Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Hogyan is van a fázis meg a...

Hogyan is van a fázis meg a nulla?

Figyelt kérdés
Azt nem értem hogy miért pont a fázis ráz meg, ha a fázison meg a nullán oda vissza mennek az elektronok. Van olyan, hogy valamikor a nulla ráz, a és a fázis nem? Meg az elektronok hogyan "cserélődnek" ha csak oda-vissza megy az áram a kábelben? Azt értem hogy egyenáramban egyenesen megy körbe körbe az áram. De váltóba akkor hogy is van ez?

2018. szept. 4. 20:18
 1/7 A kérdező kommentje:
És még egy kérdés. A hz ugye az áram változása másodpercenként, szóval ha mondjuk villog egy izzó akkor kevés a hz-nem? Tipikus 50hz-meg már gyakorlatilag emberi szemmel nézve nem is villog ha jól értelmezem?
2018. szept. 4. 20:21
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

A fázis az fázis, a nulla meg a nulla.

[link]

2018. szept. 4. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

[link]


Ha villog egy világítótest, az sokszor valamilyen bizonytalan elektromos kontaktus (érintkezés) következménye, ill. elektronikusan szabályozott világítótestnél az elektronika hibája. Az 50 hz frekvenciát az emberi szem az u.n. vakfolton érzékeli, ilyen a hagyományos fénycső világítás mellett tapasztalható: ha az ember merően a fénycsőre néz, akkor a fény a sárgafolton fókuszálódik, de ott nem látni a villogást, ha azonban mellénézünk és a fénycsőből származó fény a vakfoltra vetül, akkor határozottan észlelni a villogást.

2018. szept. 4. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Mivel a nulla attól nulla, hogy nulla a potenciálja a földhöz képest, ezért hát marhára nem csoda, hogy a földön álló embert a szinusz bármelyik pillanatában nem rázza.
2018. szept. 4. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
50%

[link]


A kérdés még érdekesebb, ha nem azon van a hangsúly, hogy hogyan, hanem hogy milyen gyorsan áramlanak? A "Numerikus példa" bekezdés végén közölnek két nagyon kis értékű számot, amik az elektronok tényleges mozgási sebességét jelölik. Egyenáram és váltakozóáram esetén. Közel fénysebességgel terjednek ezek az ingerületi hullámok, ezért világosodik meg a lámpa azonnal, amikor felkapcsolod, viszont az elektronok ténylegesen nagyon lassan mozognak (1 méter/óra egy vékony huzalban egyenáram esetén)...

2018. szept. 4. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Mert a fázis feszültsége a földhöz képest 230 V, míg a nulla feszültsége a földhöz képest (jó esetben) 0. Tehát ha megfogod, nem indul áram rajtad keresztül a föld felé.


"Van olyan, hogy valamikor a nulla ráz, a és a fázis nem?"

Ha teljesen el vagy szigetelve a földtől és rákapcsolódsz a fázisra, akkor nem ráz meg, vele egy potenciálra kerülsz. Ha ebben az állapotban hozzáérsz a 0-hoz is, akkor rajtad keresztül záródik az áramkör, tehát így a "nulla ráz meg".


"Meg az elektronok hogyan "cserélődnek" ha csak oda-vissza megy az áram a kábelben? "

Sehogy, nem cserélődnek. Miért kéne cserélődni az elektronoknak? Ha elfűrészelsz egy deszkát, akkor sem "cserélődnek" a fűrész fogai, mégis kettévágódik a deszka.


"Azt értem hogy egyenáramban egyenesen megy körbe körbe az áram. De váltóba akkor hogy is van ez?"

Egyszerűen adott időközönként változik az áram iránya.

Egyenáram esetében sem kell őrült nagy sebességre gondolni.


"A hz ugye az áram változása másodpercenként, szóval ha mondjuk villog egy izzó akkor kevés a hz-nem?"

Akár ez is lehet az ok. Mondjuk a hálózati 50 Hz állandónak tekinthető. Általában érintkezési hiba okozza az izzók villogását.


"Tipikus 50hz-meg már gyakorlatilag emberi szemmel nézve nem is villog ha jól értelmezem?"

50 Hz esetén 100-szor vált irányt az áram. Ilyen rövid "szünetekkel" nincs is ideje kihűlni az izzószálnak, gyakorlatilag folyamatosan izzik, kissé pulzálva. Erről itt egy lassított felvétel:

https://www.youtube.com/watch?v=deXOk6G5ALs

2018. szept. 4. 20:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Jajmár, minek ez a bakafántoskodás? Látszik, hogy a kérdező középfokon van. Középfokon - meg egyetem elején is - az áram az töltések áramlása. A töltés meg az elektron tulajdonsága. Ez a koncepció bőven elég érdeklődőnek.
2018. szept. 4. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!