Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Fényképezőgépek, kamerák » Hogyan készítsek jó portét?

Hogyan készítsek jó portét?

Figyelt kérdés

Felszereléseim:

Nikon D3300 váz

Nikon 18-55 mm (F3.5-5.6), Nikon 35 mm (F1.8), Sigma 105 mm (F2.8) objektív

Derítőlap


Amatőr fotós vagyok, de nagyon szeretem csinálni, és többen is megkértek rá, hogy készítsek róluk képet. Mit tanácsolnátok?



2017. szept. 30. 14:22
 1/8 A kérdező kommentje:
*portrét
2017. szept. 30. 14:23
 2/8 anonim ***** válasza:
72%
Szituációtól és a kívánt végeredménytől függ,hogy milyen fényeket használsz.Alap viszont a lentről derítés,hogy ne legyenek árnyékos részek az arcon.A fénymérés mindenképp legyen spot.
2017. szept. 30. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Igazából kell némi gyakorlat ahhoz, hogy előre eldöntse az ember egy arcra nézve, mi lesz az előnyös beállítás, fényeket és gép pozícióját tekintve, lóarcot ciki nyújtani, stb.

Én azt tanácsolnám, keress rá a portré világítás témára (kihegyezve a derítőlapos praktikára, nem a több fényforrásos beállításokra), valamint a modellt ne engedd el, hanem nagy méretben azonnal értékeld a képet, és ha kell, lődd újra kissé módosítva.

2017. szept. 30. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Én a Sigma 105-ösét használnám 2.8-as rekesszel vagy ha zavar hogy messzire kell menned az alanytól, akkor a kit objektívet tele állásban, de akkor a képminőség nem lesz annyira jó, mint a Sigmával.
2017. szept. 30. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
a portré fényképezésnek (is) elég komoly szakirodalma van. érdemes lenne elolvasnod néhány könyvet róla. persze a gyakorlás sem árt, de önmagában kevés lehet. elég nehéz egyedül minden kitapasztalnod és magadtól megtanulnod mindazt a tudást, amit a fotográfia művelői évtizedek alatt iskolákban és szakmájuk művelése közben felhalmoztak erről a témáról.
2017. okt. 1. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

úgy emlékszem, hogy a National Geographic Portré és riport kötete pl. elég jó és érdekes kezdőknek is. sok érdekes dolgot leír, tippeket ad és szép képekkel illusztrálja, mi hogyan is néz ki, mit miért úgy érdemes csinálni és emlékeim szerint a fordításával sincs gond.


erről a másik könyvről pl. elég lesújtó véleményt írtak. a könyv jó lenne, csak a szakkifejezések nem ismeretéből adódó forítási hibák teljesen agyonvágják szakmailag:

[link]

2017. okt. 1. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat :)

De továbbra is örülök minden tapasztalatnak

2017. okt. 2. 18:32
 8/8 anonim ***** válasza:

Szerintem is első körben a Sigma 105mm-es objektív a nyerő, ha van elég helyed. Mivel nincs vakud, ezért inkább csak a napfény jöhet szóba. Bár nagy fényerejű az objektíved, a beltéri világítás elég esetleges. Ha van jó helyen egy szép nagy ablak, és még a mennyezeti lámpa teljesítménye is elég nagy, azért ezt is meg lehet próbálni.

A derítőlapot a fő fényforrással ne rakd szembe 180°-ra, és a modellel sem, mindig zárjanak be legalább 20 °-os szöget. Van néhány standard beállítás, de inkább megérzésre szokott sikerülni. Viszont fontos, hogy ne deríts alulról, főleg ne délben, hacsak nem valamilyen művészi koncepciód van vele!

Ha kültéren fotózol ne állítsd szembe a modellt a nappal, különösen, ha erősen süt a nap. Nekem (személyes vélemény) a kedvencem az ellenfény, mert a modell haján szép díszítőfényt ad. A legjobb a naplemente tiszta időben, mert szép narancsos a színe, és jól kiemeli a bőr színét.

Az autófókusz módot állítsd egyszeresre. Fókuszálj a modell szemére (nagyon fontos!), majd az exponáló gombot félig nyomva tartva komponáld meg a képet, és exponálj.

Én kültéren próbálkoznék elsőre. A módválasztót "A"-ra (rekesz előválasztásra) állítanám, és a Sigma 105/2.8-as objektíven 4 es rekeszt választanék. Az ISO-t 200-ra. Ha nem hajnalban, vagy sötétedés környékén fotózol, erre a fénymérő egy használható záridőt fog visszaadni.

Fehéregyensúlyt a fénynek megfelelően állítsd be (napfény, árnyék, felhős, stb). Ha utómunkát is fogsz végezni a képen (márpedig általában kell), akkor a RAW-ba, vagy RAW+jpeg-be fotózz. A RAW-val utómunka során rengeteg olyan dolgot meg lehet tenni, amit a jpeggel már nem (pl. néhány fényértéket állítani az expozíción).


A háttér ne legyen közvetlenül a modell mögött ~1 méteren belül, bár ezen a gyújtótávolságon és 4-es rekesz mellett a háttér nagyon hamar el fog életlenedni. Az életlen háttér szépen kiemeli a modellt. Ha élesebben akarod megmutatni a környezetet akkor szűkítsd a rekeszt, de 11 fölé ne nagyon menj vele.

Ha nincs elég hely, vagy a környezetből is többet szeretnél mutatni, akkor választhatod a 35mm-es objektívet is. A Te gépeden ez kb az 50 mm-es full frame látószögének felel meg, tehát nem fog torzítani.

Ezzel az objektívvel akár 2-es rekeszértékre is felmehetsz.

2017. okt. 3. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!