Az 5 éves Canon EOS1100d fényképezőgépem egyre gyengébb minőségű képeket készít. Mit tegyek?

Figyelt kérdés
Az objektív vagy a váz hibája lehet? Kell valamit rajta cserélni? Mit tegyek?

2017. márc. 18. 16:57
 1/9 anonim ***** válasza:

Jóslásba nem bocsátkoznék ennyi információból.

Mi a gyenge minőség: zajos kép, életlen kép, rossz mélységélesség, a korábbitól eltérően kisebb helyet foglaló (kevesebb byteot) kép??

2017. márc. 18. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Mutass valami példát a rossz minőségre, vagy írd körül jobban. Ez így bármi lehet.
2017. márc. 18. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
A képek ugyan akkora helyet foglalnak mint korábban, de nagyon zajosak és életlenek.
2017. márc. 19. 09:23
 4/9 anonim ***** válasza:
Mutass példát, lehetőleg exif-fel.
2017. márc. 19. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Egyre gyengébb: értelemszerűen ez azt jelenti, hogy egyre rosszabb képeket csinál az idő múlásával, azaz nem egyik napról a másikra hirtelen a változás.

Elektronikai hibának tűnik, kevés fény éri az érzékelőt, mintha esti, fényszegény viszonyok között készülne a kép, felnyomja az ISO-t (növeli az elektronika az érzékelőről érkező jelek erősítését), ettől lesz egyre zajosabb.

A másik, hogy a blende extrém módon be van szűkülve, nem nyit, ettől ismét kevés fényt kap a szenzor, bár van ami ellentmond ennek. Napfényes időben nem tudna annyira szűkíteni, hogy zajos legyen.

Az életlenség ezzel függhet össze, nem elegendő a fény az autófokusz működéséhez.

Optikai oldalhoz és a konkrét gépet ismerők más oldalról is közelíthetik a hibát.

2017. márc. 19. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

az élesség viszonylag egzakt kérdés. ha korábban élesebbek voltak a képek, mint most, akkor életlenebb lett. ennek több féle oka is lehet. a hurcolás, rázkódás kilazíthatott, elrázhatott alkatrészeket az obiban is, meg a vázban is. koszolódhatott az AF szenzor, ami emiatt már nem dolgozik olyan pontosan, mint korábban. ugyaníg lehetséges az is, hogy kopott annyit a bajonett, hogy már nem tartja olyan stabilan az objektívet és egy kis mozgás máris életlenséget eredményezhet. ezeket akár szervizben is be tudják állítani, meg bizonyos gépekben van (a tiédben azt hiszem nincs) van egy microadjustment opció, amivel te magad tudod finomhangolni, hogyan kompenzálja a gép az objektív élességállítását. ilyenkor egy mérőábrát fotózgatva szépen állítgathatod, hogy hova kerüljön az élesség és a hibát így ki lehet küszöbölni. persze előbb érdemes a mechanikai dolgokat átnézni és ha kilazultak csavarok, elkoszolódtak dolgok, stb, akkor előbb azt rendbe tenni, mert különben ezekhez képest korrigálsz, aztán meg ha elmúlnak, megint pontatlan lesz...


elképzelhető, hogy öregszik a gép érzékelője, elektronikája és emiatt már nem csinál olyan jó képeket, mint korábban, de azért nem vennék rá mérget, hogy nem csak te érzed úgy, hogy romlik. a zaj elég szubjektív tud lenni. lehet, hogy te többnek érzed a zajt, mint korábban volt, de nem biztos, hogy tényleg több is, csak ma már jobbat várnál, mint amit a gép tud. na meg a fényviszonyoktól is nagyban függ, hogy mennyire zajos a kép. akár az is lehet, hogy tudat alatt keresed ezt a problémát, hogy indokolni tudd, hogy valami gond van, ami miatt le kell cserélni a gépet egy újabbra...

2017. márc. 19. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

mit jelent az, hogy "felnyomja az ISO-t (növeli az elektronika az érzékelőről érkező jelek erősítését), ettől lesz egyre zajosabb" és "a blende extrém módon be van szűkülve, nem nyit"???


manuális beállításnál annyi az ISO, amennyire te állítod, akkorára nyit a blende, amekkorára te kinyitod. milyen üzemmódban jelentkezik a jelenség? valamilyen automata módban? azok valamilyen mérés alapján állítgatják az értékeket. az automata módok nem mérvadóak zajosodás és megbízható működés szempontjából, mert elég bután tudnak működni.


a gép működését mindig manuál módban kell vizsgálni, mert ott irányítod te, hogy milyen eredményst akarsz. ha azt hozza a gép, akkor a gép rendben van. az automata módok elég bonyolultan működnek és szinte nem létezik két egyforma helyzet, amikor pont ugyanazt kellene nekik produkálni.

