Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen tápot használhatok a...

Milyen tápot használhatok a quartz falióra eleme helyett?

Figyelt kérdés
Szeretném egy külső táppal "gondozás mentessé" tenni a faliórámat, ezért keresek megfelelő (AA elem helyett) külső tápkapcsolást.

#óratáp
2018. okt. 5. 10:16
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Építeni nem érdemes, ócskapiacon tömegével vannak régi telefonadapterek, ami még nem USB volt, de már kapcsolóüzemű, stabilizálatlan kimenetű.

Ezeknek hálózati áramfelvétele terhelés nélkül szinte nincs is, az óra pedig nagyjából semmi terhelés.

Ha rákötsz a tápra egy ellenálláson keresztül egy piros LED-et, azon névlegesen 1,8 V esne, de nem kell a névleges 20 mA áramra kihajtani, hiszen felesleges, az óra áramfelvétele nagyon alacsony.

Pár mA áramot ráküldve viszont esik kb 1,6 V a LED-en, arra teszel még párhuzamosan egy 100 mikrós kondit szűrésnek és megy róla az óra.


Ezt magam is alkalmaztam, egy kínai mutatós / léptetős óránál, ahol az volt a cél, hogy az óra mérje azt az időt, amíg áramot kap, amiből egy akku kapacitását ki tudtam számolni. Természetesen a kisütőáramot is stabilizáltam egy áramkörrel, hogy egyszerűen szorozható legyen az áram az idővel, meg az alsó végfeszültség lekapcsolásáról is gondoskodtam, egy saját tervezésű áramkörben.

Ahogy lépegetett az óra mutatója, enyhén megrántotta a feszültséget, kicsit bevillant a LED, de ez csak érdekesség, a működést nem befolyásolta.

2018. okt. 5. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Természetesen nem feltétel a piros LED alkalmazása, ha sorosan kötsz helyette 2 db diódát (1N4148), azon is esik nyitóirányban kb. annyi feszültség, ami az órának megfelelő.

Vagy egy 5 V-os USB-tápot leosztasz ellenállásokkal, itt már nincs szükség a diódák stabilizáló hatására, mert az 5V eleve stabilizált.

2018. okt. 5. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Egy mobiltöltő plusz egy ilyen és kész is:

[link]

2018. okt. 5. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
75%

Természetesen lehet alkalmazni DC-konvertert, csak nem túl elegáns, ágyúval lőni verébre, 3 A terhelhetőségű konverterrel egy mA alatti órára.

Ami olyan kevés áramot vesz fel, hogy az elem is csak a saját önkisülése miatt adja meg magát.

2018. okt. 5. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Igényesen fog kinézni egy lógó vezeték a falióráig... vagy be van csövezve a fal az óra mögött?

Nem értem a problémát, egy _normális_ tartós elemmel több mint két évig elvan egy óra.

2018. okt. 5. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat és az ötleteket. Amúgy is van áramellátás az órában mert világító számlapot készítettem az esti jobb láthatóságért. Szerintetek függ az óra pontossága a tápfesz nagyságától?
2018. okt. 5. 13:12
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem függ, azért nevezik kvarcórának, mert kvarcoszcillátor benne az időalap.

A szárazelem is folyamatosan merül, új korában 1,65 V, de még 1 V körül is működnek általában az ilyen szerkezetek.

A frekvencia eközben nem változik, csak egyszer megáll, amikor már nem bírja léptetni a mutatót.

2018. okt. 5. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget, dolgozom rajta.
2018. okt. 6. 08:33
 9/10 anonim ***** válasza:

Ha van áramellátása a világítószámlapnak, akkor az egész ügyet nem értem. Ebből az áramellátásból nem lehet leosztani 1,5 voltot, és egy pufferkondival megszűrni?

Bár a helyedben tennék bele egy pár farados kondenzátort is, hogy pár perc áramkimaradás esetén ne álljon meg az óra.

2018. okt. 6. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Én felhúzós vekkerórát használok a mindennapokban, abba még elem se kell. De faliórából is létezik felhúzós.
2019. máj. 14. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!