Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Háztartási gépek » Hogy állapítható meg egy...

Hogy állapítható meg egy klímáról, hogy "sima inverteres" vagy "DC inverteres"?

Figyelt kérdés

A "DC inverter" nem túl pontos megfogalmazás, alatta a BLDC motoros (állandómágnes-gerjesztésű szinkronmotor valójában) gépekre gondolok, szemben a picivel rosszabb hatásfokú "sima" inverteres gépek hagyományosnak mondható kalickás forgórészű aszinkron motoros kompresszoraival.

Tehát hol tüntetik fel, hogy mely technológiájú az adott típus?



2019. jún. 14. 19:09
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Számít ?
2019. jún. 14. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
67%

Úgy látom, itt először az inverter fogalmát kellene tisztázni.

Baromi egyszerű, az inverter az egyenirányító fordítottja.

Tehát nincs kétféle inverter.

A BLDC-motor is három fázist kap végül, meg a kalickás motor is.

Hacsak nem készül utóbbi egyfázisú kivitelben és inverterrel, ami kicsit fából vaskarika jellegű lenne, de nem tudom, létezik-e ilyen.

A háromfázisú kalickás motor is nagyon jó hatásfokú, gyakorlatban talán nem is érzékelnél különbséget egy légkondi esetében.

2019. jún. 14. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Ismerem az inverter fogalmát, frekvenciaváltókkal foglalkozom. Ezért is említettem hogy a "DC-inverter" nem pontos megfogalmazás.

Ha nincs lényeges különbség, akkor végül is bármely jó lesz.

Egyfázisú inverteres meg nincs, teljesen értelmetlen lenne.

2019. jún. 14. 20:33
 4/11 anonim ***** válasza:
33%
Keverve van az inverter és a frekvenciaváltó fogalma. A frekiváltót az inverter fogalomkörébe sorolták . Az inverteres klímák ( kivétela 3 fázisról üzemelők) mind 1 fázisúak .
2019. jún. 15. 06:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

# 4

Komolyan, és te mit is keversz össze? Bemenet, kimenet, tökmindegy? Jó vicc...

1 fázis megy be, azt egyenirányítják, arról működik az inverter, ami 3 fázist állít elő, a 3 fázisú motor részére (kompresszorról beszélek).

Azt mondod, hogy ilyen nem létezik?


----------------

#3 "Ezért is említettem hogy a "DC-inverter" nem pontos megfogalmazás."

Azért én kíváncsi lennék, hogy mit értettél a címben szereplő "sima vagy DC" között?

Szakmabeliként ezt biztosan el tudod nekem magyarázni.

Nekem volt egy állításom, miszerint az inverter fogalma ennyi:

DC --> AC

Esetünkben 3 fázis az utóbbi.

Hogyan lesz a "sima vagy nem sima"?

Csak szeretném bővíteni a tudásom.

2019. jún. 15. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:

#5


Akkor tisztázzuk a működését:

A bejövő 220-240 V feszültséget (egy fázis) egyenirányítják, szűrik. Ekkor van egy 320V körüli DC közbensőköri feszültség, amiből a háromfázisú inverter előállítja a 3 fázisú változtatható frekvenciájú és amplitúdójú feszültséget. [link]


Ami a klímát illeti, kétféle kompresszor motor van. Az egyikben kalickás forgórészű, azaz aszinkron motor van. A másikban állandómágneses a forgórész, ez szinkron motor.

A gyártók ezt "DC inverter"-nek hívják, pedig a motor ugyanúgy 3 fázisú AC. Az elnevezés ezért pontatlan kicsit. Egyik legismertebb BLDC eszköz a PC ventilátor.

12V DC-t kap, majd a rajta lévő (egy integrált áramkörből álló többnyire) inverter hajtja meg a motort. Mivel egy egységet képez a szinkron motor és a meghajtó elektronika, kefe nélküli egyenáramú motoroknak hívják ha lefordítjuk.


A kérdésem az volt, hogy megállapítható-e egy klímáról hogy abban milyen motor van?

2019. jún. 15. 17:15
 7/11 A kérdező kommentje:
Pontosítok, a 12 V-ot a PC ventilátor kapja, a klíma kompresszor 100 valahány voltos általában, és fizikailag nincs egybeépítve a meghajtó elektronikával.
2019. jún. 15. 17:17
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

#6

Igazság szerint nem erre gondoltam, elég lett volna megírni, hogy akkor "ezek szerint a gyártók szerint" ugyanazt az invertert nevezik hol ennek, hol annak.

Ha a kétféle inverter között lenne valami technikai különbség, arra lettem volna kíváncsi, hogy az pontosan mi.

A többi azért nem lényeges most, mert véletlenül erősáramot és gyengeáramot is tanultam, így ismerem az összes villamos forgó és nem forgó gépet. De a gyakorlatban az elektronikát művelem már évtizedek óta (javítási és tervezési szinten is), ezért a többivel tisztában vagyok.


Másrészt lelőtted a poént is, miután a #4 hozzászólóval kapcsolatban trollszagot éreztem, azt jó lett volna beugratni esetleg, miután kicsit elegem van már az itteni trollokból.

Ha tovább erőltette volna a hülyeséget, akkor bedobtam volna egy Daikin kapcsolási rajzot, inverterrel, 3 fázisú kimenettel.


Ráadásul valaki leminősítette a #2 hozzászólásom, ami önmagában nem is zavarna, csak amikor a fizikát és a tényeket minősítik le (butaságból kifolyóan), az már kicsit túlzás és méltatlan is.

2019. jún. 15. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
A kefe nélküli motor hajlamos halkabban működni, és csapágytól függően talán soha hozzá se kell nyúlni. Azonos méretű, fogyasztású kefésnek hajlamos nagyobb lenni a leadott teljesítménye, kefét néha cserélni kell, picit zavarhatja a rádiót...
2019. júl. 9. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

# 9

Valamit összekeversz, szó sem volt kefés motorról.

Légkondiban talán nem is létezik sehol.

2019. júl. 9. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!