Aps-C szenzoros kamerák gyújtótávja minden objektível nő x1.4 x1.6 os nagyságban?

Figyelt kérdés

Gondolok itt arra hogy egy full frame géphez készített obit ha rárakok a apsc vázra akkor nyílván nő, és nem a megadott érték lesz a releváns mint ami az obin, van.

De egy csak Aps-c vázra rakható obival mi a helyzet?

Konkrétan Sony-ról beszélek? Egy 55-210mm zoom obira rá kell számolni? Vagy ott már így van megadva?

Vagy egy 50mm sigma stb stb.

Mert fix obiban is gondolkodok de nem tudom hogy az 50 est, vagy a 85mm t vegyem stb



máj. 25. 22:13
 1/7 Mojjo ***** válasza:
90%

Rövid válasz: igen, minden objektívvel nő.


Hosszabb válasz: Minden objektívre a valós, fizikai gyújtótávolsága van ráírva. APS-C-n valójában ez nem nő, hanem a kisebb szenzor miatti kisebb képkivágás megváltoztatja a látószöget, amit a gép lát az objektívvel. De látószögek helyetz a fotós társadalom valamiért a gyújtótávokat szereti, talán jobb a milliméter, mint a fok alapon. A megváltozott látószöget szokás ezért gyújtótávba átszámítani. Ezt úgy teszik meg, hogy megadják, mekkora fizikai gyújtótávú objektívet kellene egy full frame szenzoros gép elé tenni, hogy ugyanazt a látószöget kapjuk, mint az adott gép + objektív párosítással. Ezt az értéket, mivel a full frame szenzor megegyezik az ún 35mm-es kisfilm méretével, kisfilm ekvivalens, vagy 35mm ekvivalens, esetleg simán csak ekvivalens gyújtótávolságnak nevezzük.


Azaz Sony APS-C-n ha egy objektívre 50mm van írva, akkor:

- fizikai gyújtótáv: 50mm

- ekvivalens gyújtótáv: 75mm

teljesen függetlenül attól, hogy az az objektív full framera vagy APS-C-re van-e tervezve.

máj. 25. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Köszi, mondhatni értem.

De azért inkább vissza kérdezek :D


Ha 85mm es obit szeretnék. Portrékra mondjuk. Akkor nem kell 85 mm eset választanom.


Most konkrétan a Sigma 1:1.4 DC DN 56mm obiját nézegettem, akkor ez kevés ahhoz vagy pár mm eltéréssel tenné a dolgát az elváráshoz mérten? Mert ha felszorzom, akkor nekem az bőven elég.

Egy a6400 as vázon.

máj. 26. 09:34
 3/7 Mojjo ***** válasza:
75%
@2: Ha 85mm-est vennél full frame gépre, akkor az 56mm-es lesz a jó választás APS-C-re. Kb ugyanazt a látószöget adja a kettő.
máj. 26. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Oké, köszi a segítséget.
máj. 26. 19:53
 5/7 A kérdező kommentje:

Idő közben talán kicsit jobban megértettem.


Aps-c 56mm valahogy úgy lesz ~85mm, hogy csak "zoomban".

Vagyis tényleg csak kivágás, és ebből eredő nagyítás miatt lesz 85mm

Kb ugyan arról a helyről kell fotózni az 56 croppal, mint a 85 FF-el. Hogy szó szó ugyan azt kapjuk.


Viszont sajna a torzítása ugyan úgy csak 56mm torzítása lesz, nem pedig 85mm.

Amit kicsit sajnálok.

Bár 56mm-rel is lehet portrézni, csak jó lett volna egy tényleges 85mm-es torzítás. Anélkül hogy kilométerékről fotóznék, egy valós 85mm-el :D


Na sebaj, most azért vettem Aps-c t hogy kicsit olcsóbban tudjak obikat venni, úgy tűnik van egy ilyen hátránya a cropp szenzornak.

És ha jól értettem a videót amit néztem, még az F, rekesz érték is felfele szorzódik. :/

máj. 26. 21:45
 6/7 Mojjo ***** válasza:
Rosszul értetted meg. A torzítás, amiről te beszélsz - a perspektíva széthúzása vagy összenyomása - egyedül attól függ, hogy a téma mekkora szög alatt látszik, tekintve, hogy a látószög geometriája alakítja ki. Ezért az 56mm-es objektív APS-C-n erre a "torzításra" nézve pontosan megegyezik a 85mm-esével full framen. Ha kivágsz egy képrészpetet, majd felnagyítod, akkor is megkapod ezt a hatást.
máj. 26. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Mojjo ***** válasza:
@5: Illetve még egy dolog. A rekeszérték felfelé szorzódásával érdemes óvatosan bánni. A rekeszérték az egyik alakító tényezője a mélységélességnek, ezen kívül meghatározza, hogy a szenzor egységnyi felületére - adott fényviszonyok mellett - mennyi fény jut át az objektíven keresztül. Az előbbinél szorzódik a rekeszérték, ha ekvivalens gyújtótávokra számolunk át, utóbbinál nem. És az utóbbi határozza meg a helyes expozíciót, na meg azt, mennyi fényt is kapnak az AF szenzorok.
máj. 26. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!