Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Hol lehet megnézni, hogy egy...

Flamenco kérdése:

Hol lehet megnézni, hogy egy adott objektívnél, melyik az ajánlott legnagyobb rekesz érték? (tehát ilyen tesztféleségekre gondolok, ahol egy helyen van sok-sok obi).

Figyelt kérdés
Fotós ismerősöm mondta, hogy f/16 felé nem igen érdemes menni és nem is lesz sokkal élesebb a kép, inkább csak anomáliák jöhetnek elő (persze lencse függvényében).

2015. aug. 31. 18:54
 1/4 anonim ***** válasza:

Az ismerősöd a diffrakcióra célzott. Ez viszont nem objektív, hanem érzékelő függő, egészen pontosan az érzékelő elemi képpontjainak mérete befolyásolja. Minél kisebb 1-1 elemi képpont, annál hamarabb jelentkezik a diffrakció miatti élesség vesztés (a nagyobb megapixel számmal rendelkező gépek érzékelőin általában kisebb 1-1 elemi képpont, így azoknál a gépeknél korábban jelentkezik ez a hatás, akár már f7 környékén).



Annyira azonban nem kell tőle félni, ez egyrészt egy számított érték, nem úgy kell elképzelni, hogy f6.4-nél semmit nem látsz, f8-nál meg hűű de pocsék lesz a kép, másrészt az élesség vesztés pixel szinten jelentkezik, a képeket viszont nem 1:1-ben szokás nézni, így annyira nem látványos.


Ezzel együtt általában valóban felesleges az f16-nál kisebb blende használata, sokan félreértik azt a mondatot, hogy minél szűkebb a blende annál élesebb a kép, és ha van elég fényük, akkor az élesség érdekében próbálják annyira betekerni amennyire lehet, ha ez f22, akkor arra.



Milyen géped van egyébként?

2015. aug. 31. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszodat

700d-m van 18-135-ös stm obival


Az utolsó gondolatot ki tudnád fejten, bevallom én is az élesség reményében csűrtem ki 22-re, de gyakorlatban tényleg nem tapasztaltam különbséget.

2015. aug. 31. 21:16
 3/4 A kérdező kommentje:
Kiegészítem még azzal, hogy time lapseket készítek, leginkább hosszú záridővel, hogy pl. látványosabb legyen egy tömegmozgás, nappal viszont túl sok fényem van, így muszáj kitekernem f/22-re, de általában ez még kevés, úgyhogy ezt már csak egy nd filter fogja orvosolni.
2015. aug. 31. 21:23
 4/4 anonim ***** válasza:

A 700D-nek f/6.8 környékén van az a rekesz értéke, ahol már előjön a diffrakció.


Az utolsó mondatom arra értettem, hogy f8 vagy f11 fölé általában máf felesleges menni, ha a szempontod mindösszesen annyi, hogy élesebb képet akarsz, ott már elég nagy lesz a mélységélesség, és kiküszöbölődik az objektív nyitott rekeszen tapasztalható esetleges lágysága is.

2015. aug. 31. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!