Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Miért mérek 240V helyett 50-...

Miért mérek 240V helyett 50- et? Miért mutat a műszer 20 V-ot ha a pozitív vezeték a fázison van, a nulla meg a levegőben?

Figyelt kérdés
Ipari villanyszereléssel foglalkozom, épületvillamossággal csak nagyon elvétve. Egy szoba ventillator és egy nagyon régen "behúzott" ház villamos hálozatán hibakereses közben is azt tapasztaltam, hogy például fázis-nulla vagy fázis-föld között 50V-ot mérek vagy ha csak a fázisra rakom a pozitív vezetéket,a negatív meg a levegőben van, nem nullat mérek, hanem mondjuk 20-at. Ez miért van? Nagyon köszönöm a válaszokat!

#50V #kisebb feszültség
2019. aug. 21. 20:49
 1/4 anonim ***** válasza:
Szerintem valami nem jó, tán elromlott
2019. aug. 21. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Nem írtad, hogy mivel mérsz. A ma kapható digit multimétereknek simán lehet több 10 Megohm a belső ellenállása, ami azt eredményezi, hogy a kapacitív áramok miatt akkor is mutat valamilyen feszültséget, ha egyébként a fémes áramkör szakadt. A levegőben lógó drót (nem "negatív" ugye, hiszen váltakozó feszültségű körben mérsz) mellett is ezért mérhetsz valamit, nem a levegőben lóg az a vég, hanem a műszernek a testedhez vagy épp az alulétrádhoz mért szórt kapacitásán keresztül záródik az áramkör (ami persze lehet, hogy pár pikofarád csak, ezért mérsz a tényleges fázisfeszültségnél jóval kevesebbet).

Valaha a szakik, amikor még nem voltak ilyen olcsók ezek az eldobhatós digit multik, akkor bizony próbalámpával néztek mindent, az ÉV szabvány még elő is írta, hogy a próbalámpának hány milliamper lehet a MINIMÁLIS fogyasztása. Ha nem akarsz ezzel szívni, akkor köss a feszültségmérőddel párhuzamosan egy megfelelő teljesítményt elviselő pár 10 kiloohmos ellenállást (persze figyelj oda az érintésvédelemre).

Persze az is lehet, hogy ahogy a többiek írták, a műszered tönkrement, pl. lerakódott benne a kosz, vagy valahol lecsapódott benne a nedvesség és annak az átvezetése már összemérhető a műszer bemenő ellenállásával.

2019. aug. 21. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszi a 2. válaszolónak. Egy nem gagyi digitális multiméterrel mértem, amit napi szinten használok munkában, mindig korrektül mért. Gondoltam hátha lesznek itt épület villamossággal foglalkozó emberek, akik láttak már ilyet.
2019. aug. 21. 22:48
 4/4 anonim ***** válasza:

Próbalámpát használj, ne multimétert.

Meg laposelemes csengőt szakadásvizsgálónak.

2019. aug. 21. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!