Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Egyfázisú aszinkronmotorhoz...

Egyfázisú aszinkronmotorhoz állandóüzemi kondenzátort mi alapján kell méretezni?

Figyelt kérdés

Lehet olvasni ilyen-olyan "ökölszabályról", ami vagy jó, vagy nem.

Olyan megoldást keresek, ami megbízható és "életképes".

Nem saccolgatni akarok, hanem használni a villanymotorjaimat, most is és a jövőben is.


Köszönöm! :)



2016. dec. 7. 02:11
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

Ez egy villanyszerelő szaklapból vett idézet:

"Két ökölszabály létezik, a kondenzátor értékének kiszámításához: folyamatos üzemi kondenzátor esetén 5μF 100W-hoz, illetve indítókondenzátor esetén 20μF 100W-hoz. Mivel ezek az értékek csak egy névleges teljesítményhez adottak, nem érdemes pontosan kiszámolni, csak akkor, ha a motor egyetlen munkaponton üzemel, azaz állandó a tengelyteljesítmény."

2016. dec. 7. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Azt hiszem pont ez az az ökölszabály, ami a valósággal nincs szinkronban. 750w/25uF; 3000w/60uF, 140w/10uF...

Ez csak néhány példa, ami gyárilag kiadott teljesítmény/kapacitás viszony. Az ökölszabály szerint egészen más értékek lennének a helyénvalók.

2016. dec. 7. 20:50
 3/15 anonim ***** válasza:
0%
Akkor irány a Google, dolgozz te is! :P
2016. dec. 7. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:

Az ökölszabály arra jó, hogy az ember rögtön egészséges gyanakvással kezelje a tizedrészét vagy a százszorosát.


Egyfázisú aszinkronmotor üzemi kondenzátoránál amúgy a legfontosabb szempont az, hogy vajon bírja-e a segédfázis tekercs az így rákényszerített állandó áramot. Ez meg a gyár vallatóra fogása nélkül nehezen derül ki. Bár a huzalvastagságból lehet valamennyire következtetni - mondjuk ökölszabály pontossággal (mert a melegedés sok mindentől függ).


Az idézett ökölszabály amúgy sajnos egy félreértésből ered. Én nem vagyok egy nagy ember, de magam már vagy nyolc cikkhez írtam helyesbítést a Villanyszaklapban. Ökölszabály úgy lett a méretezési képletből, hogy felvettek egy tekercselési tényező arányt, egy hatásfokot, egy cos fi-t - és még a 220 V-al számoltak. De amit nagyon nem jó, hogy elfelejtett a cikk írója. az az, hogy az eredetileg megjelent szakirodalomban, mivel a képletbe bevitte a hatásfokot, ezért a kiadódó 5 mikroF/100 W az nem a villamos teljesítményre vonatkozik, hanem a tengelyteljesítményre. A tekercselési tényezőket biztosan nem ismerjük a szemünk elé kerülő motornál, így aztán marad az ökölszabály.

2016. dec. 7. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 electroman75 ***** válasza:
44%
A villamos iparban nincs olyan "fogalom" hogy ökölszabály. Képletek, szabványok, előírások azok vannak szép számmal.
2016. dec. 7. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:
Bizonyára létezik olyan rendszer ami a gyakorlatban is megállja a helyét. Mint pl. melyik anyára hányas kulcs való.
2016. dec. 8. 01:09
 7/15 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy hülye ötlet, de egy ismeretlen kondi hiányos motort így indítottam el: 3 μF-ossal addig rakosgattam párhuzamosan 0,5 μF-os kondikat, amíg rendesen, üzem-melegen meg nem hajtotta a többi cuccot. Ezután megvettem a megfelelő értékűt.
2016. dec. 9. 19:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
30 mikróig felmenni kell 54 darab 05-ös ezzel a módszerrel
2016. dec. 9. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
2 hatványai szerinti mikrofarádok kellenek, azzal össze lehet rakni egyes lépcsőkben. :)
2016. dec. 9. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Egy kis méretű (teljesítményű) motor volt, nagyobbnál természetesen nagyobbal kezdtem volna -egyet tettem párhuzamosan, ezután gondtalanul üzemel 5 éve.
2016. dec. 10. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!