Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » A gitárkombóm össze tudom...

A gitárkombóm össze tudom kapcsolni az alábbi hangládával?

Figyelt kérdés
A kombóm egy Vox VXI és egy Kustom Defenderrel szeretném összekapcsolni.

2017. júl. 24. 16:49
 1/8 anonim ***** válasza:

A kombón nincs vonalkimenet, csak fejhallgató!

Nem igazán illik össze a Defenderrel.

2017. júl. 24. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Ha teszel rá egy hangszórókimenetet, mondjuk egy kapcsolós 6,3-as jack-et, akkor miért ne.
2017. júl. 24. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Én már azt sem értem, hogy miért akarod összekapcsolni?
2017. júl. 24. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Gondolom azért, mert van benne agy szaros 6,5 collos hangszóró.
2017. júl. 24. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Szia! Ha nincs a kombón hangfalkimenet, akkor (ahogy Túrórudi2 is írta) tehetsz rá házilag. Ha van egy kis érzéked és kedved barkácsolni, akkor pár száz forintból meg lehet oldani. Kell hozzá csavarhúzó, fúró, blankoló (vagy egy éles célszerszám:)), fúróforrasztópáka, ón és némi kézügyesség. És nagyon oda kell figyelni, hogy mit és hova forrasztasz! Nem atomfizika, de ha nincs ebben gyakorlatod, akkor inkább kérj meg valakit, hogy segítsen benne, mert kárt tehetsz magadban és az erősítőben is!


Mielőtt bármit is vásárolsz, először mindenképpen győzödj meg róla, hogy a kombóban van-e elég hely a Jack csatlakozóknak! Ha úgy ítéled meg, hogy nem biztos, hogy kényelmesen elfér, akkor inkább ne próbálkozz vele. Ez egy nagyon kis kompakt erősítő, nem hiszem, hogy hagytak benne annyi helyet, hogy elférjen még egy plusz Jack csatlakozó. De ezt így látatlanban nem tudnám megmondani, ahhoz látni kéne belülről.


[link]


Így kívülről azt mondanám, hogy talán van neki hely, a lábkapcsoló csatlakozója mellett, vagy valahol a matrica alatt. De mondom, ezt ne vedd készpénznek!


A lényeg, hogy most a kombóból csinálsz egy fej+láda összeállítást. Ehhez (ha szerencséd van) mindössze két darab MONO Switchcraft 6,3-as Jack csatlakozóra lesz szükséged. Ez így néz ki (mint a gitárok Jack csatlakozója):


[link]


A kombóban a hangszórót és az erősítőt 2 db hangfalkábel köti össze. Egy pozitív és egy negatív. Általában a hangszórón megjelölik vagy az egyiket, vagy a másikat, vagy mindkettőt (+- jelekkel ugye). Ezt a 2 kábelt kell majd olyan helyen elvágnod, hogy elég hosszú maradjon mindkét csatlakozónak (egy az erősítőnek, egy a hangfalnak). Mielőtt elvágod, jelöld meg őket szalaggal, hogy melyik-melyik. Miután elvágtad és megjelölted, jöhet a fúrás. Fúrj egy lyukat az erősítő hátoldalára, és még egyet a hangfal rész hátoldalára. Nyilván előtte le kell ellenőrizni, hogy rendesen el fognak e férni a csatlakozók. Azt is kalkuláld bele, hogy egy 6,3 Jack apának is el kell majd férnie. Ja, igen: APA = dugó, ANYA = lyuk. :)


Mielőtt fúrsz, azért azt is mérd le, hogy elég lesz-e a megmaradt kábel. Egy kicsit (olyan centit) le is kell majd blankolni belőle. Ha nem lesz elég, vagy feszülni fog, akkor az erősítő felöli kábelre kell annyit ráhagyni, hogy annak elég legyen. A hangszóró felöli kábelt meg ki kell dobni a kukába és venni hosszabbat. Az erősítőbe általában rendesen bele van forrasztva a kábel, azért kell azt meghagyni. Meg gondolom nem akarod az egész nyáklapot kioperálni. :) Annyit nem ér az egész.


Szóval! Ha van elég kábel mindkét oldalon és megvannak a lyukak az erősítőn meg a hangláda részen is, akkor jöhet a forrasztás. Fogod a Jack csatlakozódat, ugyebár őt:


[link]


És szépen felforrasztod a kábeleket. Pozitívat a pozitívhoz, negatívat a negatívhoz! Hogy melyik a pozitív és melyik a negatív? Hát ez:


[link]


A negatív a Sleeve, a pozitív a Tip. Nem lehet elrontani.


Ha mindkét csatlakozód megforrasztottad és szépen betekerted a lyukakba, akkor kész is van a saját, külön bejáratú, kombóból átalakított kis Frankenstein fej+ládát! :) De ahhoz, hogy meg is szólaljon, kell valami a két csatlakozó közé, hiszen egyelőre nincs semmi, ami a jelet közvetítse az erősítő és a hangszóró között, hiszen azt középen megszakítottuk. Kell hozzá egy hangfalkábel! FIGYELEM, NAGYON FONTOS! GITÁRKÁBEL VAGY MÁS HANGSZERKÁBEL NEM JÓ!!! Szigorúan, erre a célra gyártott HANGFALKÁBELLEL SZABAD CSAK ÖSSZEKÖTNI AZ ERŐSÍTŐT ÉS A LÁDÁT! A sima mezei gitárkábel tönkreteszi, leégeti, hazavágja az erősítőt! Ilyen hangfalkábelt kb. 1500-2000 forintért lehet már vásárolni, szinte bármelyik hangszerboltban.


