Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Rádiósok/Rádióamatőrök! Hogy...

Rádiósok/Rádióamatőrök! Hogy érdemes belekzdenem a rádiózásba? PMR/CB?

Figyelt kérdés

PMR készülékkel próbálkozva? Esetleg megpróbálni kiépíteni egy otthoni CB-s rádióállomást?

Kb. 1-1,5 éve olvasgatok, tanulgatok a témában, eddig szinte csak a PMR rádiókról tanulgattam, de még most is abszolút amatőr vagyok. De tegyük hozzá, hogy 14 éves vagyok.

(Eletronikával nagyon régóta foglakozok, 6-7 éves koromban a szétszerelt, elromlott távirányítos autókat alkatrészeire bontottam, majd vmi teljesen más nagyon egyszerű áramkört összeraktam belőle. Később nyilván fejlődtem ebben is... :D)

Tanácsaitokat előre is megköszönöm!



2017. jan. 30. 18:28
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Hm attól függ mi a célod...

PMR hatótávolsága néhány km, CB távja kb. olyan 30-40km, rádióamatőr cuccok hatótávolsága meg az egész világ.

Ha van rá lóvé és tanulási hajlandóság, akkor nyugodtan kezdd el a rádióamatőrködést, 14 éves korod egyáltalán nem akadály.

2017. jan. 30. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszi! Ez így mind OK. A rádióamatőr vizsga még eléggé messze van.

De ha van társ, akkor a PMR rádiózást(adó-vevőzést) érdemes elkezdeni, Nem?

Úgy olvasgattam, hogy a CBzésnek elég sok buktatója van,pl. egy rossz pillanatban PTTzel és elköszönhetsz a rádiótól, de ez még csak egy példa az 1000 másik közül.

Végső célom egy itthoni komolyabb (de még nem rádióamatőr, azaz engedélyekhez kötött) rádióállomás. És mivela túrázás és a hegymászás sem áll tőlem messze, a PMR-es DX ("minél távolabról való rádiókapcsolatok forgalmazása").

Még egy gyors kérdés: PMRnél ugye a max kimenő teljesítmény nem haladhatja meg a fél (0,5W) wattot. Akkor mégis miért van az, hogy egy csomó helyen olvasok 1-2-3-4-5 wattokról is? Vagy a rádióamatőr engedéllyel hatóságilag lehetséges? Vagy egyszerűen csak tesznek a törvénykre?

(Elnézést a kisregényért és még egyszer köszönöm!) 73!

2017. jan. 30. 21:15
 3/10 anonim válasza:
Valóban sokan nem tartják be az előírt 0,5 wattot én is sokszór olvastam erről nekem uhr rádióm van persze az engedély köteles az nekem van az én rádióm 4wattot tud de a le kellett csöketeni a tejesítményét 2watt ra ennyit engedélyezett a hatóság ez van
2017. jan. 31. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
72%

CB-zéshez meg tényleg kell valami alap szintű hiradástechnikai tudás, különben tényleg ki tudod nyírni a rádiót, a PMR rádiónál meg a gyári beépitett antenna és gyári akksi mondhatni bolondbiztos.

+ a PMR sávokon van országszerte (bár sajnos nem sok) átjátszó, amivel szép nagy távolságokat is el lehet érni, illetve még oylat is lehet, hogy számitógépről+internetről rákapcsolódhatsz távoli rádiókra, átjástzókra, és szintén jó távoli emberkékkel tudsz csevegni.

2017. jan. 31. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

Szia!én most vagyok 19,2éve amatőr :) anno 9évesen kezdtem,PMR-el.ezt ajánlom neked is,mára már kezdenek nagyon fogyni az emberek,de lehet azért találni hobbirádiósokat(freebanderek),mi is előfordulunk néha PMR sáv körül(alatt-fölött..)

CB már nagyobb falat,ott azért tényleg kell valami tudás.PMR után ajánlanám,amikor már az alapokat kitapasztalod vele.Viszont CB-n már van terjedés,európai állomások,néha messzebb is jönnek.Szóval az a következő lépés az amatőrködés felé :)

Egyébként ha esetleg Budapest környéki vagy,akkor segítek szívesen.Van még 2 haverom,akik szintén fiatalok,de ennyi.Kéne gyarapítani a létszámot :D

2017. ápr. 29. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Miért lenne a CB rádiózás problémás hiszen én már 8 évesen a nyolcvanas évek vége felé már ezzel cseviztem a haverokkal éjszakákon át mert nem volt még internet illetve messenger sem. 4 wattig különben sem kell hozzá már engedély. Mi fél wattra korlátozott AM-FM kocsiba beépíthető koreai készülékkel, (amit az osztrák bevásárlásakkor csempészett be szüleink és itthon 0.5w-ra hitelesítettük hogy ne kelljen engedély és így is bőven elég 5-10km-ig itt az alföldön) antenna a tömbház tetőn vagy az erkélyen és mindenki max térerőn tudtunk beszélni az egész városban.

A lényeg hogy az antenna adáskor biztos hogy csatlakoztatva (terhelve) legyen, illetve szabványos szakadás mentes legyen az 50 ohmos antenna tekercs. Ha otthon trafóról van tápolva akkor stabil 12.5v kell neki és a polaritásra feltétlenül vigyázni. Nem kell ehhez egyáltalán szakértelem, vagy olvasnivaló. Valamint érdemes az FM, illetve az USB sávokat használni. Zajzárral tökéletes. Az AM-et valamiért nem szerettük, mert ott sok volt az olasz kamionos és talán még zajosabb is volt mint az FM.

A pmr inkább bringatúra alkalmával jó anyunál apunál és a kölyköknél vagy bohóckodni vele a tetőtérből a pincébe, illetve megpiszkált készülékkel hencegni hogy húú de sok wattra húztam és papagáj vagyok.

2018. máj. 2. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!

Az igazat megvallva, a kérdés kiírása óta elég sok összeköttetésen túl vagyok, mind PMR-CB, mint amatőr sávokon, mert igen, közben voltam vizsgázni is.

73!

2018. máj. 26. 09:02
 8/10 anonim ***** válasza:

Hát akkor üdv köreinkben,

55

HPE CUAGN

BEST DX

73

2018. máj. 26. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

na,egy rádióssal is több :D csapd mellé még azt a vizsgát is hogy legyen egy hívód rövidhullámozni,ha csak helyiekkel akarsz dumálni akkor arra úgyis inkább pmr.

aztán remélem majd hallak :D

2018. máj. 27. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
Grat a vizsgához. Ugyanis tíz emberből egynek szokott sikerülni.
2018. jún. 9. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!