Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Szobaventillátor elé bekötötte...

Szobaventillátor elé bekötöttem egy feszültség szabályzó (vagy milyen) kapcsolót. Lasabb lett, viszont így nagyon búg. Nem lesz baja?

Figyelt kérdés

100 wattos, háromfokozatos nagy lapátú ventillátorról lenne szó, tizen x ezer forint volt anno. A legkisebb fokozata is nagyon erős és zavaróan hangos, ezért lejjebb vettem a fordulatát egy kapcsolóval (olcsó állólámpáról szereztem), most így minden tök jó, de hangosan búg.


A kérdés hogy ez árthat-e neki?


Nem értek hozzá, de elkézelhető az hogy esetleg felmelegszik/tönkre megy az elektronika vagy elszakad a tekercs e miatt?



2015. jún. 15. 17:09
 1/4 anonim ***** válasza:
70%

sajnos ezzel a módszerrel igazából csak ohmikus termékek áramfelvételét lehet hatásosan szabályozni..


az ötleted kézenfekvő, de mivel indukciós cuccról van szó, búg..sok termékre rá is van írva, ilyen szabályzóval ne használják..vagy vibrál a énycső, vagy villog a led, stb..stb.. ez búg...


tönkre nem megy, max az idegrendszered..

2015. jún. 15. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Badattitude ***** válasza:
50%
Azt tudnod kell, hogy az indukciós tekercsekben ha a feszültséget csökkented, az áramerőség egyenes arányban fog nőlni. A búgás ebből fakad, na és a hő is, mivel biztosan melegszik. Szedd le a forgólapátot borító védőrácsot. A zajt így valamelyest csökkentheted.
2015. jún. 15. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm a válaszokat! A lényeg akkor, hogy különösebb kárt nem okoz neki.


Egyébként nem melegszik jobban, legalábbis eddig nem tűnt fel nekem.

2015. jún. 16. 18:14
 4/4 PéterPálka ***** válasza:

Badattitude nagy zagyvaságot írt a feszültség és az áram viszonyáról.

Azért búg, mert a fényerőszabályzók fázishasítással csökkentik a feszültséget, és ez nagyfrekvenciás felharmonikust okoz. A motorok erre zúgással reagálnak.

Ez sajnos a tekercsekre is hat, így ha azok nincsenek jól impregnálva (és sajnos az ilyen kis motorokban általában nincsenek), akkor tönkre mehet.

Próbálj meg hagyományos villanykörtét sorba kötni vele.

Avval nem fog zúgni, legfeljebb az égőt dobozba kell tenned ha zavar a fénye.

2015. júl. 28. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!