Ha megvan a hangfalkábeled, akkor csak összekötöd vele az erősítőt és a hangládát, és ha mindent jól csináltál, akkor szól is!


DE! NAGYON FONTOS!


Tisztában kell lenni az erősítő ellenállás értékével, tehát hogy hány Ohm ellenállásra van neki szüksége! Ha egy erősítő 4 Ohm-on üzemel, akkor MINIMUM 4 Ohm ellenállásra van szüksége! Azért mondom, hogy minimum, mert tranzisztoros erősítők esetében az ellenállás fölfelé változhat. Tehát egy 4 Ohmos tranzisztoros erősítőre köthetsz 8 vagy akár 16 Ohmos ládát is, elvileg elbír vele. Viszont egy 8 Ohmos erősítőre NEM köthetsz 4 Ohmos ládát, mert leég a fenébe. Tehát csak felfelé változhat az érték a hangláda javára! De ez is csak a tranzisztoros erősítőkre igaz. Elektroncsöves erősítők csak azonos ellenállású hangládákon üzemeltethetők biztonságosan. Kivételt képeznek a félcsöves, féltranyós erősítők, de ezek is csak akkor, ha az elektroncső az ELŐFOKBAN van! Ha a cső a VÉGFOKBAN van, akkor nem! Én azért általában mindig törekszem arra, hogy az ellenállás mindkét oldalon azonos legyen. Nálam jóval okosabb szakemberek mondták, hogy úgy a legjobb a teljesítmény.


[link]

[link]


Tehát: A VOX erősítődnek 4 Ohm az ellenállása (impedanciája). Ahogy látod egy ehhez passzoló, szintén 4 Ohmos hangszóró van alapból beépítve hozzá. A Kustom Defenderedben viszont egy 16 Ohmos hangszóró van. Ami nem feltétlenül baj, mert ahogy korábban írtam, ha az erősítőben tranzisztoros (Solid State) végfok van, akkor a láda ellenállása lehet magasabb.


DE! Leszögezem, hogy nem vagyok villamosmérnök! Nem vagyok szakember! Csupán én is ugyanígy barkácsoltam szét a kombómat. Előtte sokat olvastam a témában, és ezek azok az információk, amik barkácsolgatás (na meg 15 év gitározás) közben rám ragadtak! DE HA NEM VAGY BIZTOS A DOLGODBAN, AKKOR INKÁBB FORDULJ SZAKEMBERHEZ! Vagy kérj meg valakit aki ért hozzá! Sőt! Ha nem muszáj inkább ne is barmold szét a kis kombódat. Inkább vegyél egy kisebb teljesítményű fejet a ládádhoz. Csak akkor állja neki, ha nem sajnálod azt a kis kombót, mert ha nem igazán tudod mit csinálsz, akár tönkre is vághatod. Nem akarom elvenni a kedved a barkácsolástól, mert egyébként tök jó móka. Szóval kalappal! :)


Van egyébként egy másik lehetőség is, de mivel ilyet még nem csináltam, ezért nem is részletezem. A másik lehetőség, hogy az erősítő részbe teszel egy ilyen kapcsolós Jack aljzatot:


[link]


Ez azt csinálja (ha frankón meg van csinálva a kapcsolás), hogy ha NINCS bedugva külső hangfal, akkor a kis kombó beépített hangszórója szól. Ha egy hangfalkábellel csatlakoztatva van egy külső hangfal, akkor megszakítja a kapcsolatot beépített hangzóróval és csak a külső láda szól! Szerintem neked egyébként ez lenne az ideális, mert nem hiszem, hogy a kis hangszóróhoz, bármilyen más erősítőt szeretnél csatlakoztatni (én ezért csináltam a fentebbit). De ilyet még én sem csináltam, ezért nem tudom részletesen elmagyarázni, most meg nincs időm utánanézni. De írj, ha valami felkeltette az érdeklődésed, szívesen segítek, ha tudok!

2017. júl. 25. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Szépen összefoglaltad, én mindenképp a kapcsolós aljzatot használnám, így a saját hangszóró és a külső is használható, és semmit nem kell kapcsolgatni, csak a dugót kihúzni-bedugni.
2017. júl. 25. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Az allparts-os linken egyébként egy sztereó kapcsolós aljzat van, ez is jó, de elég a mono is.
2017. júl. 25. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Először is köszönöm a válaszokat. Személy szerint szeretek barkácsolni csak elektronikával nem merek foglalkozni úgyhogy ahogy említetted rábíznám egy hozzáértőhöz. Mondjuk nem igazán szeretném szétbarmolni a szeretett kombóm. A teljesítmény miatt gondoltam hogy rányomom egy ládára. Nyilván praktikusabb megoldás lenne beruházni egy nagyobb teljesítményű kombóra vagy fej+láda kombináció csakhát még nem tudom megkeresni magamnak az árát és hát ez jóval ,,családbarátabb" megoldásnak tűnik. Jobban tanulmányoznám lehet meg tudnám csinálni magam de mégis jobb lenne biztosra menni
2017. júl. 26. 23:04

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!