Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan lehet teljesítményt mérni?

Monakritika kérdése:

Hogyan lehet teljesítményt mérni?

Figyelt kérdés

meg szeretném tudni hány wattos a kicsi asztali erősítőm.

Én úgy tudom hogy az elmélet valami ?x?a=?w. Ha nem akkor hogy is van ez?

Ampert hogy mérjek erősítőnél? ( Kaitobm8320-as a digimultim, de szerintem nem fontos. )

a volt mérése már megvolt de az amperre nem jövök rá. Senki sincs a családba aki értene hozzá, a kezemben kb 20 perce van csak digimulti ( digitális multiméter általam használt beceneve ) Valaki segítsen! ( Az a baj hogy suliba csak 7.-től lesz fizika és 8.-ba vesszük csak az áramkört, szóval elégé megszívtam.


2018. febr. 7. 19:18
 1/1 anonim ***** válasza:

Így kicsit nehezen... A legtöbb olcsó multiméter áramot csak 50Hz környékén méri viszonylag pontosan, azt is csak szinuszos jelnél. Pár kilohertzig még elműködnek.

De nem ez a legnagyobb baj, hanem az, hogy a hangszóró nem ohmikus terhelés, hanem van induktív összetevője (hangszóró tekercs, hangváltó tekercsei), kapacitív összetevője (hangváltó kondenzátorai), minden frekvencián más az impedanciája (látszólagos ellenállása), és az áram fézisszöge nem mindig esik egybe a feszültséggel. A sima "lemérem a kimenő feszültséget, megszorzom a kimenő árammal" képlet itt nem lenne pontos.


Kimérni úgy tudnád, hogy meghajtod szinuszos 1 kHz-es jellel. A kimenetre rákötsz egy megfelelő teljesítményű (legalább az elméletben az erősítőtől elvárt teljesítményű legyen) ellenállást, akkora értékűt, ami az erősítőre van írva (8 vagy 4 ohm)

A kimenő jelet méred egy feszültségmérővel (és igazából nézni is kéne egy oszcilloszkópon, hogy lásd, mikor kezd torzítani), addig növeled a bemenő jelet, ameddig a kimeneten is torzítatlan szinusz jel van. Ha elkezdi a tetejét-alját megvágni (a jel már "beleér" a tápfeszültségbe), akkor csökkenteni kell addig, ameddig a jelenség el nem múlik, és az akkor mért feszültségértékből ki lehet számolni a teljesítményt.

A feszültség négyzetét elosztod az ellenállással, és megvan.


Oszcilloszkóp és hanggenerátor helyett használhatsz megfelelő programot, ami képes egyszerre lejátszani és felvenni. Ezen lehet látni a jelalakot is, ha megfelelő nagyításban nézed. Mármint felvétel után... többszöri próbálkozással meg tudod találni azt a jelszintet, ahol a lehető legnagyobb a kimenő feszültség, de még nem torzít. Felvételnél ne felejtsd el a jelet 1/100-ad részére leosztani két ellenállással, hogy ne nyírd ki a PC hangkártya bemenetét a nagy jellel.

2018. febr. 7. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!