Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mi lehet a baja a magassugárzó...

KmsRys kérdése:

Mi lehet a baja a magassugárzó hangszórónak?

Figyelt kérdés

Van egy 2 utas, kisméretű hangfalpárom, az egyikben recsegve szól a magassugárzó, a másikban viszont gyönyőrűen szól.


Így néz ki maga a hangszóró: [link]


És így szól: [link]


Azt a "zenét" direkt erre a célra dobtam össze, egy low pass filtert is tettem rá, hogy jobban átjöjjön a lényeg (mivel a magas frekvenciás hangok elnyomják ezt a zörgést).


Olyan a hangja, mintha valami hozzáérne a membránhoz, és fül alapján azt mondom, hogy a közepe felől jön ez a recsegő/zörgő hang. Ha hangosan hallgatom, akkor elnyomja a zene ezt a zörgést, de ha halkabban hallgatom, akkor nagyon zavaró tud lenni. Persze egy rács védi a hangszórót, ahogy ez a képen is látszik, szóval nem hinném, hogy bármi is hozzáérne. Mint már említettem, csak az egyik ilyen, a párja viszont nagyon szépen szól. Nem mostanában lett ilyen rossz hangja, már évek óta ilyen egyébként, csak sokáig nem használtam, most viszont újra használom már pár napja, mert ezt a zörgést leszámítva ennek lenne a legszebb hangzása az itthon lévő hangszórók közül, úgyhogy nagyon szeretném valahogy megcsinálni, ha lehet egyáltalán csere nélkül. Ha esetleg nem javítható magassugárzó csere nélkül, akkor is érdekelne, hogy vajon mi miatt szól így.



2021. szept. 20. 20:06
 1/10 anonim ***** válasza:
54%
Így elsőre kontakthibának hangzik. Biztos, hogy ezt a magas csinálja? Csak mert ez tipikusan az a hangzás, amit a mélysugárzó bevezető szálának szakadása szokott művelni, csak elektromosan a magassugárzó hangjába is visszaszól. Igazából szét kellene szedni, mert így látatlanban nehéz megmondani, hogy pontosan mi okozza.
2021. szept. 20. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Ha a magasat letakarom a tenyeremmel, akkor nem hallatszik ez a recsegés.


Szét is szedem mindjárt, viszont akkor már kipróbálom külön a magasat a mély nélkül, hogy úgy is csinálja-e.

2021. szept. 20. 21:01
 3/10 A kérdező kommentje:

Hmm, ez érdekes! Kipróbáltam kölön-külön a magasat és a mélyet, és egyik se recsegett. Aztán megint visszakötöttem mindkettőt, és már így együtt se recseg!


Lehet, hogy csak egy egyszerű kontakthiba volt, ami meg lehet, hogy egy rossz minőségű forrasztás miatt volt. Egyébként így van bekötve: [link]


A hátsó csatlakozóról egyből a mélynyomóra megy, és rögtön onnan tovább a magasra. A forrasztásnál elvágtam a drótot, aztán a kábel végein leszedtem a borítást, és a drótokat csak simán rácsavartam oda, ahol voltak. Amúgy eléggé rondán volt megforrasztva, úgyhogy az is okozhatta, nem?

2021. szept. 20. 21:34
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Yay, az úgy nagyon nem jó bekötés. Van egy kondenzátor furcsán rátéve a magasra, felüláteresztő szűrőként. Azon keresztül kéne mennie a jelnek. Így csak ott van, de nem csinál semmit. Egy az egybe bekötni a magasat kb a halállal egyenlő.
2021. szept. 20. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Ezt nem én kötöttem be így, de értem, hogy mire gondolsz. Úgyhogy szétszedem a másikat is, hogy átkössem a jó helyre azt is.
2021. szept. 20. 21:52
 6/10 ZOTYADEEJAY ***** válasza:
100%
A megassugárzón lévő kb 2.2uF kondenzátort sorba kötjük a + pólussal vagy a - al, mindegy váltóáramról lévén szó.. Ahol jobban szól ott hagyd bent a bipoláris kondit.
2021. szept. 21. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

4-es jól írta, ez a bekötés így nem jó. A kondenzátor egyik kivezetése a „levegőben” lóg, így olyan, mintha ott sem lenne. Ezért a mély hangokat nem választja le a magas sugárzóról, ez pedig valóban annak a tönkremeneteléhez vezet.

A kondenzátort a magas sugárzóval sorosan kell kapcsolni, a baloldali rajz szerint:

[link]

Az elektrolitkondenzátorra nem előnyös váltakozófeszültséget kapcsolni, ezért jobb lenne két „szembekapcsolt” elektrolitkondenzátor a jobboldali rajz szerint. A soros kapcsolás miatt kétszeres kapacitás kell.

A legjobb megoldás, ha elektrolitkondenzátor helyett valamilyen nem polarizált kondenzátort alkalmazol, például egy ilyet:

[link]

Ez 4,7 µF, ez csak példa, nézd meg mennyi az eredeti kondenzátor kapacitása és olyat keress, ezen a honlapon sokféle van, biztos találsz megfelelőt. Feszültségre 50…100 V-os megfelel.

2021. szept. 21. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Mondom a fejleményeket.


Átkötöttem a másik helyre azt a vezetéket.


Sajnos a Képküldés most valamiért nem működik, ezért itt lehet megnézni: [link]


A helyzet az, hogy kipróbáltam így is, és úgy is, ahogy gyárilag volt. Ennél a hangszórónál valószínűleg máshogy vannak kivezetve a terminálok, mint általában, ugyanis pont akkor szól mélyebben, ha átkötöm oda, ahogy a képen is van. Ha a + jelű terminálra kötöm (ahol eredetileg is volt), pont akkor van leszűrve, mivel úgy tényleg csak a magasak szólnak. Szóval ezt a hangszórót furcsán csinálták meg. A kondenzátor 4,7µF 16v.


Az öröm meg korai volt, mivel nem lett jó. Még mindig zörög, csak tegnap este már nem tudtam rendesen kipróbálni, mert más már aludt.


Az az érdekes, hogyha kiveszem a dobozból vagy a mélyet, vagy a magasat (tökmindegy, hogy melyiket), akkor nem zörög, de ha mindkettőt belerakom a dobozba máris zörög. Ami még érdekesebb, az az, hogy a magas hangszórót ha be se kötöm, akkor is ugyanúgy zörög! Szóval ez nem elektronikus jellegű hiba, az biztos. Na de akkor mégis mi okozza? Nem a doboz, az biztos. Mintha a magassugárzó közepéből jönne a zörgés.

2021. szept. 21. 17:39
 9/10 anonim ***** válasza:
100%
Akkor meg az lesz, hogy a magas szigetelése nem jó, így a mély légnyomása rángatja a membránt. Valószínűleg a mágnes el van válva a kosártól. Ha tényleg ez a helyzet, akkor nem javasolnám a házi javítást, mert ha egyszer a mágnes onnan lejön, nincs az az isten hogy utána központosan vissza tudd rakni. Erősen csere szagú a dolog.
2021. szept. 21. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Vajon milyen magassugárzó kell bele egyáltalán? Mert ezen nincs semmilyen felirat. Rá szokták írni a hangszórók mágnesére, hogy hány ohmos, wattos, de ezen valamiért 1 betű sincs, se a magas, se a mély mágnesén, és sehol máshol sincs semmilyen írás.


Na meg eléggé egyedi alakja van annak a hangszórónak, van "karimája" is, ami egybe van építve a hangszórókosárral. Mondjuk ezt éppen meg lehetne oldani egy kis átbarkácsolással...

2021. szept. 21. 22:09

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!