2017. márc. 19. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Kérdezőnk hallgat, pedig információ hiányában lehetetlen válaszolni..

Első válaszolóként jeleztem, hogy többet kéne tudni a felvételi körülményekről.

Automata vagy manuális, illetve a paraméterek közül melyik kézi, melyik manuális.

A variáció nem kevés.

Az érzékelőről és az azt követő erősítőről megfelelő nagyságú itt még analóg jelnek kell érkeznie az A/D (analóg digital) átalakítóra, annak 0 és 100 (önkényesen most ezeket a számokat használom) közé kell esnie, ahol a 100 a legfényesebb (fehérebb) a 0 legsötétebb (feketébb).

Van egy kompakt gépem (Canon), amelyre az eredeti kezelőszoftver helyett speciális programot téve láthatom a kép hisztogramját, a tónusok eloszlását, megítélhető a túl ill. alulexponálás, persze nem sokat nézegetem.

Egy kép akkor jó (ha nem akarok valamilyen hatást elérni), ha egyenletes az eloszlás, éppen csak megközelítem a szélső értékeket (0-100).

Ha az expozíció során a beeső fény összességében kevés (ez a blende és a záridőből adódik), az ISO (automatikus) értékét a gép megemeli, ez erősítésnövekedéssel jár, egészen addig, amíg a 100as értéket megközelíti, de az egyre nagyobb erősítéshez, egyre nagyobb zaj "jár", ami eléri a látható romlás szintjét.

Ekkor még helyesen exponált (sem alul, sem túl) képem lesz, de ez csak a fényviszonyokra vonatkozik, az élességtől függetlenül.

Természetesen nem egy ellenfényes felvételről van szó, ahol lehetetlen jó képet csinálni, mert vagy beégett részletek lesznek, de látszik mondjuk az arc, vagy nem lesz beégett részlet, de az arc kivehetetlenül sötét marad. Profik ilyenkor derítenek vagy vakut használnak vagy meg sem csinálja a felvételt...

De vannak kamerák, ahol kijelölhetem, hogy melyik részlet az, ami számomra fontos (pl. arc), az helyesen kiexponált lesz, a többi meg olyan, amilyen...

Amikor filmes gépet használt az ember, és tulajdonképpen minden kattintás nem kevés pénzbe került, és minden paramétert én állítottam (ISO=befűzött film érzékenység DIN vagy ASA az annyi amennyi, nem változtatható), és nem láttam, hogy a kép sikerült-e (csak előhívás után derült ki), nem lehetett ismételni, mert hamar elfogyott a film.

Állítani kellett a blendét, időt, távolságot.

Ma mindez lehet akár teljesen automatikus, olykor azok hátrányaival, de tulajdonképpen hasznos, mert semmi ismeret nem kell átlagos körülmények között egy jó fotó készítéséhez.

Még az olcsó gépekben is van sok állítási lehetőség, korrekció + ill. - 1 vagy 2 érték, de tudni kéne mikor mire használható.

Hosszan lehetne még erről beszélni, de léteznek a neten egész jó "olvasmányok" a fényképezés alapjairól, a beállítások változatairól (nagyobb idő-kisebb blende vagy kisebb idő-nagyobb blende mikor-melyik?), a mélységélesség

trükkjeiről (hagyományos gépeken az optika külső gyűrűjűről leolvasható volt a -tól -ig határ), felvétel előtt fénymérőzni kellett stb.

Kb. az első digitális gépek megjelenésekor már hozzájutottam egyhez, 16MB kártyával adták (nem GB!), 2Mp optikája, érzékelője veri a mai 8Mp gépeket, de igazán komoly digitális gépem nem volt, bár használtam, de nem a sajátomat, igényem inkább a "mellényzsebben" elférő, bármikor előkapható, pillanatot megörökítő kamerára szorítkozik, mert fényképezésre nem mobiltelefont használok, ahhoz tisztességes lencse kell...

2017. márc. 19. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 BTzone509 ***** válasza:
Lehet lejart a shutter elete:/
2017. márc. 21. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!