Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Generátor gerjesztése hogyan van?

Generátor gerjesztése hogyan van?

Figyelt kérdés

[link]


Elvileg ez egy tipikus generátor rendszer, mint amilyen az autókban is van. Azt tudom, hogy ott a "Rotor" felirat feletti tekercs (amúgy miért fekete dobozként jelölik? nem az a hivatalos jelölése) a generátor gerjesztőtekercse. Az ezen folyó áram a fogyasztók által felvett teljesítmény függvénye (ha minden igaz). Vagyis ha egyszerűen megszüntetnénk ott a gerjesztő áramot, akkor akár rohadt nagy terhelést ráakasztva a generátorra (mondjuk rövidzárt) is könnyen lehetne pörgetni a generátor tengelyét?

És ha megnöveljük a gerjesztőáramot akkor még villamos terhelés nélkül is "nagy" erőt kellene kifejteni a generátor forgatásához?


Ezt azért kérdezem, mert én úgy tanultam ezt még középiskolában, hogy a villamos terheléstől függ KÖZVETLENÜL egy generátor mechanikai teljesítménye (szóval hogy mennyire nehéz forgatni).



2018. febr. 5. 16:37
 1/2 anonim ***** válasza:

Eleve ez egy amerikai kapcsolási rajz, és ott ez bevált jelölése a tekercsnek.

A gerjesztő gép nem egy olyan egyszerű történet.

Abban igazad van ha megszűntetjük a gerjesztést akkor "elméletileg" terheletlenül lehetne pörgetni a generátort (azaz rövidre is zárhatnád stb.), de mint tudjuk az elmélet és a gyakorlat között "elméletileg nincs különbség". A gyakorlatban létezik egy olyan, hogy remanens mágnesség, és valamennyire "felgerjed" a generátor külső gerjesztés nélkül is (meg sokszor eleve úgy tervezik, hogy legyen remanens mágnesség).

A gerjesztő áram - nyomaték (mekkora erővel kell tekerni) - fordulatszám - teljesítmény összefügg szorosan egymással.

Alapvetően igaz (energia megmaradás törvénye miatt), hogy a generátor villamos teljesítménye és a mechnaikai teljesítmény "elméletileg" azonos (gyakorlatilag van mérettől, felépítéstől függően pár százalék veszteség).

Szintén igaz (szintén középiskolás fizika), hogy a teljesítmény az gyakorlatilag a fordulatszám * nyomaték. A gerjesztő tekercsen folyó áram az indukált feszültség nagyságát fogja meghatározni (elsődlegesen, valamennyire beleszól a teljesítménybe is, de energetikailag a gerjesztő gép teljesítménye nem túl nagy, érdemben nem számolunk az ide becsatolt energiával). Itt meg a jó öreg Ohm törvénye (egy kis Kirchoffal kiegészítve, igaz akkor ismét visszajutunk az energia megmaradás törvényéhez): P=U*I=U*U/R=I*I*R stb. Bár msot kicsit kusz lett a válasz, de már késő van. Ha reggel jó kedvem lesz kifejtem érthetőbben.

2018. febr. 5. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
53%

Nem fekete doboz az, mert két dimenzióban vagyunk, hanem fekete téglalap. Ami egyébként az induktivitás egyik jele lehet az IEC 60617 (nemzetközi) szabvány szerint.


Az állítások mindegyike pontosítandó.

2018. febr. 5. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!