Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Miért olyan alacsony felbontás...

Miért olyan alacsony felbontásúak a régebbi, digitalizált profi, eredetileg filmes videók?

Figyelt kérdés

Adott egy random régebbi, 35 mm-es filmre, de akkoriban profi kamerával rögzített film (mondjuk egy videoklip). Ezek rendre rendkívül alacsony felbontással (értsd: 240p, 480p) vannak digitalizálva, holott ha jól tudom, a 35 mm-es filmkocka elméleti felbontása ~20 Mpixel. Egy 4K film 8,2 Mpx, tehát érthetetlen, hogy ezekből a régebbi filmekből miért nem lehet legalább 1080p-t (2 Mpx vs. !~20 Mpx!) kihozni.

Milyen racionális oka lehet ennek? Én próbálom megtalálni, de nem megy.


(szeretném hangsúlyozni, nem a VHS kamerákkal készített amatőr felvételekről beszélek, hanem bármelyik, kb. 95-96 előtti profi videoklipre)



2021. jan. 15. 09:43
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Mert az akkori szamitastechika ekkora felbontast tett lehetove. Akkoriban akkora wincsik voltak (40 mb), amire egy fel film sem fert fel. Egy akkori processzorral szerelt gep egy filmet atlag 2 napig digitalizalt. Ma ez elkepzelhetetlen.
2021. jan. 15. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Tehát értsem ezt úgy, hogy az analóg felvételt a korában digitalizálták, amikor (nyilván) a digitális technika korlátozottabb volt?

Ez eddig érthető, de akkor miért nem digitalizálják újra?


Pl:

- 1983-ban: most csak 240p-re futja, most így digitalizáljuk

- 1996-ban: most 480p-re futja, most így digitalizáljuk

- 2002-ben: most 720p-re futja, most így digitalizáljuk

- 2009-ben: most 1080p-re futja, most így digitalizáljuk

- 2013-ban: most 4K-ra futja, most így digitalizáljuk

....


De ha ez így van, persze nyilván kezdem kapisgálni. Én azt hittem, ezeket mostanság, az elmúlt 10-15 évben digitalizálták.

2021. jan. 15. 09:53
 3/9 A kérdező kommentje:
Ma már egy átlagos számítógép is egész jó teljesítményű, az Elgato Cam Link segítségével a digitgépem HDMI jelét 1080p-ben simán, valósidőben tudom "digitalizálni". Pedig csak egy hétköznapi asztali számítógép 16 GB memóriával és Core i5 procival.
2021. jan. 15. 09:55
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Rengeteg régi fil blueray minõségben elérhetõ, még fekete-fehér is.
2021. jan. 15. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
60%
Lehet digitalizálni csak nagyon komoly összeg/perc magasabb minőségbe. De ha te szeretnéd, csak digitális átalakítók, szoftverek és tudás kérdése.
2021. jan. 15. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Azért is lehet mert az akkori filmek felbontása nem feltétlenül használta ki a kor technikai lehetőségeit.


Egy Fortepan 100-as filmet anno max A4es felbontásban tudtam kinagyítani, de az már elég necces volt a szemcsézettséget illetően.


Egy Ilford filmnél már más volt a helyzet.

2021. jan. 15. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

A rendes filmes digitalizálások, eredeti celluloidról, igencsak jók.

Én azt gyanítom, hogy amikre te gondolsz, valószínűleg analóg mágnesszalagos tárolásból lettek ekkor-akkor digitalizálva, vagy éppen digitális mágnesszalagról. Első esetben az analóg tárolás határáig leeht jó, második esetben meg, ahogy írták is, maga a digitális tárolás anno olyan felbontásban készült, ami akkor elég volt, mert mondjuk alapból csak analóg, CRT tévékre küldésre készült.


Nem rég néztem meg az eredeti, első Spielberg féle Cápa filmet újra, olyan gyönyörű 1080p felbontásban, hogy csak na. És tutira nem utólag felpofozott minőség.

Simán csak valószínűleg az eredeti celluloid mesterszalagról készült.

2021. jan. 15. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Akárhogy is nézzük, az analog film sosem fog adni annyira jó képminőséget, mint egy digitálisan felvett 8K leskálázva. A szemcsézettségen mind elbuknak ezek a digitalizált anyagok. Hát még ha képi effektet is raktak a szalagra, akkor ott vége a mesének, lehet az egészet újra masterelni, ahogyan azt több-kevesebb sikerrel megtették a régi Star Wars filmeknél is, meg is lehet nézni az eredményét (élvezhetőbb ugyan, mint a DVD változata, de köze nincs a valós Full HD felbontáshoz). Vagy ott van a 300, amit analog módon vettek fel és bedigitalizálták, tessék csak megnézni mennyire zajos a kép.
2021. jan. 16. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

ezernyi féle oka lehet. egyáltalán nem biztos, hogy nincs belőle jobb minőségű digitalizált változat, de attól, hogy létezik jobb minőségű változat, még nem feltétlenül kell a tulajdonosoknak akarniuk azt a nyilvánosság számára elérhetővé tenniük.


szép elmélet, amit a #2-es kérdésben felvetettél, elvben lehetséges volna 10 évente újra digitalizálni az aktuális legjobb minőségű technológiával. de ennek milyen költség és idő vonazta volna? és milyen haszonnal járna ez - pláne annak, akinek a munkát kéne végeznie vele?


nem definiáltad pontosan, hogy milyen felvételre is gondolsz, de akár zenei videoklipről van szó, akár reklámokról, vagy filmtörténeti alkotásokról, valószínűleg ezek mind százával, ezrével állnak különféle archívumokban. ezeknek az újra digitalizálása minden egyes alkalomal hossz x mennyiség időt vesz igénybe + az egyik filmről a másikra átállási, elnevezési és egyéb adminisztrálási időigény. ez egy csomó ember rengeteg munkaideje, plussz egyéb technikai költségek. hol és hogyan térülne meg ez a befektetés bárki számára?

2021. jan. 18. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!