Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Ti mivel oldanátok meg?

Ti mivel oldanátok meg?

Figyelt kérdés
Adott egy mozgásérzékelő, meg egy lámpa. Két kapcsolóval működne, az egyiket felkapcsolva, folyamatosan égne a lámpa. Ha meg csak a másik van felkapcsolva, akkor a mozgásérzékelő vezérelné.

2018. jan. 1. 18:20
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
34%
én arduinoval és relével vagy triac-kal, de mivel van itthon relém, úgyhogy relével :)
2018. jan. 1. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
39%
Megoldanám 1db tolókapcsolóval, az egyik állásban a lámpa egyből a hálózatból kapna áramot, a másik állásban meg az érzékelő kapcsolódna a lámpára.
2018. jan. 1. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

A mozgás érzékelése után x ideig még égnie kell a lámpának? Ha igen, akkor legegyszerűbb valószínűleg Arduino-val, de analóg áramköri elemekből is megoldható a késleltetés. Ha meg csak addig kell égnie, amíg mozgást érzékel akkor szinte semmi cucc nem kell hozzá.

Azt mondjuk kellene tudni, hogy a mozgásérzékelőnek mi a kimeneti jele. Van olyan is, amibe már gyárilag be van építve egy relé, így közvetlen köthető rá egy lámpa.

2018. jan. 1. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 A kérdező kommentje:

Hát nem akarnék ágyúval verébre...

A mozgásérzékelő állítható, hogy hány mp-ig világítson.

#1, relével hogy gondoltad?

Én amúgy analóg áramkörrel akarnám...

2018. jan. 1. 22:05
 5/16 anonim ***** válasza:
35%

és mi lenne, ha leírnád hogy pontosan mit mivel akarsz megoldani, milyen mozgásérzékelőd van stb.

Mint ahogy a kérdés kiírásakor kellett volna...

Mert arra hogy mi hogy oldanánk meg már kaptál választ, de ez téged nem sokkal vitt előre, mert ragaszkodsz az analóghoz

relével úgy oldanám meg, hogy kapna az arduino a PIRtől egy jelet és pekapcsolná x mp-re a relét

2018. jan. 1. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 bamboochatheone ***** válasza:
50%

Én egyszerűen egy csillárkapcsolóval oldanám meg. Egyik ágon direktbe a lámpára menne a fázis a másik kapcsoló oldal kimenetét rákötném a mozgásérzékelőre.

Valahogy így:

[link]

2018. jan. 2. 09:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Azt nem értem, miért akarsz két kapcsolót...

A mozgásérzékelő megkapná a fázist, nullát, a lámpa megkapná a nullát, a kapcsolt fázist a mozgásérzékelőtől és 1 kapcsoló megkapná ugyanazt a fázist, mint ami a mozgásérzékelőbe van kötve, majd innen elviszed a lámpának a kapcsolt fázist (a kapcsolószálat). Teljesen mindegy, hogy mozgás hatására a mozgásérzékelőtől is kap fázist a lámpa és a kapcsolótól is, ha az fel van kapcsolva, mivel azonos fázist kapja! Szóval így, ha fel van kapcsolva a kapcsoló, akkor addig világít a lámpád, amíg le nem kapcsolod, ha lekapcsolod, akkor meg addig, ameddig a mozgásérzékelő időzítője be van állítva. Ha 1.5-es vezetékkel kötöd be (például!) akkor az olyan ezen időszak alatt, mikor a kapcsolótól is meg a mozgásérzékelőtől is kap fázist a lámpa, mintha két másfeles vezeték paralelbe lenne kötve (fogva), tehát nem lesz fázis zárlatod.

Ezt a lehető legegyszerűbben és legátláthatóbban úgy tudod megvalósítani, hogy raksz egy kötődobozt valahol a lámpa közelében vagy a mozgásérzékelő, esetleg a kapcsoló közelében és oda vezetékezel/kábelezel mindent, és oda állsz fázis, nulla, védővezetővel. Készíthetek egy skiccet, ha nem volt követhető, amit írok...


