Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen közel lehet a lakáselos...

Milyen közel lehet a lakáselosztó szekrény (kismegszíkítók) a gázórához?

Figyelt kérdés

A villanyóra kívül van a lépcsőházban egy megszakítóval, onnan jön a betáp a lakásba. Ott vannak a kismegszakítók kb 1 méterre a gázórától. Szeretném közelebb vinni hogy egy szekrényt köréjük lehessen tenni hogy szebben nézzen ki.

Konkrétan az érdekel hogy vonatkozik-e a kettő távolságára valamilyen szabály. Zárt szekrénybe tehetem? Szellőzés?


EPH van.



2017. júl. 16. 17:53
 1/8 anonim ***** válasza:

5.1.9. A fogyasztásmérõ mellett vagy alatt, 60 cm-nél közelebb fémhálózat (víz-, gáz- fûtõcsövek stb.),

illetve gázfogyasztásmérõ ne legyen. Ha ez elkerülhetetlen, akkor a fémcsövet járulékos szigeteléssel kell

ellátni, pl. a fémcsõre hosszában hasított mûanyag védõcsövet kell erõsíteni, vagy a fémcsövet villamos

szigetelõanyaggal átlapoltan körül kell tekercselni, vagy a fogyasztásmérõ és a fémcsõ, illetve a fogyasztásmérõ és a gázmérõ közé szigetelõlapot kell helyezni. A járulékos szigetelés 30-30 cm hosszban nyúljon

túl a fogyasztásmérõkön, az alátéttábla szélétõl mérve. A közös fogyasztásmérõ- és gázmérõszekrény

megfelelõ szellõzésérõl gondoskodni kell.

2017. júl. 16. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
60cm a minimális távolság, de közös "szekrényben" nem lehetnek (sajnos erre egyértelmű szabvány sehol nincs de kihámozható a szabványokból, illetve a józan ész szerint sem célszerű). Előfordulhat a gázóránál szivárgás ami a varázskönyv szerint a villannyal nem jó barátok. Tudom sokan így oldják mert az asszony azt szeretné ha el lenne takarva mert csúnya. Sajnos ezzel együtt kell élni, vagy kiköttetni a gázt és fával tüzelni.
2017. júl. 19. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

"sajnos erre egyértelmű szabvány sehol nincs"


MSZ 447:2009


Az első válaszban ebből idéztem.

Ajánlom szíves figyelmébe.

2017. júl. 19. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Mivel a kérdés a felhasználói mért főelosztóról szól, az az idézett szabványban a a 7.1-7.2 pontokban van szabályozva, mely két pont biztosan beleesik abba a kategóriába, hogy "sajnos erre egyértelmű szabvány sehol nincs".
2017. júl. 20. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
3.: Akkor olvasd még egyszer el amit ídéztél! Az a fogyasztásmérőre vonatkozik. A kérdező írta egyérlteműen, hogy a fogyasztásmérője kint van a folyosón, és egyértelmű, hogy a mért főelosztóról, illetve a mért fővezetékről beszél az illető. Ezzel kapcsolatban az általad hivatkozott szabvány nem ír semmi! Sztrogoff kolléga hivatkozta a szabvány megfelelő bekezdéseit, de az előtte levő néhány bekezdés (mért fővezeték kialakításával kapcsolatos részek) sem tartalmaznak semmi kézzelfoghatót. De a GMBSZ-ben sem találni szinte semmit. Mi ezt a kérdést műszaki ellenőri tanfolyamon is feltettük és akkor arra jutottunk, hogy nem egyértelmű, hogy ez így nem megfelelő, de alapvetőn kerülendő.
2017. júl. 20. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Ha segítségre van szükséged, miért nem a megfelelő helyen kérdezed?

Gondolom a műszaki ellenőri tanfolyamot sem a gyakorikérdéseken keresztül végezted.


Ide írj:

Magyar Elektrotechnikai Egyesület

mee@mee.hu

2017. júl. 20. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
71%
6.: Nem ott végeztem, de ha te azonos vagy a 3. válaszolóval akkor nálad igen nagy bajok vannak. És ha ennyire tudod akkor hivatkozd meg pontosan, hogy hol találsz erre egyértelmű és egzakt utalást. Figyelmesen elolvasva a kérdést, nem a fogyasztásmérőről van szó, hanem a mért főelosztóról. Az én ismereteim szerint a fogyasztásmérő után van a méretlen fővezeték és annak a végén a mért főelosztó. Itt a kérdésben a fogyasztásmérő kint van a lépcsőházban (társasház), onnan a mért fővezeték megy be a lakásba és már a lakásban van a mért főelosztó, nem messze a gázórától (jelenleg 1m távolságban). A kérdés arra vonatkozik, hogy a mért főelosztó és a gázóra minimális távolságára van-e bármilyen szabványos előírás. Az általad hivatkozott szabvány és amit te kiemeltél belőle az magára a fogyasztásmérőre vonatkozik. Az mindenki számára egyértelmű, hogy hogyan helyezhető el, ebben az esetben annak az elhelyezését nem érinti a fal másik oldalán lévő gázóra. Így amit te hivatkoztál és még mindig védesz álláspont az egy olyan területre vonatkozik amely esetünkben teljesen irreleváns, mert nem a villamos fogyasztásmérőről van szó. Ami szabványok (és előírások) vonatkozhatnak ide: KLÉSZ, érintésvédelmi szabvány sorozat, GMBSZ és az általa hivatkozott szabványok, villamos létesítési szabványok a régi 1600 sorozat útód szabványai (és azok amelyek nem közvetlenül útódjai, hanem tartalmaznak olyan bekezdéseket amelyek a régi 1600-ban voltak, egyébként most sajnos nincs nálam kéznél régi 1600, de ha jól emlékszem abban sem találtam erre egyértelmű utalást). Ha te ezek között találsz bármilyen arra vonatkozó egyértelmű előírást, hogy milyen feltételek mellett lehet egy közös szekrénybe elhelyezni a mért főelosztót (vagy bármilyen nem fogyasztásmérő elosztót) egy gázórával akkor kérem hivatkozd meg ide. Itt ami még feltételezhető, hogy éghető anyagú szekrénybe fogják betenni, mert nem hiszem, hogy ha az esztétika a szempont akkor nem éghető anyagú szekrénybe tenné a kérdező az elosztóját. Nagyon magyarra lefordítva a kérdés tehát: Milyen feltételek (védőtávolság, szellőzés stb.) esetén kerülhet egy közös éghető anyagú szekrénybe egy NEM fogyasztásmérés célját szolgáló villamos elosztóberendezés (háztartási méret, tehát maximum néhány 10 kW) és egy gázóra (ezt is feltételezem, hogy háztartási méretű, tehát kisnyomású, 100m3/h alatti). Erre adjál egyértelmű választ!
2017. júl. 20. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Kedves válaszadók. Megoldottam. Maradt ahol volt de süllyesztett szekrényt raktam be. (36 helyes :D)

A válasz továbbra is érdekelne.

A mérőre vonatkozó előírást én is megtaláltam, csak ugye nem a mérőről szólt a kérdésem ahogy azt páran észrevették.

Más fórumokon is érdeklődtem, de finoman szólva mindenki leszarta. Csak itt kaptam választ, mégha nem is teljeset.

2017. dec. 9. 05:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!