Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » M4/3 rendszerre miért nincs...

M4/3 rendszerre miért nincs értelmes zoom objektív?

Figyelt kérdés

Ami lefedné a 24-105 / 135mm-es tartományt, f4 ekvivalens fényerővel?


Azaz 12-50 vagy 12-60-as, f1.8 vagy f2-es objektív? Mert nincs. Az Olympus pro objektívek is csak f2.8-as fényerővel bírnak, ami azért, f5.6 ekvivalens, nem az igazi...


Sigmának is csak aps-c szenzorra való 12-35mm-ese van, f1.8-al, illetve 50-100 f1.8-as. Ugyanezt miért nem sikerült m4/3-ra is átültetni?


Mindig ez a kva üzletpolitika... borzasztó ami megy. Kompaktból sincs egyetlen értelmes ami fix f4-nek megfelelő fényerős, 24-105 ekvivalens lencséjű lenne, gondolom nem véletlenül, pedig megoldható lenne simán.


2023. júl. 18. 13:04
1 2
 1/20 Mojjo ***** válasza:

Annyira nem simán megoldható, mert amit te "ekvivalensnek" hívsz, ahhoz az eredeti, kisfilmes gyújtótávnak és legnagyobb blendenyílásnak megfelelő méretű belépőpupilla kellene. Ami pont akkora objektíveket eredményezne, mint a full frames társaik - holott az egész lényege a kompakt gépeknek, de a m4/3-nak is a kisebb méret.

Mellesleg pl egy f4-nek "megfelelő" fényerő a leggyakoribb, 1/2,3"-os szenzorméretű kompaktokon az bőven-bőven f1-nél fényerősebb objektívet, konkrétan f0.7-et igényelne. Nem tudom, valahogy annyira nem tűnik számomra simán megoldhatónak...


Ráadásul én rettenetesen rossznak és félrevezetőnek tartom fényerőnél, meg egyáltalán blenderekesznél "ekvivalensről" meg "full framnek megfelelőről" beszélni. Ugyanis a blende rekeszértéke elég sok mindenért felel egyszerre. Most elhanyagolva a lencsetagok saját fényelnyelését és visszaverését, azaz az f és t értékek közötti különbséget, a blendenyílás határozza meg a szenzorra eső megvilágítás értékét, azaz a szenzor egységnyi felületére eső fény mennyiségét. Ez pedig az az érték, ami az expozíciónkat meghatározza. Azaz egy f2.8-as objektív m4/3-os rendszeren pont annyi fényt juttat a szenzorra, mint egy f2.8-as objektív full frame szenzorra, és ezáltal ugyanolyan expozíciót kíván a felvétel. Azaz a m4/3 rendszer f2.8-as objektívje az pontosan f2.8-al lesz ekvivalens full frame viszonylatban ebből az igencsak meghatározó fontosságú szempontból.

Igen, mélységélesség szempontjából meg f5.6-al lesz egyenlő, de - viszonylag kis meglepetésre - az m4/3 rendszer együtt jár a viszonylagosan nagyobb mélységélességgel. Akinek ez nem tetszik, az választhat az f1.2-ea fix objektívek egész sorából és lesz pengevékony mélységélessége.

(Az össz-fénygyűjtő képességet meg inkább ide sem keverem, az a szenzorméretből is nyilvánvalónak kell hogy legyen mindenkinek.)


Mindezeken felül mind a Panasonicnak, mind az Olympusnak/Om-Systemsnek pofatlanul brutálisan nagyon jó objektívjei vannak m4/3-ra.

2023. júl. 18. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 Mojjo ***** válasza:
És majdnem el is felejtettem, az AF szenzorokhoz érkező fény erőssége is a fényerőtől függ, a valós fizikaitól, azaz f2.8 ebből a szintén nem elhanyagolható szempontbók is f2.8 full frame ekvivalens.
2023. júl. 18. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
100%

Olyampus 12-100 f4 teljesen jó.

Ha nem tetszik az m43 rendszer, akkor vegyél ff-et, vagy még nagyobbat.

2023. júl. 18. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
0%
Nem is értem amúgy hogy miért vesznek emberek m43-as rendszerű gépet.
2023. júl. 18. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:

Jók azok 4-es!

Tudni kell helyén kezelni! Egy átlagjóskának bőven-bőven elég!

Az amatőrök azt gondolják, majd a 300k-s kit-el olyan képeket csinálnak majd mint a 30 millás felszerelésükkel a profik.

Hallotta, olvasta valahol azt a szót, hogy ekvivalens, megnézte az értelmező szótárban hogy mit jelent és már meg is világosodott, hogy akkor az ő kis m43-asa ugyanazt tudja mint a középformátum, csak kisebb.

elég sokszor előkerül mostanában itt ez az m43 rekeszekvivalencia téma... kiváncsi lennék, hogy ugyanaz a kérdező erőlködik-e a témán újra és újra?

