Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Frekvenciaváltóval szerelt...

Frekvenciaváltóval szerelt villanymotor alkalmas lehet-e faesztergáláshoz?

Figyelt kérdés
Gépészmérnökhöz vagy ilyen géphez, elektronikához értő személytől kérdezném a következőt: A fordulatszám csökkentése miatt, faesztergagépen alkalmaznék frekvenciaváltót a villanymotorhoz. Tudom, veszíteni fog a motor valamenyít az erejéből, de szükséges lenne az állítható fordulat. Alkalmazható-e ilyen esetekben a frekvenciaváltó? Alacsonyabb (500-600 fordulaton) tartja e magát a fordulat amikor meg van terhelve a motor? Mennyit veszíthet az erejéből? Vagy inkább ékszijtárcsákkal szereljem a gépet? Köszönöm!
2018. febr. 25. 17:00
 1/8 Szirty ***** válasza:

Sokan használnak fa esztergához frekvenciaváltót.

Kellő túlméretezéssel illetve elővigyázatos kezeléssel kiválóan használható.


"Alkalmazható-e ilyen esetekben a frekvenciaváltó?"


Igen.


"Alacsonyabb (500-600 fordulaton) tartja e magát a fordulat amikor meg van terhelve a motor?"


Igen. Egészen a billenőnyomatékig, tehát a motor túlterheléséig.


"Mennyit veszíthet az erejéből?"


Mivel állandó nyomatékot ad le a motor minden fordulatszámon, fele fordulaton fele teljesítményű lesz.

A mechanikus áttétellel együtt azonban kiválóan használható marad. Ha kicsi fordulat kell legfeljebb sebességet váltasz, de a fokozatmentes sebesség állítás lehetősége is meglesz közben.

2018. febr. 25. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Szép napot! Köszönöm az igen hasznos választ. Ahogy nézegettem már pár száz wattos motor is elég szokott lenni faesztergához, igaz ékszíjtárcsás áttétellel szerelt gépek esetén. Arra gondoltam hogy egy frekvenciaváltóval szerelt erősebb (220V-1100W vagy picit nagyobb) motorra közvetlenül a tengelyvégére tenném a befogó tokmányt, így sokkal kompaktabb és helytakarékosabb gépet lehetne építeni, mivel nincsenek áttételek. Egyébként nem ipari célokra kell, és nem is óriási munkadarabokról van szó, hanem kis hobby jellegű apróságokról. Nem tudom ezekkel a paraméterekkel vajon jó lenne-e, de jelenleg ez a kezdő ötlet. Nem tudom mennyire vagy benne a témában, mi a véleményed? Köszönettel..
2018. febr. 26. 11:56
 3/8 Szirty ***** válasza:

Nem szerencsés elhagyni a mechanikus áttételt, főleg ha eleve adott.

Nem volt világos a kérdésedből, hogy ez egy építendő eszterga vagy egy meglévő átalakításáról lenne-e szó.


Nem tudok sokkal többet írni mint amit korábban írtam.

Egyéb szerszámgéppel inkább, de fa esztergával nincs tapasztalatom. Frekvenciaváltós hajtásokkal gyakran foglalkozok.

Biztosan lesz olyan amit meg tudsz vele csinálni de előfordulhat olyan amit nem (túl nagy átmérő, alacsony fordulat).

2018. febr. 26. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszod. Új gépe lenne, ezért akarom jól átgondolni mielőtt nekifogok. Igaz, egyszerűbb lenne áttétel nélkül, de viszont áttétellel talán biztosabban meg találom majd a megfelelő fordulatszámot, és nem is kell olyan nagy motor sem. Van olyan frekvenciaváltó típus amit tudnál ajánlani, vagy majdnem mindegy mit veszek?
2018. febr. 27. 11:25
 5/8 Szirty ***** válasza:

A Delta, LG elég olcsó, nem volt velük gondom egyszerű feladatoknál.

Az Omron (Yaskawa) jól bevált. Néhány olasz készülékkel is dolgoztam már, azok is mennek, de a dokumentációjuk jellemzően nem túl jó.

Danfoss, Sew, Lenze szintén jó, de talán túl drága lehet ilyen feladatra. Használtan lehet beszerezni jó áron frekvenciaváltót néha.


Fontos, hogy ebben a teljesítmény tartományban 230V egy fázisú készülékek vannak jellemzően, amikre olyan 3 fázisú motort tudsz rákötni delta kapcsolásban aminek a névleges feszültsége 230/400V és mind a 6 kivezetése megvan (nincs belső csillagpont).


Nem használhatsz 1 fázisó 230V-os táplálású frekvenciaváltót 400/690V-os motorhoz!


A másik amire figyelni kell, hogy van 230V 3 fázisú betáplálással rendelkező frekvenciaváltó is! Azzal nem kísérleteznék, vagy alaposan utána néznék hogy használható-e 1 fázis 230V-ról is, vagy nem.

2018. febr. 27. 20:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Úgy félig meddig értem..... talán. De nem is baj, hiszen ez is egy komoly szakma, amihez nem érthet mindenki. Közben megtaláltam a nick neveddel megegyező honlapot, ahol elolvasgattam pár dolgot, próbálok eligazodni a témában. Köszönöm válaszaidat, kezd alakulni a dolog. Szereztem egy 220/380V 750W 2800 fordulat körüli német motort, remélem jó hozzá. Eddig azt hittem, bármelyik 380V motor jó lehet. 2 áttétellel és a frekváltóval szerintem jó lesz, 600-as fordulattól kb 2000-ig javasolják a faesztergálást, amatőr szinten. Én Orosháza mellet lakom, nincs vajon szerencsém, hogy a közelben találjalak? Üdv!
2018. febr. 28. 21:46
 7/8 Szirty ***** válasza:

Javaslom ehhez a motorhoz ne 0.75kW-os, hanem 1.1kW-os frekvenciaváltót válassz.


Az áttétellel együtt szerintem jól fog működni.

2018. márc. 1. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Ok, köszönöm! Üdv!
2018. márc. 2. 20:36

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!