Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Hogyan határozható meg, hogy...

Hogyan határozható meg, hogy egy objektívet normál, nagylátószögű, vagy tele?

Figyelt kérdés
Ugye józan paraszti ésszel azt mondja a legtöbb ember, hogy olyan 35 mm-ig nagylátószögű, 35-70-80ig normál, és 80 fölött tele. Viszont a tanárunk elmagyarázta, hogy ez nem egy jó meghatározás, mert az 50 mm médium formaton lehet nagylátószög, miközben egy micro 4/3on pedig már kisebb tele. Ezután elmagyarázta, hogy mi a definíció vagy, hogy mit kell majd számonkérésnél, viszont erre nem emlékszem. El tudnátok légyszíves magyarázni? Tudom, hogy vannak itt olyanok akik nagyon értenek hozzá. Köszönöm a segítséget, szép napot
2020. máj. 25. 21:51
 1/8 anonim ***** válasza:
41%
Általában a 35 mm-re vonatkoztatott adat a döntő, a kompakt gépeknél általában ezt is feltüntetik a gépen a tényleges fókusztávolság mellett. Cserélhető objektíves gépnél neked kell tudni, hogy milyen formátumú a gép, és a ezért a gyakorlati fókusztávolság más-e, mint a tényleges. Az igen elterjedt APS-C szenzorral rendelkező gépeknél például 1,5-1,6 szorzót kell alkalmazni, 4/3 méretű szenzor esetében pedig 2 körül van a szorzó.
2020. máj. 25. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
48%

A normál objektív az, amibe ha belenézel a keresőbe, majd megnézed a valós szemed álltal rajzolt képet, az naggyából megegyezik.


Ez fullframen 50mm.

Más esetben a fennt említett szorzót kell alkalmazni, viszont ilyen esetben a tárgyak egymáshoz való viszonya torzul...

Ügye minél nagyobb a gyújtótávolság, az egymástól távolabbi tárgyak, egymáshoz képest közelebbinek tűnnek, széleslátószögnél meg távolabbinak.

2020. máj. 25. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
82%
A hagyományos álláspont szerint a filmkocka átlójának megfelelő gyutáv a "normál" optika, ez a kisfilmnél kb. 45 mm.
2020. máj. 25. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

35 mm-es ekvivalenst kell nézni

tehát az adott obi 35mm-es rendszerben mi lenne.


egy 50mm-es obi

mikro4/3-adon 100mm-nek,

míg full framen 50 mm-nek felel meg.

Nikon APSC-n 75mm (Canon APSC megint más méret),

valami kompakton meg a jóégtudja, de 200 környéke...


Minél nagyobb az érzékelő mérete annál közelebb kell tenni az obijektívhez, hogy az obi által rajzolt kört jól kitöltse.



kis elmélet:

[link]

[link]

2020. máj. 25. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
2020. máj. 25. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Én is úgy tudom, mint @zoligyerek, tehát nem hiszem, hogy olyan nagy butaságot írt volna.


A filmkockának megfelelő gyújtótávolságú a normál, 2x-esétől tele, 0.5x-étől nagylátó. Aztán, hogy a köztes határok hogyan vannak azt nem tudom... Szerintem ezt maguk a gyártók definiálják marketingszempontok alapján.

2020. máj. 26. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

4-esnél a pont. Mindent érdemes fullframe ekvivalensre konvertálni, és általában-gyakran ezt a gyártók meg is teszik.


Tehát nekem van egy ilyen szutyok superzoom (30x a felirat szerint) zsebredugható valamim, ami kiírja, hogy max 720 mm zoomot tud. Valójában ez persze nem ennyi, de ha FF érzékelős kamerára egy 720 mm obit raknánk (ugye ez már rakétavető méret 😃 ), akkor ugyanazt a képkivágást kapnánk, mert a szenzorméret és az optika szerint átkonvertálják az értékeket. Így ha beállítást kell keresni, akkor sokkal egyszerűbb, mert nem kell számolgatni, hanem kitolom pl 80 mm értékre, és akkor szép profilt tudok csinálni vele bárkiről (mondjuk egy ilyen szaron elmosódott háttér sosem lesz 😃 )

2020. máj. 27. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Mindent érdemes fullframe ekvivalensre konvertálni, és általában-gyakran ezt a gyártók meg is teszik."

Hát, pont hogy nem. APS-C bajonettnél az objektívre írt 35mm az baromira nem ekvivalens érték. Láttam már olyat, hogy külön színnel aláírták az ekvivalens értéket, de ilyen objektív manapság olyan, mint a fehér holló.

2020. máj. 27. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!