Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Kapcsolóüzemű táregységeket...

Kapcsolóüzemű táregységeket (pl. Mean Well, vagy Widmüller ipari tápegységre gondolok) lehet-e párhuzamossan kötni?

Figyelt kérdés
pl. két 12V 2A-es tápegységet köthetek-e párhuzamosan hogyha nekem egy 12V 4A-es ármafelvételű fogyasztót kell megtáplálnom

2017. okt. 28. 21:45
 1/9 anonim ***** válasza:
Semmi értelme.
2017. okt. 28. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Miért nincs semmi értelme? nem működne???
2017. okt. 28. 21:50
 3/9 anonim ***** válasza:

Nem kötheted őket párhuzamosan.

Még ha le is véded a kimeneteiket diódával, ellenállással, ezeknek a tápoknak folyamatosan változik a kimenő feszültsége (pl. az alkatrészek öregedése miatt), naponta kellene állítgatni a potmétert.

A másik gond, hogy 4A-es fogyasztót ne 4A-es tápegységgel táplálj, legalább 6A terhelhetőségűt használj, nem szeretik a terheléshatáron való tartós működést.

A Weidmüller iszonyat drága, mi MeanWell-t használunk évek óta ipari környezetben, csak elvétve volt tápegység hiba.

4 Amper folyamatos terhelésre legalább 80 Wattos tápot használnék.

2017. okt. 28. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.


Én csak elméleti síkon gondoltam hogy mivel ezek a tápk méri a kimeneti feszt és saját magukat szabályozzák hogy a beállítot kimeneti feszt tartani tudják, ezért fordult meg a fejembe hogy esetelg ne-e zavarnák össze egymást. A példa csak egy fikció.


És sorba köthetem őket ha nagyobb feszültségre van szűkségem??

2017. okt. 28. 22:05
 5/9 anonim ***** válasza:
Főleg nem. Van 24 Voltos tápegység is, sőt, nagyobb feszültségű is, használj olyat.
2017. okt. 28. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Szirty ***** válasza:

Természetesen össze lehet kötni a szekunder oldalt párhuzamosan bizonyos feltételek teljesülése mellett, amik kb a következők:


- A két tápegység egyforma

- A gyártó az adatlapján feltünteti a párhuzamos kapcsolhatóság lehetőségét és a kapcsolás módja a gyári ajánlásnak megfelel.


"Semmi értelme."


Az egyik ok amiért a párhuzamos kapcsolás hasznos:

1: A teljesítmény növelése

2: Redundancia


Az első gondolom elég egyértelmű. A második lényege hogy az egyik tápegység leállása (hibája) nem okozza a feszültség megszűnését, mert a másik táp megy tovább


A Phoenix tápoknál pl így néz ez ki (35. oldal: 3 Useful Information from Everyday Practice - 3.1 Parallel Connection).

Azt is leírja miért kellhet ilyen és azt is hogyan kell csinálni.


[link]

2017. okt. 29. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Szirty ***** válasza:

"ezeknek a tápoknak folyamatosan változik a kimenő feszültsége"


Nem változik. A stabilizált tápegységek lényege éppen az hogy stabil legyen az a feszültség. :) Ezt elég jól tudják is teljesíteni 24 órás üzemben 10 éven át akár.

Az alkatrészek öregedése miatti változásokat szépen kopenzálja. Ha a kimeneti fesz a tűrésen kívülre kerül, akkor az a tápegység hibás, cseréni kell.


"Főleg nem. Van 24 Voltos tápegység is"


A sorbakapcsolhatóság is lehetséges és üzemszerű ha a gyártó megengedi.

Erről a korábban linkelt Phoenix doksi 45. oldalán lehet olvasni (3.2 Series Connection for Increasing Voltage).

2017. okt. 29. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

#Szirty

Mindenre van megoldás, természetesen, de leírhattad volna az erre képes tápok árát is, hogy a kérdező falba verhesse a fejét.

Én üzemeltetek jópár ipari kapcsolószekrényt, sokféle 12 és 24 voltos tápegységet használunk és az a tapasztalatom, hogy 3-5 év használat után a kimenő feszültségük elkezd évente 1-2 tized Voltot csökkenni. A mérési jegyzőkönyv nem hazudik.

2017. okt. 29. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Szirty ***** válasza:

Azért válaszoltam, mert az hogy nem kötheted őket párhuzamosan vagy sorba, nem fedi teljesen az igazságot.


Árakról nem volt szó, csupán műszaki megoldásokról.

2017. okt. 29. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!