Mennyiben befolyásolja a minőséget a felbontás, ha ki szeretném nyomtatni a képet? Valamint sötétben kérnék tippeket fotózáshoz, a többi lent?

Figyelt kérdés

Sziasztok, amatőr-hobbi szinten szeretnék foglalkozni a fotózással, két kérdésem is lenne:

Elvileg a masinám 24megapixeles, viszont szerintem ennek a fele is bőven elég lenne, vagy akár a harmada. Célom az lenne, hogy családi fotóalbumot csináljak, és nem a facebookon kirakni, ott mutogatni, hanem kinyomtatni és albumba gyűjteni. Ez azt jelenti, hogy a képek kb 10x15cm-esek lennének. Szóval Ti, akik profik vagytok, lejjebb is vehetem a felbontást, nem? Most elvileg 6000x4000-es a felbontás, legalább is azt írja ki. Vagy hagyjam a fenébe és maradhat nagy felbontáson is a lényegen nem változtat? Mert végül is csak kicsinyítem a képet, nem nagyítom.


A másik kérdésem kicsit bonyolultabb. Szeretnék nem csak nappal, napsütésben fényképezni, viszont erre nem mindig van lehetőség, és állvány se mindig áll rendelkezésemre,

Lehet játszadozni ugye a záridővel, rekeszértékkel vagy az isoval, de ha magas az iso, akkor zajos lesz a kép, viszont a zársebességet tudom rövidre rakni, rekeszértéket is nagyobbra, ha az iso kicsi, akkor sötét lesz a kép, de ha a záridőt növelem, akkor még el is csúszhat (minimálisan remeg a kezem stb. de állványt ugye nem tudom vinni mindig magammal)...

Szóval mindig van valami, ami miatt nem úgy sikerül a kép, ahogy szeretném. Tény, hogy az objektívem egy alap kit obi, viszont láttam, hogy milyen képeket tudtak vele csinálni, és lehet szépeket is.


Szóval, Ti hogy csináljátok? (Itt most nem a saját példámra keresek választ, mert minden egyes fotózás megkívánja a saját beállítását, de mégis), hogyan csináltok sötétben pl portré képet vaku nélkül és rövid záridővel, alacsony isoval? Tippeket és trükköket is szivesen veszek, neten is találtam már jó sok mindent, de itt is kipróbálom, hát ha tudtok jókat írni (ami szinte biztos :) )


köszi előre is.



2016. nov. 2. 13:41
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

10x15cm-es nyomtatáshoz elegendő a 6000x4000-es a felbontás töredéke.


Mondjuk 1000x800 (kb.) de ha 2000x1600as körülire állítod az is már kisebb mint a hetede az eredetinek.

2016. nov. 2. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Ha éjszaka akarsz fotózni akkor mindenképpen kell valami ami megtámasztja a gépet. Ha nincs állvány vagy nagyon alacsonyan kell elhelyezni a gépet akkor marad a régi kisdobos megoldás a babzsák. (amit lehet persze csinálni takarmány búzával, kukoricával vagy pelyvával is és akkor sokkal olcsóbb.
2016. nov. 2. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:

#2 folyt


ISO-val mindenképpen érdemes 200as szintre törekedni de legalábbis ne menj 800 fölé.

2016. nov. 2. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
2.1mpx 10x15-ös, 300dpi-s nyomtatáshoz bőven elegendő lenne, csak manapság még mindig vívják ezt a hülye megapixel háborút, hogy megnyerjék az ismereteknek nem birtokában lévő vásárlókat.
2016. nov. 2. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:

Akkor a fényképméretű képek kipipálva, köszi szépen :)


Ezek szerint az esti, szürkületi képek készítéséhez elengedhetetlen az állvány, vagy legalább is valami támaszték?


Köszönöm a válaszokat, sokat segítettetek :)

2016. nov. 2. 14:32
 6/14 anonim ***** válasza:

Szürkületi képeknél nem feltétlenül azt neked kell kitapasztalni

Ma már vannak képstabilizátoros gépek ill. obik de én éjszagai képek esetén nem bíznám a szélre. Már csak azért sem annál szebb képet fogsz csinálni minél alacsonyabb lesz az ISO értéked

2016. nov. 2. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

És az kifelejtettem, hogy ha megtámasztott géppel fotózol akkor szükséges egy távkioldó


Ez vagy vezetékes vagy elektromos lehet


jó gépeken van wifis telefonos app megoldás is erre

2016. nov. 2. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

Sötétben fotózáshoz jó a sok megapixel, mert a zajcsökkentő algoritmusok munkáját megkönnyíti. 9x15-ös nyomtatványnál eléggé le lehet venni a szájkosarat a zajcsökkentőről, az eredmény még használható (csak bele ne nagyítson az ember.

Zajcsökkentőt illetőleg ki kell kísérletezni, melyik tetszik neked.

Egyébként aki komolyan gondolja a sötétben fényképezést, az fogcsikorgatva olyan objektíveket vásárol, amelyeknek nagy a fényereje.

2016. nov. 2. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Csak az újabb fényerős objektívek - de még azok se mind - adnak jó képet tág rekeszen. Távoli témát már elmossa, nem lesz éles. De ettől függetlenül még mindig azok ajánlottak, de sötétben azok sem művelnek csodát, oda már kell a hosszú záridő. Hiába 1.4, 1.8 a fényerő, egy gyertya fénye kevés kézből kitartani pl. az 1/80-alatti záridőt (crop miatt).


Azt is kéne tudni, hogy VR-e az objektív, mert akár 2 fényértéket is jelent a stabilizátor, bár élesség rovására mehet.

2016. nov. 2. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Igen az objektív rázkódáscsökkentős.


Nem célom, hogy állandóan éjjel fotózgassak, csak gyengén világított részen, pl hősök tere, vagy hasonló helyeken mennyire lehetséges álvány nélkül fotózgatni, bár ezekszerint nem sok :)

2016. nov. 2. 15:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!