Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Melyik a jobb választás: 1db...

Melyik a jobb választás: 1db 15" ös sub (500W 2 Ohm) vagy 2db 12" es sub (250W 4 Ohm fejenként, párhuzamosan 500W 2 Ohm)?

Figyelt kérdés
Hali. Az érdekelne, melyik az optimálisabb választás, ha a helyfoglalást és mélyláda kérdését nem vesszük figyelembe? Adott pl egy erősítő, 500W RMS t produkál 2 Ohm on, melyik verzióval kapunk nagyobb decibelt? Vagy a membrán méretétől függetlenül ha ugyanakkora teljesítmény hajtja meg őket, akkor hangszintben nincs különbség? Azt tudom, hogy a nagyobb membránok (állítólag) alacsonyabb frekvenciákra képesek, de mi van akkor ha a végteljesítmény azonos, csak a membránok mérete (illetve száma) a különbség? Vagy mondok érdekesebbet, 1db 1000W 1 Ohm os hangszóró vagy 4db 250W 4 Ohm os hangszóró (párhuzamosan 1 Ohm) lenne a jobb? Illetve, hogy ne kezdjek fölöslegesen új kérdést, és úgyis a témához tartozik: ha két hangszóró membrán-mérete, teljesítménye, ellenállása, frekvenciatartománya, illetve a membrán "lenghetőségének" mértéke teljesen megegyezik, de az egyik hangszóró 200W os míg a másik 300W os, akkor a leadott teljesítményben lenne érezhető különbség? Mármint ez most nem konkrétum, csak egy elméleti dolog. Mármint, hogy elméletben van két teljesen egyforma anyagokból összeállított, teljesen azonos méretekkel rendelkező hangszóróról lenne szó, amiknek csupán a lengőtekercsben lenne különbsége, úgy lenne érezhető különbség?
2019. aug. 6. 18:29
 1/5 anonim ***** válasza:
70%

2db 12"-os hangosabb mint 1db 15"-os...

Kivéve ha valami kimondott spl nyomóval állnak szemben az átlag 12"-os ok..

Nekem 2db 15"-os bassrefi láda van a kocsiba,,csomagtartó fullon,kerékcsere az szopacs lesz,,ha nem úszom meg...

Volt bennt 2*12"-os láda is,jó az is de a 2db 15" sokkal átűtőbb,és nyitott ajtóknàl hangosabb mint a bezártnál..

Itt akkor jön meg az hangja ha tud mozogni a levegő,,máskülönben szétcsakpodja a csomagtartót..

Nekem az égőket rázza ki,,meg felemeli a kalaptartót...

Mókás ....

2019. aug. 6. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Mr. V. ***** válasza:
66%

1. Az erősítőnek az adatlapján (használati utasítás végén) szerepel, hogy mely ohm-számokon milyen teljesítményre képes.

2. Szinuszos teljesítménnyel szoktak számolni hangszóróknál is és erősítőknél is pl. (Sin peak: 300W, Music peak: 600W)

3. Egy hangfal kábelezése is más 2-4-8-16 ohm-on. (Minél kisebb az ellenállása, annál vastagabb kábellel kell bekötni.)


dB értékben észrevehető különbség átlag embernek nincs 1kW és 2kW között. Durván 100W-os egy komolyabb autórádió kimenete, ám az utcán elhaladva több házzal arrébb is hallod még belőle a zenét, mert zárt tér.

Nem mindegy, hogy milyen légközeget kell megmozgatnia, ezért alkalmaznak nagy hangszórókat, amik nem csak zárt térben képesek kellően megmozgatni a levegőt.


A 2 kisebb sorba kötése annyiból jobb, hogy nagyobb felületen szól, ám ilyen teljesítménynél ezt a 38 centi különbséget nem nagyon fogod észrevenni, ám cipelésben annál inkább a 2 nagy mágnes miatt.

Hátránya még, hogy túlfesz vagy bármi hiba miatt egyszerre 2 hangszóró fog elszállni, azaz javítása költségesebb.


Mit szeretnél alacsonyabb frekvenciákat? Zenében 20Hz a minimum, se a keverők, se az erősítők nem dolgoznak alatta. Ezt pedig akármekkora hangszóróból ki tudod hozni. Épp a magas frekvenciák a problémásabbak, amiket már egy nagy hangszóró a maga mozgási tehetetlensége miatt nem képes megszólaltatni.


