napcella = ár biztosabb a folyamatossága az energia ellátásodnak.


Ha csak egy mobil telefont, meg egy kisebb valamit szeretnél üzemeltetni, ahhoz már sokkal kisebb műszaki háttér kiszolgálók is elegendők.

De a bonyolultságuk épp olyan, mint ha sokkal nagyobb energia felhasználásra szeretnél berendezkedni.


---

Most itt ennyi.


Mint látod, már a kezdetek átgondolása is ennyi gépelést, minimális egyeztetés vetett fel.

És még sehol sem vagyunk igazán csak nagyon a legelején. :)

"A-tól Z-ig", az út nem karnyújtásnyi. :)

Ezt felejtsd el. :)

---

Most -- itt részemről. Stop.

Hogy mennyire komolyan gondoltad az álmod.

Egész biztos nem rajtam fog múlni.


Az én Mini (házi készítésű műhely)-Power Bankom működik, mert kicsit álmodtam.

Nem is szándékoztam nagyot. Ehhez képest most többet tud, mint amit kezdetben megterveztem még csak fejben. -é annál is többet tud, mint amit gyárilag 3-5X drágábban árulnak készen a boltok.

Árban én tizedéből hoztam ki, sőt inkább csak ötödéből.

:) Mert nem dobtam ki a laptopok akkujait.

Mert nem hittem, hogy mindegyik cellája rossz. :)

... és valóban, ...


(Jó hétvégét és pihenést.)

2017. jan. 27. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 holnaptegnapja ***** válasza:
& ...bocs a helesírásóért :)
2017. jan. 28. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Világos, tudom, hogy nem egyszerű. Az a tudás hiányzik, ami a méséseket illeti. Meg sajnos annyi alkatrsész van, amit nem ismerek és fogalmam sincs mit hova kell. Biztos vagyok benne, ha mindent tunék az elektronikáról, fillérekből, könnyedén meg lehetne csinálni. Egyetértek, nem csak szélhajtás kell. Nekem szimpatikus a thermoelectric peltier is, az főleg télen lenne király, mikor fűt a kályha. Ha esetleg se szél, se nap, akkor jól jöhet. Plusz lenne egy töltési lehetőség kézzel is, ha minden part szakad, talán a mikró motorból, vagy valami nagyobb is lehetne, de elvnek nem rossz.

Örülök, hogy neked sikerült összehozni valamit, talán elterjed egyszer a hasonló energiaforrás, akkor könnyebb dolgom lesz :)

Köszönöm a válaszokat

2017. jan. 28. 10:02
 9/9 holnaptegnapja ***** válasza:

(01-24 21:53)!


Én is örülök, hogy megbeszélhettük.


----------


Látod, (hogy megemlítetted még a thermo technikát, vagy a fizikai az ember általi munkával gerjesztett energiát), ... ebből a thermo nekem is az eszemben volt, de mivel -mint írtam is-, nem volt személyes helyszíni terep felmérés, - nagyjából magamtól gondoltam úgy, hogy lehetséges, hogy a thermot azt nem is érdemes szóba hozni.


Mint látod, tényleg elkerülhetetlen egy helyszíni szemle, mert derülhetnek ki egyéb fajlagos kérdések nyomban.


Pl. - meglepetésképpen pofára esés, hogy nincs is természetes szélcsatornában az oszlopon levő széllapát.

Tehát nem is oda kellene rakni a szélgenerátort, ahol a telek van, mert ott alig fúj a szél.

(csak úgy vázolgatom a képzeletbeni előfordulható tervek megborulását is)


példa erre, hogy van aki még parabola antennát sem tud felszerelni, mert a tereptárgyak nem teszik lehetővé a műholdra való "rálátást" - ilyet is szereltem egykor nem is egyet.


---------


A thermó felvetése, --- szintén érdekes, mert a föld fajhőjét megfelelő mélységben elérve tényleg lehet hasznosítani, csak bazi nem olcsó kiépíteni.

