Mi kell hozzá, és milyen kapcsolási rajzzal?

Figyelt kérdés

Nagyon kezdő vagyok az elektronikában, tényleg csak egy-két nyákot forrasztottam, jelenleg is tanulok.

A telefonom játék közben túlmelegedik, ezt szeretném orvosolni, és mivel itthon csak - egy telefonhoz képest - hatalmas venntillátorunk van, ami hangos is, kéne egy halkat összerakni.

Lehetne szimpla hűtőborda, de nem volna jó nekem.

12V-os ventillátorra gondoltam, azt hallottam szaktanártól, hogy kéne egy 555 Ic, mivel szabáyozni is szeretném a fordulatszámot RPM (szükséges), ezért egy ilyen szabályozó, a kezelhetőség könnyítésére gondolom érdemes egy előtét-ellenállást rakni, és 220/230V-ról, valamilyen töltővel szeretném megoldani. Egyszerűen. A ventillátor túlmelegedését megakadályozni lehet hűtőbordája, ha érdemes... Az összeállított szépség dobozban végzi, a ventillátor rárögzítve.



#kapcsolási rajz #12V ventillátor #230V-ról
2021. jan. 28. 18:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

555 ic felesleges,,azzal esetleg a pwm-es ventiket tudnád vezérelni.

Kell egy fali dugasztáp ,és vagy veszel készen LM317 szabályzó modult,vagy veszel 1db LM317 ic-t,1db 5K ohmos lineáris potit,1db 100-120 ohmos ellenállást 0,6 wattost,meg két darab 10uf -os kondit 50 Voltost,és a neten található rajzok valamelyike alapján összerakod magadnak.

Ennyi.

2021. jan. 28. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Szirty ***** válasza:

"555 ic felesleges,,azzal esetleg a pwm-es ventiket tudnád vezérelni."


A közönséges 12V-os ventilátort is lehet vele szabályozni.

2021. jan. 28. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Nem lehet !

Mert önállóan nem képes akkora teljesítményre külső fet,vagy tranzisztor nélkül !

Ezt jó lenne hozzá tenni....

Másik meg,hogy pulzus üzemben szabályoz,míg az Lm ic meg shunt regulator.

Azaz nem fog sípolni a venti egy adott fordulaton,ami zavaró lehet.

Ez meg tapasztalat...

2021. jan. 28. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 Szirty ***** válasza:

555, a kimeneten egy tranzisztor, stb.

Nem állította senki hogy az 555 kimenetére kell kötni közvetlenül a ventilátort.

Tény hogy az LM317 előnyösebb néhány szempontból de ez nem jelenti azt hogy 555-el nem lehet megoldani.

2021. jan. 29. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

Ez a baj,hogy ez megy..

A kérdezőnek ha azt mondják,hogy kell ez,és kész,akkor azt veszi meg és azzal próbál tenni valamit.

Ha nem ért hozzá,valószínű,hogy nem is veti fel azt,hogy hát de erre kelleni fog még valami,mert így gyenge lesz és tönkremegy..

Ha azt írta volna a kérdező,hogy azt mondta a szaktanárom,hogy kell egy 555 ic,meg egy tranzisztor,ami vezérli majd a terhelést,akkor ezt nem is írtam volna,hogy önmagában nem lehet ilyenre használni..

Az is lehet,hogy mondták neki,csak ő nem írta le,így meg nem tudhatom..

2021. jan. 29. 08:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Szirty ***** válasza:
Ha túl sok feltételezésből indulsz ki akkor könnyen adhatsz úgy hibás választ hogy közben meg vagy győződve a válaszod helyességéről...
2021. jan. 29. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Meg a kérdések alatti eszmecserék is elég sok.

Olyan mintha egyes válaszolók csak beszélgetni járnának ide...

2021. jan. 29. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Szirty ***** válasza:
Nem működőképes az a koncepció amit a kérdések-válaszok rendszerre kitaláltak.
2021. jan. 29. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Egy ventire elég egy ilyen kapcsolgatós bóvlitáp meg két vezeték gyerekek.
2021. jan. 31. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Szóval, hogy értelme is legyen a csetnek, mi kell hozzá? Talpas tranzisztor lesz a fordulatszabályzó helyett. 2kOhm-os.egy azóta felvetődött kérdés: egy 12V 0.1A ventivel lehet hatékonyan hűteni egy telefont? Mondjuk 3-4 óra mondjuk úgy folyamatos PubG mellett? Akinek kellene, aszerint nem.
2021. márc. 5. 17:09
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!