2023. júl. 18. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 Mojjo ***** válasza:

@4: Részben pl ugyanazért, amiért nem mindenki középformátummal futkorászik. Minél nagyobb az érzékelőméret, _tipikusan_ annál nagyobb lesz a köré épített rendszer tömege, mérete, valamint annál drágább lesz. Miközben a m4/3 rendszer az emberek döntő többségének igényét lazán kielégíti, minden téren, legyen az képminőség, objektívválaszték, bármi más. Csak az emberek szeretik meggyőzni magukat, hogy áhh, kell a még jobb és több és nagyobb, akkor is, ha semmi valós szükségük rá.

Másrészt meg két niche van, amit remekül betöltenek. Az egyik a rendkívül kis méretű, könnyen hordozható gépek piaca, ami azonban a kompaktoknál sokkal többet tud minden téren. Pl egy Oly E-M10 egy pancake objektívvel.

A másik, jóval komolyabb csapásvonal a vadfotósok, madárfotósok, makrófotósok maximális kiszolgálása. Ezekre a célokra a m4/3 a szenzormérete miatt pont telitalálat, és pl ha felnézel ide:

[link]

ahol minden idők legjobb m4/3-os gépének tulajai osztják meg a képeiket, látható, hogy az a gép kb 99%-ban pont erre van használva. És az Olympus - illetve már OM System - alá is állt ennek az igénynek objektívekkel is. 300mm f4.0, 150-400mm f4.5 beépített 1,25x konverterrel, 90mm f3.5 makró, 2:1-es leképzéssel, ami 4:1 (!!!) ekvivalens full frame tekintetben. És valahogy a makrónál nem az szokott lenni, hogy túl sok a mélységélesség :)

Aki madarászik, vagy kis bizbaszokat fotózik, annak baromi jó választás ez a rendszer.

2023. júl. 18. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 A kérdező kommentje:

Tök jó hogy így lenéztek így látatlanba... rég néztem már fel ide, de úgy tűnik 0 a változás... ugyanolyan rosszindulatú kötekvős emberek válaszolgatnak.


Mojjo oké, a körítés rendben van, de én zoom objektívekről kérdeztem, nem fixekről. Nem véletlen, fényerős fixből Dunát lehet rekeszteni, akármilyen rendszerről is legyen szó.


Engem az érdekelt - kérdezem akkor lassan, érthetőbben - hogy ZOOM obik közül miért nincs ff f4 megfelelő MÉLYSÉGélességű (azaz f2 és alatta) 4/3 rendszerre. Mert nincs! Nyilván nem véletlenül hagyják gondosan ki a repertoárból. f2.8-as, f4-es van, csak azt felejtik el az emberek, hogy a mélységélesség meg a duplájának megfelelő lesz...


Nem véletlen népszerű továbbra is a ff... nem csak hype meg divat.

2023. júl. 19. 06:28
 8/20 Mojjo ***** válasza:

@7: Pedig válaszoltam erre is, bár lehet csak a sorok között, szóval akkor direktben:

Azért nincs, mert

1, pont akkora objektíveket kellene hozzá gyártani, amekkorák az ff f4.0-ás zoom objektívek, miközben az m4/3 rendszer fő ütőkártyája a kis méret

2, és mert az m4/3 rendszer tipikus vásárlói nem is igénylik - sem a könnyű kis gépet keresők, sem a madarászó meg makrózó komolyabb fotósok

2023. júl. 19. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 A kérdező kommentje:

#8 Értem és köszönöm, számolgattam a rekeszátmérőket és tényleg, ha egy Nikon 24-120 f4-et hasonlítok egy Vario Elmarit 12-60-as f2.8-4 obihoz, akkor utóbbi esetében ha f2 lenne fix fényerővel végig, akkor 30mm-es rekeszátmérőt jelentene, ami egyezik a Nikon 120 f4-el...


De mint mondtam, ott a Sigma f1.8-as objektívje, az a kettő (18-35, 50-100) aps-c vázra, nehezek, nagyok, de megcsinálták, és jók is. Ugyanezt miért nem tudták kiadni m4/3-ra is? Vélhetően csak a bajonettet kellett volna az elektronikával hozzá igazítani. De nem, ugye az üzletpolitika... A 18-35 van Sony A bajonettre is. Bezzeg. Ki a fene A bajonettezik manapság? Esetleg átalakítóval A7-es vázon, crop módban. Némely aps-c váz se nagyobb mint pl. egy om-d akárhanyas... úgyhogy a méretet hagyjuk mint indok. Még aps-c vázon is nyafognak az emberek hogy fúú de nehéz meg nagy. Ha meg könnyű lenne az lenne a baj, hogy ebben nincs anyag, rossz az építési minősége, szrfs műanyag...


[link]


Sőt jobbat mutatok...

[link]

2023. júl. 19. 09:30
 10/20 anonim ***** válasza:
0%
Van értelmes zoomobi. Nem kell itt verni magad, hogyte tudsz számolni ezt azt. Van. Ha kell megveszed, ha nem, akkor veszel mást. Pont.
2023. júl. 19. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!