Akik fűtési költséget szeretnének a családi házukban megtakarítani, pl. azok számára is a föld tehermo energiáját is belevéve, valóban, hosszútávon jelentős pénzösszegeket lehet vele megtakarítani.

Ezt az energiát azután kazánba bevezetve hasznosítani lehet.

(ha lehet kerülöm a szakszavakat, a közérthetőség miatt)

Ám ezt megépíteni nem kis olcsóság.

Már egy sima kútfúrás is százezrek.

---

Az emberi fizikai energia:


:) ez megvalósítható bárhol.

---

Afrikában, ahol nagy a szegénység és villany nemigen van.

A mobil telefonjukat úgy töltik, hogy egy átalakított kerékpár vázra egy komolyabb dinamó van rászerelve és a család tagjai beosztják, hogy ma ki a soron következő, aki tekeri a pedált. Ez MA így megy ott :) a 21.században.

Ehhez képest hajjjaj, Európa kényelme ... :)


Ha ez Nálad is megvalósítható. - márpedig nagyon is a legjobban megvalósítható, akkor két hasznot is üthetsz egy csapásra :)

1, lesz villamos energiád amikor azt éppen úgy óhajtod, még a széltől is független leszel.

A hozzátartozó elektronika megépítése bazi egyszerű és könnyen megfizethető szinte a legcsóróbb családnak is.


2, nem kell költened egészségügyi szobabiciklire irdatlan pénzeket, mert egyidejűleg a dinamos töltés kerékpáros verziója egy szobabicikli is :)

De elég munkaigényes, ezt ne felejtsd, - ha teljesen fel szeretnéd tölteni az akkukat(!). Az azért nem kis meló.

:D

(még eszembe jutott a lóenergia, ahol a ló körbe-körbe ballag az udvaron (csak sajnálom az ilyen lovat ((!)), ... ezt régen így csinálták, csak nem villamos energia hasznosításnál, hanem vízátemelésnél).

A szobabicikli tehát a leggyorsabban, legegyszerűbben és legolcsóbban kivitelezhető két irányban is hasznos megoldás, és még az 5db 5Voltos aksiddal is a legegyszerűbb összehozni.

:)

Látod erre azért nem gondoltam, mert nem gondoltam, hogy hajlandó lennél emberi munkát befektetni, hogy abból villanyod legyen. Azt hittem teljesen természetes megújuló energia forrásokban gondolkozol.

..és lám, Te magad adtad meg a legegyszerűbb ötletet, tehát Tied a pálma :D

---

Ha leírod, hogy ehhez milyen, már meglévő műszaki cuccaid vannak otthon, (pontos megnevezéssel és adatokkal!) - abban tudok segíteni, hogy megmondom, hogy az mire alkalmas, és egyáltalán kell egy a rendszerhez.


Kelleni fog egy dinamó,

egy kerékpárváz lánccal és pedállal (kerék nélkül),

akkumulátorok amiket írtál teljesen megfelelőknek tűnnek, de előtte érdemes mindegyiket egyenként megvizsgálni, hogy milyen kondícióban vannak! Mert ha kiderül, hogy vacakok, akkor máris lehet beruházni az akkukra.


kell egy feszültség szabályzó áramkörnek,

egy töltés szabályzó áramkörnek

egy kimeneti fesz szabályzó éstabilizátor áramkörnek lennie.

Amelíik többféle feszültséget is képes ugymond több csatlakozóhoz szétosztani.

kell egy akkufeszültség figyelő áramkör (ami védi az akkut, hogy több energiát ne vehess ki belőle, mint amennyit az akku károsodás nélkül elbír)


valamint a műszerfal, amin vizuálisan láthatod, hogy (akár LED, vagy műszeres kijelző, vagy ezek kombinációja) az egész rendszeredben éppen milyen állapotok uralkodnak.


végül

kell annyiféle csatlakozó aljzat, ahány eszközt szeretnél hozzácsatolni.


Minél kevesebb eszközt szeretnél, annál egyszerűbb mind ez kivitelezése.


:)

bye,

2017. jan. 28. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!