DE most vázold már föl a történetet érthetőbben, mert lehet ennél jobb megoldás is, bizonyos helyzetben. Szóval hol a lámpa, mit világít meg, hol lesz a kapcsoló, miért akarod a lámpát manuálisan is kapcsolni és legfőképp miért akarsz két kapcsolót? Két helyről akarod kapcsolni a lámpát vagy csak azt gondoltad, hogy ez csak két kapcsolóval megvalósítható?

2018. jan. 2. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Kültéri (terasz) világítás, egy lámpa csak mozgásérzékelős. Kapcsolók helye kötött, falon (bent). A villanyszerelő nem tudta megcsinálni annó. Jelenleg egyik kapcsoló vak, a másik mindent kapcsol, x idő után a mé-s lekapcsol, ha nem érzékel mozgást.

A cél, hogy az egyik kapcsolót felkapcsolva csak a mozgásérzékelős világíson (ha érzékel). Mindkettőt lekapcsolva egyik se.

2018. jan. 2. 10:16
 9/16 anonim ***** válasza:

Valszeg én vagyok a hülye, de még mindig nem értem, hogy most 1 lámpa van a teraszodon vagy több és abból csak 1 mozgásérzékelős, de igazából lényegtelen, 1 vagy több lámpa esetén is ugyanazt a módosítást kell elvégezd... Bár azt nagyon nem értem, hogy nem tudta ezt egy villanyszerelő megoldani, csak arra tudok gondolni, hogy nem áthúzható a nyomvonal pl. kábelt/mm-falat használt és ráadásul volt olyan hülye, hogy kicsípte a 3. vezetéket.

Ha mégsem, s csak nem értette mit akarsz, akkor semmi mást nem kell tegyél, mint hogy a mozgásérzékelőhöz menő fázist meg kell szakítsad a csillár kapcsoló másik billentyűjével, ahogy azt egyébként bamboochatheone is javasolta. Tehát ez esetben megkeresed honnan kap fázist az a mozgásérzékelő, pl. kötődobozból, onnan kikötöd, majd a kapcsolótól húzol 1 plusz vezetéket (ha nem lenne) ebbe a dobozba, majd e kettőt kötöd (csak!) össze, a kapcsolóban pedig a másik, jelenleg üres csavar alá bekötöd a behúzott vezetéket. Azt remélem nem kell mondanom, hogy áramtalaníts előtte! Így az egyik billentyűt felkapcsolva kap mindegyik (vagy az az 1) lámpa fázist, (mindegyik) világít, lekapcsolva nem (egyik sem), a másik billentyűt felkapcsolva a mozgásérzékelő kap fázist, így mozgásra kapcsol, csak mozgásra kapcsol(!), de nincs hiba abból sem, ha véletlen vagy direkt mindegyiket felkapcsolod, csak feleslegesen kapcsolgat a relé ez esetben a mozgásérzékelőben, s ezek sem örök életre készülnek, szal inkább ne, úgy tovább "él".


Attól, hogy megadod a fázist a mozgásérzékelőnek 1 kapcsolóval, a lámpa fel fog kapcsolódni, de ne vezessen ez félre, a beállított idő után le fog kapcsolni és ezt követően csak akkor kapcsol be, ha mozgást érzékel! A mozgásérzékelők így működnek.

2018. jan. 2. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 bamboochatheone ***** válasza:
Én is úgy kötöttem be ahogy 9:52-es válaszadó leírta. Nappal úgy sem kapcsol be a mozgásérzékelő éjjel meg pont ezért van hogy ne kelljen kapcsolgatni semmit.(de ha szeretném akkor folyamatosra tudom kapcsolni) De lehet neked azért kell a mozgásérzékelő lekapcsolása hogy pl a macskák/kutyák miatt ne kapcsolgasson feleslegesen.
2018. jan. 2. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!