Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Hogyan működik az SLR fényképe...

Hogyan működik az SLR fényképezőkben található prizma/mattüveg?

Figyelt kérdés

Nem is egészen az a kérdés, hogy hogy működik, mert azt tudom. Inkább egy jelenség mivoltát szeretném megkérdezni. Arról lenne szó, hogy mikor a 80-200-ammal akarok valamit fotózni, sokszor előfordul, hogy fókuszállítás közben a mattüveg közepén található körnek, valamelyik cikke elsötétül. Ha "szemet cserélek" akkor vagy teljesen vagy részlegesen megoldódik a probléma. Az 50mm-es objektívemnél soha nem tapasztaltam ilyet. Most vettem egy teleobjektívet és mivel eleve kezdő fotós vagyok, nem tudok erre önállóan magyarázatot adni. Mi lehet ez?


Ricoh kr5

Chinon cm-5

50mm f1.7

52mm f2.2

80-200 f.4.5



2019. dec. 24. 18:29
 1/6 anonim ***** válasza:
nem lehet, hogy törőékes?
2019. dec. 24. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Bezony, törőékes mindkét mattüveg:

[link]

[link]

[link]

Ez a megoldás csak nyitott rekesznél segíti az élesítést, sokszor f4 felett már haldoklik. A 80-200-as tele állásnál nyilván már nem ad elég fényerőt az prizmáknak és azok besötétülnek.

Hogy a törőékes mattüveg hogy működik, azt gyerekkoromban egyszer megértettem, de már elfelejtettem, úgyhogy ennek neked kell utána járnod :)

2019. dec. 24. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
67%

Kicsi a fényereje az objektívnek.

Ez a mondat nem a téma megvilágításáról szólt, hanem a blendéről. Azaz nem a teljes nyíláson volt az objektív (mármint a felsoroltak közül, mert ha jól rémlik, ez 5,6-nál szokott már kifejezett lenni).

Emlékeim szerint ez félig-meddig akkor is előfordult, ha pongyolán néztem bele a keresőbe.

2019. dec. 24. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Értem! Igazság szerint én is erre gondoltam elsőnek, de úgy gondoltam, hogy ez nem lehet mert akkor is tapasztalom ezt a jelenséget mikor a fénymérő azt mutatja, hogy jó a kép.
2019. dec. 25. 12:12
 5/6 anonim ***** válasza:
A kettő hogyan függ össze?
2019. dec. 25. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Úgy, hogy akkor kellő mennyiségű fény jut át a lencsén.
2019. dec. 25. 20:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!