Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Mi a feladata az olvadóbiztosí...

Mi a feladata az olvadóbiztosítónak? Lent!

Figyelt kérdés

Hali. Ha egy villanyba szerelném az olvadóbiztosítót (A fázis kábelt ezen keresztül vezetném a villanyba) akkor ennek az lenne a feladata, hogy ne engedjen a megengedettnél több áramot a villanyba? Ha pl. a kábelekben valamiért több áram menne, mint 230V akkor a olvadóbiztosító megszakad, és nem engedi a túlfeszültséget a villanyba, és a többi alkatrészébe?

Ilyen a biztosító:

[link]



2015. febr. 24. 19:39
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
100%
Inkább megszakítja az áramkört zárlat esetén.
2015. febr. 24. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:
Értem. Szóval ha zárlatos mondjuk a vezeték, akkor ez megvédi az alkatrészeket?
2015. febr. 24. 19:48
 3/15 Szirty ***** válasza:
100%

Van a kérdésedben némi fogalom zavar, nem biztos hogy érteni fogod a választ.


Az olvadó biztosító feladata az áram korlátozása. Ha az átfolyó áram meghaladja az olvadóbetét névleges értékét, akkor kiolvad és megszakítja az áramkört. (hogy ehhez pontosan mekkora áram kell mennyi ideig, azt a betét karakterisztikája mondja meg).


Sajnos nem tudom hogy "villany" alatt pontosan mit értesz.


"Ha pl. a kábelekben valamiért több áram menne, mint 230V akkor a olvadóbiztosító megszakad, és nem engedi a túlfeszültséget a villanyba, és a többi alkatrészébe?"


Nagy vonalakban :)

De V (volt) feszültség annak semmi köze a biztosítékhoz és az olvadóbiztosíték nem véd túlfeszültség ellen (túláram ellen véd).

2015. febr. 24. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 Szirty ***** válasza:
Nem igazán az alkatrészek védelme a feladata, inkább arra való, hogy a túláram ne okozzon komolyabb bajt (pl. tüzet).
2015. febr. 24. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 A kérdező kommentje:
Értem. Köszi a választ :)
2015. febr. 24. 20:07
 6/15 Koplárovics Béci ***** válasza:

Az áram mértékegysége nem a V, hanem az A(mper). A hálózaton a 230V feszültség az viszonylag fix, néhány kirívó esettől eltekintve egy szűk tartományon belül kell mozognia (elvileg 213-248V között kellene lennie - ettől villámcsapás és hálózati hiba esetén tér el).

Az olvadóbiztosíték nem jó a túlfeszültség elleni védelemre (igazából azért, mert lassú), túlfeszültségvédelemre más, kicsit speciálisabb alkatrészek kellenek (pl varisztor).

2015. febr. 24. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
És hálózati hiba meg villámcsapás esetén milyen eszköz kell?
2015. febr. 25. 05:56
 8/15 Koplárovics Béci ***** válasza:
44%
Túlfeszültség-védő áramkör, de ezek közül nem mindegyik véd villámcsapás ellen is (a villámcsapás gyakorlatilag egy nagyon nagy túlfeszültség, ami hálózati hiba esetén semmiképp sem merülhet fel, többezer Volt).
2015. febr. 25. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 A kérdező kommentje:

A képen látható pl. miért van a villanyban? Mi a feladata? És amit én fent linkeltem, az helyettesítheti ezt?

[link]

2015. febr. 25. 16:16
 10/15 Koplárovics Béci ***** válasza:
Azért, hogy ha az adott eszközben (jelen esetben a lámpa) valami probléma (zárlat, hibás működés) miatt túláram lépne fel, akkor ne egyből az egész lakásban/házban/környéken menjen el az áram, hanem csak az adott eszköz váljon működésképtelenné. Ha sehol sem lenne túláram-védelem, akkor nagyon nagy áramok folynának, ami további gondokhoz vezetne (pl ki is gyulladhat miatta a ház, mivel a vezeték túlmelegszik).
2015. febr. 25. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!