Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Zárlatos ventillátor tehet-e...

Zárlatos ventillátor tehet-e kárt a vezetékekben?

Figyelt kérdés

Szóval a kérdés a következő: zárlatos lett egy hősugárzó ventillátor, aminek a következtében leégett (szikrázás, megolvadás). A biztosíték lekapcsolt, így nem keletkezett semmilyen kár a lakásban, szerencsére.

Viszont lehet-e bármilyen egyéb következménye, ami esetleg nem annyira nyilvánvaló vagy látható, azon kívül, hogy a ventillátor tönkrement? (gondolok arra, hogy tehetett-e kárt a vezetékekben?)


/teljesen laikus vagyok, ne szóljátok le a kérdést, építő véleményre lennék kíváncsi, köszönöm :)/



2023. szept. 5. 13:18
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Azért van a megszakító, hogy a túlterhelés és a zárlat ne tudjon kárt tenni a vezetékekben. Ha jól van méretezve, azaz a vezeték keresztmetszetéhez megfelelő áramerősségű megszakító van betéve, nem lett baja.
2023. szept. 5. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Szervizmérnök úr ***** válasza:
67%

Ha a lakásban lenne kontakhibás kötés, kezdődő beégés, azt nem támogatja egy ilyen zárlat, de tovább ronthat a helyzeten.

Normális esetben azonban, egy hibátlan rendszernek nem okoz semmi problémát egy ilyen esemény lekezelése.

2023. szept. 5. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

2# Nem tudok ilyesmiről, nem az enyém a lakás. Amint a ventillátor szikrázni kezdett, azonnal lekapcsolt a biztosíték, én pedig szinte azonnal ki is húztam az eszközt a konnektorból (vagyis megszüntetve, hogy a hibás eszköz a hálózaton maradjon)


Visszakapcsolva az áramot nem tapasztaltam semmi szokatlant.

2023. szept. 5. 14:07
 4/5 Szirty ***** válasza:
100%

"Ha jól van méretezve, azaz a vezeték keresztmetszetéhez megfelelő áramerősségű megszakító van betéve"


Abeépített csatlakozó aljzatig ez igaz.

Onnantól már nem.


Hiába van másfeles réz a dugaljig 13A-el biztosítva ha onnan egy 3x 0.5-ös kábellel megy tovább...

Igaz ez inkább tartós túlterhelés esetén probléma, zárlatnál kevésbé.

2023. szept. 5. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 D.O.81 ***** válasza:

Ahogy már más is írta, a kanóc elviseli, a kötéspont már kevésbé...


Hibaforrások:

Rugós kötéspontú dugvilla aljzat.

Kilazult csavarkapcsolat kötéspontú dugvilla aljzat.

WAGO kötéspontok.

Biztosíték tábla bronztömb sínében lévő csavarkapcsolatok, amennyiben nem tömör vezeték van abba befogva (bár nem egyet láttam és cseréltem ki FK-A táblára, miután kigyulladt a tömör vezetékkel is. Érdekes az FK-A táblák valahogy kevésbé gyulladnak ki. Eléggé látványos a két táblatípus közötti elvi különbség).

AL-CU csavart-sodrott kötéspontok (főleg a régi lakásokban, meg gányfalván).

Csavart-sodrott kötéspontok, melyek alig érik el a három centis hosszt, nincsenek visszahajtva és/vagy leforrasztva.

Megbontott KUPOFIX kapcsolatok, ha az összefogott vezetékek lazán maradnak.

És még lehetne sorolni.

A hiba sokáig rejtve marad, amennyiben az áramkörön és annak kötéspontjain viszonylag kis terhelés van. A hiba azután realizálódik miután egy nagyobb terhelést kap az áramkör. A terhelés dinamikájától függ a meghibásodás jellege, ami a "sül a tojás" a dugaljbantól a teljes áramkör megszakadásáig bármilyen jelenséget létrehozhat.

2023. szept. 11. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!