1ohm??? Diszkótechnikában a 4 és a 8 ohm az elterjedt mind erősítőben, mind hangfalban. 2ohm-os erősítőket USA gyárt leginkább, de hangfalban is drágább a kisebb ohm szám (szinte a duplája).


200+300W összekötése: ha sorosan kötöd, akkor mindig csak azonos teljesítményűt szabad, mert a 200-as tekercse melegedni fog, míg a 300-as még mindig nem szól maximumon. Ha 2 oldalra teszed, akkor a hely akusztikájához mérten kell elhelyezni és semmi különbséget nem fogsz észrevenni, főleg ha tele a tánctér, de mint említettem, ezt átlag ember nem szokta észrevenni, max vájt fülű, aki zenével foglalkozik, komolyzenei koncertekre jár.


Szóval első körben tisztázd az erősítőre optimálisan köthető ohm-számot!

Pl. Omnitronic P-2000 egy 2kW-os erősítő, amit 4 ohm-on tud is, ám csak 1kW-ot tud kihozni a 8ohm-os hangfalakkal, de se 2 se 16 ohm-al már nem üzemel, mert a belső védelem letilt. Tehát bármilyen (4, 8) diszkótechnikában használt hangfalat rá köthetek, mert meghajtja, de a 4 ohm-oson tudja a maximumot (amihez kb. dupla vastagságú vagy fele olyan rövid kábelt kell használni). Egy 16 ohm-os 70W-os Orion hangfallal 5 perc alatt fel lehet forralni az erősítőt, hogy leoldjon. (Korábbi azonos típusú 1kW-os erősítőnél próbáltam... pedig ha tovább számolnánk, akkor is oldalanként 125W teljesítménye lehetne az erősítőnek 16ohm-on a 70-es hangfal többszöröse, mégsem bírt el vele.)


Tehát 1 hangfalba azonos ohm és W értékű hangszórók kerüljenek.

200-300W 1-1 különálló hangfalban nem észrevehető különbség, ám erősítő szempontjából az egyik oldal hamarabb melegszik majd.


1ohm-os összekötést felejts el, mert ha az erősítő támogatná is a "rövidzárat" (ami nem jellemző), extra vastag "bikakábellel" kéne vezetni a jelet az erősítőtől a veszteségek elkerülése és a melegedés megelőzése végett.


4 hangszóró 1 mélynyomóban azért rosszabb, mint 2db 2 mélynyomóban, mert a 2-t a terem 2 végébe is tudod tenni, így nagyobb teret tud bezengetni.

2019. aug. 6. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
A frekvenciát azért hoztam fel, mert egyes hangszórókra (pl sub hangszórók) 27Hz küszöbértéket írnak, míg pl a nagyobbakra már 24-23Hz t is, vagy akár alatta. Tudom, hogy 20Hz alá nem mennek, de pl 27 és 23 között akad különbség, azaz hogy egy mély hangnál meddig tud lemenni. A 200W és 300W os példát úgy értettem, hogy ha külön-külön lennének csatlakoztatva, de a teljesítményen kívül minden egyébben megegyeznek, produkálna-e a 300W os nagyobb decibelt, mint a 200W os, ha egyformák a mágnesek és a membránok. A válaszokat pedig köszi szépen :)
2019. aug. 7. 14:41
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Hangszóró érzékenység függő amit kérdezel.

Ha van a hangszórónak grafikonja ott látnod kell a freki,,bemenő watt,,és a lesugárzott dB értéket..


Az,hogy ha két teljesen egyforma hangszóróról beszélünk mint kosár,,membrán,mágnes,ohm,,stb,,akkor is van egy bökkenő,,mégpedig,hogy ha az egyik csak 200W míg a másik 300W,akkor mégiscsak van különbség a kettő között,és ez a tekercselésben rejlik,pl vékonyabb a rézhuzal,,azért bír kevesebb Wattot,,de cserébe könnyebb a hang tekercs,innentől kezdve,más lesz az érzékenysége különböző frekiken...

200 és 300Watt között minimális különbséget fogsz hallani ugyanazon hangszóróval..

Ha pl .: 200Watt 100dB-t nyom, akkor a 103dB-hez kellene 400Watt..

Így a 300Watt elméletileg 101,5 dB lesz,,szóval füllel nemigen vehető észre..

2019. aug. 7. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Igen.
2022. febr. 3. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!