Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Miért van az, hogy torzítanak...

Miért van az, hogy torzítanak a hangszórók?

Figyelt kérdés
Szinte még nem is találkoztam Olyannal, ami ne torzítana max hangerőn.
2020. máj. 18. 13:55
 1/8 Wadmalac ***** válasza:

1. mert max. hangerőn túlterheled a hangszórót. Nem kizárt, hogy az erősítőd is többet küld rá, miint amit bír.

2. mert max. hangerőn túlterheled az erősítőt. Nem kizárt, hogy a hangszóró impedanciája kevés és a túláram miatt az erősítő torzít.

1. esetén a hangszórót, 2. esetén az erősítőt fogod így kinyírni.


Amúgy csak az igazi high-end cuccok tudják tényleg a teljes hangerő-tartományt a maxra tekerésig, megfelelően, torzításmentesen vágva a túlterhelést.


Ha olyan hangfalad, erősítőd van, amit kénytelen vagy maximumra tekerni, az azt jelenti, túl kicsit vettél.

2020. máj. 18. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Ilyen erősítőm van:


[link]


És ilyenek a hangszórók:


[link]


[link]

2020. máj. 18. 14:55
 3/8 A kérdező kommentje:
Nagyjából majdnem minden Yamaha, mert az mindig is jó volt szerintem
2020. máj. 18. 14:58
 4/8 Wadmalac ***** válasza:
100%
Jónak jó, de nem arra tervezik, hogy koppig hajtsd.
2020. máj. 18. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Szervizmérnök úr ***** válasza:
94%

A szinuszos max. kimenőteljesítmény értékét klasszikusan úgy adják meg, hogy elkezdik növelni a kivezérlést addig, míg 10 % harmonikus torzítás lesz mérhető, ami már füllel is kezd észrevehető lenni.

Ez nagyjából annak felel meg, amikor a szinusz csúcsait már vágni kezdi a végfok, mert eléri a tápfeszültség határait.

Az ekkor mérhető teljesítmény lesz a max. érték.

De senki nem kényszerít, hogy ennyire kihajtsd.

Igazából nem is értem a kérdést, hiszen köztudottnak számít, hogy erőtartaléknak kell lenni, de nem azért, hogy te azt ki is használd, hanem a megfelelő dinamika érdekében.

Vagy széthajtod a cuccot, de akkor magadra vess.

Ugyanez érvényes az autók teljesítményére is vagy szinte bármire.

2020. máj. 18. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Nagyobb Termekben szoktamnhasználni, oda nem volt elég az alaphangerő. Igazából észre sem vettem volna, hogy túlterhelem, ha nem torzít. Bár az ismerősöm szerint ez a vezeték hibája is lehet.
2020. máj. 18. 16:04
 7/8 anonim ***** válasza:

Ahogy Szervizmérnök írta és még kiegészítve:

A hangszóró egy elektromechanikus szerkezet, ezért torzítás szempontjából (is) igen gyengén teljesít. A maximális teljesítményének közelében a lengőtekercs egy része már kikerülhet a mágneskörből, a membrán elmozdulása és visszatérése közel sem lineáris, stb. Ezek miatt torzítása nagy, sokkal nagyobb, mint egy erősítő torzítása. Az emberi fülnek is van torzítása, ezért közelről hallgatva egy 100 W-os hangszórót nem lehet megállapítani, hogy valójában mi torzít, az erősítő, a hangszóró vagy a fül.

Minden erősítőnél, a kivezérlést növelve elérünk egy olyan határt, ahol túlvezérlődik az erősítő, ilyenkor a kimeneti jel határolódik, ami durva torzítást eredményez.

Egyébként régi alapszabály: a hangszóró névleges teljesítménye legyen nagyobb az erősítő teljesítményénél. Így az erősítő nem teheti tönkre a hangszórót. Ennek az erősítőnek a névleges teljesítménye 125 W, a hangfalhoz javasolt erősítőteljesítmény 40-110 W, a fordított eset lenne a helyes.

A vezeték hibája? Ha kisebb hangerőn működik, akkor a vezeték nem hibás. Ahogy Szervizmérnök írta, az erősítőt, és különösen a hangszórót nem helyes a maximális teljesítményük közelében üzemeltetni. Ha teremhangosításra használod és kevésnek tartod a hangerőt, akkor nincs más megoldás, nagyobb teljesítményű erősítő és hangszóró kell.

2020. máj. 18. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Régen én is ezzel kezdtem.

20centis méllyel szerelt Videoton hangfalak,2x50 Watt-os Vidi erősítők.

Azt meguntam.

Most 40,meg 50 centis méllyel szerelt hangládák,meg kilówattos tartományú végfokok,azt nem kell kitekerni max-ra.

Olyan jó érzés tudni azt,hogy van még tartalék bőven,ha eselteg a szomszéddal hangnyomásversenyre neveznénk be.

2020. máj. 18. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!