Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Fagyasztó szekrényt és hűtőlád...

Tyukanyó55 kérdése:

Fagyasztó szekrényt és hűtőládát szabad -e kitenni az erkélyre télen és nyáron?

Figyelt kérdés

Érdeklődni szeretnék, mert vita tárgyát képezi családon belül, hogy ártalmas -e a fagyasztó szekrénynek és a hűtőládának, ha az erkélyen van tárolva, üzemelés alatt.

Nem beépített erkély - csak redőnyözött.-

Van-e valami műszaki előírás ez ügyben ??

Ha ártalmas- kérnék elfogadható magyarázatot is rá, mert a páromnak meg szeretném mutatni,- ha igen- ha nem - a választ.

Előre is köszönöm a válaszokat.


2016. okt. 8. 17:04
1 2
 1/11 ede1219 ***** válasza:
72%

Semmi baja nem lesz ha:

- nem éri víz;

- nyáron nem süt rá a nap;

2016. okt. 8. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 JulesM111 ***** válasza:
0%
Kedves Kérdező Hölgy, kérlek, vedd elő a berendezés user manualját, majd ott nézd meg az ajánlott üzemeltetési hőmérséklettartományt. Eztvesd össze az erk3lyen uralkodó hőmérséklettartománnyal. Ha a kettő egybevág, mehet ki, amúgy marad bennt ;)
2016. okt. 9. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat, hát maradtak még kételyeim továbbra is.

- A gépek használtak, nincs leírás hozzájuk.-

Az erkélyen nyáron őrült meleg van, a redőny ellenére.

Télen viszont igen hideg. Tehát két véglet.

Víz nem éri, attól védve lenne.-


Szóval ezért nem tudom még mindig, hogy mit is tegyek velük, viszont a panelban már elég szűkösen vagyunk, és jól elférnének odakinn, de több vélemény szerint nem lehet kirakni .- Hát ez a gondom -

De azért még próbálkozom- keresek leírást a neten hozzájuk.

Azért köszi az eddigi válaszokat.

2016. okt. 9. 14:48
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

A Magyarországon forgalomba hozott hűtőszekrények általában az N klímaosztályba tartoznak. Ezek a készülékek 16-32 C fok közötti hőmérséklet tartományban működnek helyesen.


Nem baj, ha elvesztetted a felhasználói kézikönyvet, erre a gyártók is gondolnak, és egy kevésbé látványos, kevésbé sérülékeny helyen - általában a gép hátulján - elhelyeznek egy adattáblát, ami a te készülékeden is valószínűleg megvan.

Valahogy így kell kinézzen:

[link]

A fent linkelt készülék N energiaosztályú - lásd az adattábla jobb felső sarka.

Keresd meg az adattáblát a készülékeden és nézd meg milyen klímaosztályba tartozik, és az alábbi linken látható táblázatban keresd meg hozzá a hőmérsékleti értékeket.

[link]


Egy erkélyen valószínűleg nyáron melegebb, télen hidegebb van annál, hogysem egy fagyasztó szekrény megfelelő körülmények között üzemeljen.

(Egy lefagyasztott féldisznónak nem mindegy, hogy -18 fokon van folyamatosan, vagy a +1 fokban be sem kapcsolódó fagyasztóban felmegy a hőmérséklete +1 fokra.)

2016. okt. 12. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:

Kedves Uram!


Köszönöm a részletes válaszát, megnéztem mindent, megértettem és most már tiszta a képlet !!!

Maradnak a gépek benn !!!! Nem szeretném tönkretenni sem a gépeket, sem a benne lévőket.

További szép napot Önnek és minden fórumozónak !

Üdv. Edit

2016. okt. 13. 11:01
 6/11 A kérdező kommentje:

Bocsánat, hogy megint visszajöttem- és ha számotokra talán érthetetlennek tűnök.

Én azt hiszem megértettem a lényeget, de a páromat még mindig nem tudtam meggyőzni . A nyári meleg lényegét még ő is elfogadja, de a téli erkélyre kirakás tilalmát már nem akarja elfogadni. Szerinte a téli hőmérsékleten kevesebbet fogyasztana a hűtőláda, mivel a hideg levegőn kevesebb energiát kellene neki felhasználni a hűtéshez. Igen ám, csak nekem azt mondták, /nem tudom mennyire valóságos- szakmai ?/ , hogy a hűtőket, fagyasztó ládákat a kinti hőmérséklet tönkre teszi, ledermednek, és ezért nem szabad minuszos hőmérsékletre tenni a gépeket. Hát valami számszerű meghatározást kérhetnék akkor ez ügyben?? Tehát télen hány fok alá nem szabad tenni a gépet, mondjuk erkélyre, teraszra ?? A táblázatok ugyanis csak +-os értékeket határoznak meg.

Bocsánat, ha nagyon körülményesen fogalmaztam , de érdekel ez a téma komolyan .

