Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Villanyóra bővítés hogyan...

Villanyóra bővítés hogyan lehetséges? Mitől szabvány egy villanyóra szekrény és mitől nem?

Figyelt kérdés

Adott egy régi falba sűllyesztett állítólag már nem szabvány villanyóra szekrény 16 amperrel. Szeretnék kombinált tűzhelyet aminek a sütője villany felül gáz. Azt hittem kérhetem a villanyóra bővítést tehát az aktuális szekrénybe szerelést amiről úgy tudtam ingyenes,de már kettő villanyszerelő hatalmas munkákkal új szekrény telepítését akarta elvégezni nagyon drágán.

Komolyan nem lehet szabvány szekrényt helyezni az aktuálisra vagy helyileg ott bővíteni ahol most van a mérő? Tavaly volt az éves áttekintés a szolgáltató részéről tehát így 16 amperrel elfogadott de ha bővíttetném már nem szabvány?! Tudom hivatalos személytől kellene kérdeznem de nekem ez annyira hihetetlen hogy maradt a gyakori...


2022. szept. 13. 20:28
 1/10 anonim ***** válasza:
88%
Hát igazuk van a villanyászoknak. A régi szabványok alapján készült dobozokat nem kötelező kicserélni, nálunk is az van még amit apám kalapált össze deszkákból 35 éve. Nincs vele baj, ki is cserélik benne az órát ha lejárt. Viszont ha bővíteni szeretnél, akkor bizony ki kell cserélni a dobozt.
2022. szept. 13. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom hogy lehetne elmagyarázni. Az a lényeg, hogy sajnos ez így van és kész. Nem lehet vele mit kezdeni. Ezt valaki fentebb így kitalálta, így kell lenni szóval így lesz. Mennyire jogos, mennyire nem az nem vita téma, szabványok és szabályok szerint kell szerelni.
2022. szept. 13. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
62%
Tavaly októbertől új szabályozás van. Nálunk a házban tavaly nyáron lecserélték a villanyórák szekrényeit, és most már az a szekrény nem is jó ha bővíteni szeretnénk az Ampert. Hívtunk szerződött villanyszerelőt, azt mondta az új szekrény 60-80e Ft.-ba kerül és általában hiánycikk, örüljünk ha kapunk. Pár éve ingyenes volt még a bővítés, vagy ha fizetni is kellett akkor az aprópénz volt a ma fizetendőkhöz képest. Most nekünk lakótelepi lakásban 240 000 lesz a bővítés.
2022. szept. 13. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Nem az a gond hogy cserélni kell, hanem hogy helyileg oda nem lehet rakni ahol a mostani szekrény van. Ez az ami számomra érthetetlen de biztos jól tudják de egyik se magyarázta meg mért. Csak annyit mondtak hogy úgy szabályos. Szeretném tudni hogy mitől lesz szabványos.Tudom, a szabály az szabály, így marad a hatalmas költsegekkel és felfordulással járó építkezés..😞
2022. szept. 13. 21:21
 5/10 anonim ***** válasza:
80%

"Nem az a gond hogy cserélni kell, hanem hogy helyileg oda nem lehet rakni ahol a mostani szekrény van. "

Semmi sem tiltja. De ha oda akarod, akkor napokig nem lesz áramod, amíg a régi kijön, és még nincs új. Ehhez kétszer kell kijönnie az áramszolgáltatós szerelőknek.

Viszont az új mérőhelyre a régiről egy fél óra alatt átkötnek.

" Szeretném tudni hogy mitől lesz szabványos."

Lényegtelen. Ha ugyanolyan fadobozost csinálnál másikat, a szerelés része ugyanúgy zajlana.

Szóval kérheted ugyanoda is, csak akkor több munka, többe kerül neked, és lehet hogy egy hétig nem lesz áramod közben. Megkockáztatom, hogy rosszabb esetben akár két hétig is.

2022. szept. 13. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
80%
2022. szept. 13. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
56%
Miért maradna hetekig áram nélkül? Egyetlen nap alatt lecserélik az egész dobozt.
2022. szept. 14. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Nem, nekünk azt mondták, hogy a legközelebbi pontot kell megtalálni az a főfal az utca fele. Ez rengetek bontással jár, egyrészt tönkre teszik az új, pár hónapja szigetelt színezett falat. Tudjuk hogy elötte kellett volna de 1,5 éve nem ért ide a villanyos szakember. Nyilván ha a mai világba jön a kőműves nem küldjük el, örültünk, hogy Ő ideért.

Másrészt a többi falrészen is el kell vezetni az áramot...

Nekünk az is jobb megoldás lenne ha egy hétig nem lenne áram de ugyan oda tennék ahol most van. Emiatt szeretném kideríteni, hogy valójában mi a szabályos és emiatt fordultam itt segítségért...

2022. szept. 14. 16:05
 9/10 anonim ***** válasza:
15 éve is csakszabványszejrénybe lehetett bővítést kérni (eon, Komárom megye)
2022. szept. 14. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"Nem, nekünk azt mondták, hogy a legközelebbi pontot kell megtalálni az a főfal az utca fele."

Nem a legközelebbi pontot, hanem lehetőleg legközelebb kell lennie.

Ha nálad pl. ehhez falat kellene bontani, de 5 méterrel arrébb nem, akkor elfogadható. Volt egy esetem, amikor a ház eleje, meg az oldala csupa ablak volt. Na és? Oda kell tenni, ahová lehet tenni.

A másik dolog, a tetőtartó. Valahova azt is kell rögzíteni, és onnan levezetni. A méretlen vezetéke csak már csak külső falon vezetve fogadják el, nem szeretik azt se ha kanyar van benne, csak függőlegesen lehetne vezetni. Ettől is volt már eltérésem, a házat nem mindig a jövőbeli mérőszekrényhez és a tartóhoz tervezik.

Nyilván az áramszolgáltatónak az a motivációja, hogy ne a ház mögé kerüljön, ne nyolc kanyarral legyen levezetve, mert különben nem tudja behúzni a vastag vezetékeket (ja, behúzót is kell tenned nekik a csőbe- én egy redőny gurtnit szoktam ), minél rövidebb távot kelljen a levegőben átfeszíteni (amivel a viharban leszakadó vezetékek számát is csökkenti, mert neki kell utána cserélni ha leszakad). Ott van a vezeték távolsága a tetősíktól, növényzettől, tereptárgyaktól, útfelülettől való távolsága is, nyilván ha a mérőszekrény jó helyen lenne, de a vezeték nem, akkor más megoldás kell. A mérő, a vezetékek manipulálás elleni védelme, egységesítés, stb. mind a szolgáltatás biztonság növelését szolgálja.

De összességében a szerelő rugalmasságán is múlik, hogy a te elképzelésed találkozzon az elvárásokkal. Lehet hogy csak éppen rajta múlik, hogy nincs kedve belemenni a bonyolultabb megoldásba, ahol pl. a tetőtartót csak 2 feszítő telepítésével lehet megfelelően stabillá tenni.

Mert ha a szolgáltató elfogadja a műszaki megoldást, azzal vállalja hogy azt a későbbiekben üzemelteti, és hiba esetén lépéseket tesz annak elhárítása érdekében.

Érdeke hogy rossz megoldásokat vegyen át, amivel később gondja lesz? Ugye nem.

2022. szept. 15. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!