Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Megérné venni vagy készíteni...

Megérné venni vagy készíteni egy mobilklímát?

Figyelt kérdés

Gondolom és látom is, hogy mennyien kérdezték ezt már, és tudom, hogy egy klímának két oldala van, az egyik meleg, a másik hideg, így esélytelen egy olcsó dobozzal -20 fokot varázsolni, de mégis...


Adott ez a cucc:

[link]


Ahogy olvasom, ez úgy működik, hogy beletöltött vízre fújja a ventilátor a hideget, vagy nem tudom, és akkor úgy hűt.


Tetszeni azért nem tetszik, mert vizet kér. Gondoltam arra, hogy veszek egy asztali ventit, egy vödör tetéjét kivágom, hogy beilleszkedjen a lyukba, aztán a vödör oldalán lévő kisebb lyukakon menne ki a befújt levegő, de csakis azután, hogy a vödörben lévő jégakku lehűtőtte. Sok jégakku egy kisebb hűtőtáskában is jó hideget csinál, akkor egy kisebb vödröt is le kéne hűtsön belülről.


Egy mindössze 12 négyzetméteres kis szobát szeretnék vele elviselhetővé (nem jéghideggé!) tenni a nyáron. Ez mennyire lehetséges, és ha egész nap járatom akkor is, ha nem vagyok bent, esetleg a hajnali óráktól kezdve zárt ajtónál, ablaknál, hány fokot produkálna, úgy körülbelül?



2019. jún. 7. 01:47
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
100%

Felejtős.

Vegyél inkább kész eszközt.

2019. jún. 7. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
100%

Ebből egyik sem klíma.

Az első egy levegő párásító. Amit kezdetben lehet, hogy hűvösebbnek érzel, de aztán felmegy a páratartalom és párás meleget még melegebbnek fogod érezni.


A másiknál az a kérdés, hogy a jégakkut hogy hűtöd le. Ha a szobában van a hűtő/fagyasztó is, akkor adtál a szarnak egy pofont. Mivel amíg hűtőgép a jégakkut lehűti, addig jobban fűti a szobát.

2019. jún. 7. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 repulo ***** válasza:
100%
Felejtsd el, nekem volt hasonló, kb éjjeliszekrény nagyságú. Ventilátornak nagy és hangos, cserébe érzékelhető lehülést nem eredményez.
2019. jún. 7. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
100%

"így esélytelen egy olcsó dobozzal -20 fokot varázsolni, de mégis..."

Mégsem.

Aki tanult fizikát, annak meg sem fordul a fejében ilyen kérdés.

Kb. olyan, mintha fűteni akarnál vele és melegvízzel töltenéd meg. Befűtené a hideg szobát? Na ugye ...

Csodák nincsenek.

2019. jún. 7. 09:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%

"Ahogy olvasom, ez úgy működik, hogy beletöltött vízre fújja a ventilátor a hideget, vagy nem tudom, és akkor úgy hűt."

A vizet felszívja egy filterszerű anyag, vagyis a hajszálcsöves jelenség alapján átnedvesedik.

Arra ráfúj egy ventilátor, a vizet elpárologtatja.

Tudtad?

A párolgás hőt von el.

Csak nem sokat.

Ráadásul vízkövesedik bizonyára, vagyis ajánlatos lenne ioncserélt vizet vásárolni hozzá. Illetve, ha nekem lenne ilyen, reverz ozmózis tisztított vizet tolhatnék bele.

2019. jún. 7. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 Szirty ***** válasza:
100%

Esélytelen.

Egy szoba érezhető lehűtéséhez ennél ezerszer nagyobb teljesítmény kell.


Olyan mint ha gyertyával akarnéál télen egy szobát felfűteni.

2019. jún. 7. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!


4. válaszoló: A mondatom, aminek a végén ott a "de mégis...", azt úgy értettem, hogy "de mégis, valami megoldás csak van", tehát nem arra értettem, hogy megvalósítható, hanem más megoldásra utaltam vele, mert fizikailag tényleg lehetetlen egyszerre fűteni és hűteni. Kicsit érthetetlen volt, bocsánat.


Akkor azt a párologtatót hanyagolom, mert nem ér semmit. A jégakkus módszert viszont még boncolgatnám. A jégakku lefagyasztása természetesen nem a szobában történne, mert akkor ugyanott vagyok. A konyhában lévő fagyasztóban lefagyasztanám, őket és aztán pakolnám a vödörbe.


Na most, egy jégakku egy hűtőtáskában, ami jól szigetel, elég sokáig fagyos marad. Az lenne az elképzelésem, hogy e vödröt kibélelem hőszigetelő anyaggal, vagy fóliával, vagy nem tudom, mit a legjobb, és apró lyukakat teszek a vödörre, vagy úgy próbálom megoldani, hogy amit a ventilátor befúj, az minél lassabban kerüljön ki onnan, szóval a jégakkunak legyen ideje jól lehűteni a levegőt. A jégakkukat pedig állítva, sorban, egymást között helyet hagyva pakolnám bele, hogy olyanok legyenek, mint passzív hőelvezető. Most ha a fizikát nézzük, valamennyire, még ha nagyon kicsit is, le kellene hűlnie annak a levegőnek, ami bekerül. Ha ez egész nap járatva van, és folyamatosan cserélődik a levegő, akkor előbb-utóbb meg kellene érződnie ennek, aztán a ventilátor ahogy egyre hűvösebb levegőt szívna, a jégakku mindig egy kicsit tovább hűtené, még ha lassan is.


Ez így mennyire valós elképzelés?

2019. jún. 7. 14:04
 8/21 Szirty ***** válasza:
100%

Fölösleges a "vödröt" gondosan hőszigetelni ha a hideget eleve oda juttatod ahol a vödör áll.

Vagy arra gondolsz hogy túl gyorsan hűtené le a szobát hőszigetelés nélkül?

Persze megoldható hogy a jégakkuval lassú áramlás mellett viszonylag hideg levegőt nyerj ki, de ahhoz nagyon kicsi légáramlás kell ami nem elég ahhoz hogy a szobát akár csak mérhető mértékben hűtse.


A pár száz W teljesítményű hűtőszekrényedben néhány kiló jégakku több óra alatt hűl le.

Egy szoba lehűtéséhez több mint ezer W hűtőteljesítmény kell ezt fogadd el.

Egy szoba térfogata nagyságrendekkel nagyobb mint egy hűtőládáé és a hőszigetelő képessége is klasszisokkal marad el hozzá képest.


De próbáld ki nyugodtan.

Még mindig olyan mint gyertyával fűteni télen egy szobát...

2019. jún. 7. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 Szirty ***** válasza:
68%

"Ez így mennyire valós elképzelés?"


Semennyire.

2019. jún. 7. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%

Hát nézd .van egy hutod ami kb 150wattal hut. Ehhez van egy szobad ahol 26 fok van akkor ülve ha nem mozogsz 70 wattot adsz le.

Marad 80 watt 10et elfut a venti 70 wattod marad kellene még 600 watt a szoba hidegen tartására de akkor nem netezel mert a számítógép még 100 watt.


Tehát a hűtő képtelen annyit huteni hogy bármit is megérezz belőle.


De kipróbálhatod vigyél be egy jegakkut.nem történik semmi.

2019. jún. 7. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!