2016. okt. 13. 15:48
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Mivel a párja nem egy műszaki ember, kezdjük az alapoktól.

A hő spontán módon a melegebb helyről a hidegebb hely felé terjed.

A hűtő/fagyasztó szekrény tulajdonképpen egy hőszivattyú, ahol a fenti folymatot megfordítjuk, cserébe energiát kell befektetnünk és áramszámlát fizetnünk - de a hőt a hidegebb hely felől toljuk a melegebb hőmérsékletű hely felé.


[link]

A hűtő/fagyasztó hátulján van egy kondenzátor, ahol a hűtőközegnek megfelelő állapotba kell kerülnie ahhoz, hogy egy expanziós szelepen keresztül a hűtőfelületekre ereszthessük, és azokat lehűtse. A hűtőgép ezen a kondenzátoron, ezen a hőcserélőn keresztül adja le azt a hőmennyiséget amit a készülék belsejéből elvont, megfejelve a kompresszor motorja által termelt hőmennyiséggel. Itt cseppfolyósodik le a hűtőközeg. Az ebben uralkodó nyomás értéke (mivel a hűtőközeg telítési állapotban van) összetartozik a hűtőközeg hőfokával, ergo ha a hőmérséklete nagyon alacsony a nyomása is alacsony lesz. A rendszer helyes működéséhez viszont ebben a részben megfelelő nyomásnak kell uralkodnia, hogy a hűtőközeg beadagolása megfelelő legyen. Ha a nyomás nagyon alacsony, ezzel együtt az elpárolgási nyomás és hőfok is nagyon lecsökken. A gép hűtő felületei nem elég hidegek. Ez kihatással van a hűtőteljesítményre és a rendszer egész működésére. A kondenzátor méretezésénél ezért figyelembe kell venni a várható környezeti hőfokokat. Erről a gép klímaosztálya ad tájékoztatást.

Ha a gyártó +16 fokot ajánl legalacsonyabb üzemeltetési hőfoknak, akkor már +10 fokon sem megfelelő a kondenzátorban kialakuló nyomás ahhoz, hogy a hűtőgép megfelelő módon hűtsön.

Mivel sosem mértem meg, konkrét számokat nem tudok mondani, hogy ha +16 fok van kívül, akkor a megfelelő -18 fok van belül, de ha csak +10 fok van kívül akkor van-e egyáltalán -5 fok belül. Vagy nulla fok közelében mi történik. De a gyártó, csak a klímosztály tájékoztatójában megjelölt [+16] - [+32] fok közötti tartományban garantálja, hogy a kellő hőfok a készülék belsejében kialakul.


Ha a hőfok magasabb, akkor a készülék ezen hőfokhoz elégtelen hőszigetelése miatt lesz melegebb bent, ha meg a környezeti hőfok alacsonyabb a gyártó ajánlásánál, akkor a kondenzátorban kialakuló túl alacsony nyomás miatt nem lesz hatékony a hűtés, ami szintén azzal jár hogy a készülék belsejében melegebb, vagy jóval melegebb lesz az előírtnál!


Ha mindenképpen kockáztatni akar, tegyen egy pontos hőmérőt a készülékbe és úgy helyezze a teraszra. Ha a külső hőmérséklet 10 fok alá megy sűrűn ellenőrizzék, hogy mennyi a fagyasztó belső hőfoka. Ha a fagyasztó belső hőfoka -10 fok fölé emelkedik, vigyék melegebb helyiségbe, mert -10 fokon már olyan folyamatok indulnak be a fagyasztott élelmiszerekben, melyek hatására az eltarthatóság már nem a várt éves időtartam, csak hetek-hónapok...

2016. okt. 14. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Kedves Uram !

Ez már tökéletesen meggyőzött szakmailag is !! Nagyon szépen köszönöm a válaszát.

Maradnak a hűtők a benti helyükön!!

Szép napot Önnek !!

Üdv. Edit

2016. okt. 15. 09:31
 9/11 anonim ***** válasza:
50%

Kedves Edit!

Örülök, ha segíteni tudtam.

Külön köszönet a kérdéséért amiatt, hogy a tudományos ismeretterjesztés hobbimnak, a "háztartási gépek" rovatban is hódolni tudtam :-)

Üdvözlettel és kézcsókkal:

Andirkó István

2016. okt. 17. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Kedves István!


Ha az elektromosság témájában fejt ki tudományos ismeretterjesztést, akkor lenne még további témaköröm is , de azt inkább magán levélben, ha érdeklik a bonyolult esetek és megoldások .

Villanyfűtési téma lenne még, ami feladta a leckét itt a környéken élő villamossági szakembereknek, és a páromnak is, aki egyébként villanyszerelő szakmával rendelkezik.

Várom válaszát, de már privátban, ha érdekli e téma.

editmama55@gmal.com

Üdvözlettel Edit

2016. okt. 18. 10:02
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!