Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mitől robbantak fel a nyolcvan...

Mitől robbantak fel a nyolcvanas években azok a legendás Color Star TV-k?

Figyelt kérdés
Szüleim mesélték, hogy valamelyik ismerősüknek egykor felrobbant a TV-je. Nem kétlem, csak nem értem, hogy mi tudott benne felrobbanni, igen gyakran lakástüzet okozni? Milyen alkatrésznek kellett benne meghibásodnia? Magában a képcsőbe vákuum van, ami elméletileg ha kilyukad, akkor is csak magába szívja a levegőt. Szerintem a robbanáshoz nyomásnövekedés kell. Esetleg a tápegység elektrolit kondenzátora pukkant el? A félreértések elkerülése érdekében még annyit, hogy nem vagyok hozzá értő, csak kíváncsiságból kérdezem!
2022. márc. 5. 11:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
58%
2022. márc. 5. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
58%

Szerintem az akkori hálózati feszültség ingadozása / tökéletlensége is nagy szerepet játszhatott ebben főleg vidéken.


Mivel az elektro mérnökök nem tervezték bele annakidején a Tévé

áramkörökbe az akkora mértékű toleranciát.


Továbbá primitívebbek voltak a védelmi megoldásai is az áramköröknek, a sufniszervízelések meg még rátettek erre is egy lapáttal.

2022. márc. 5. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
#1 Köszi a linket, de sajnos arról semmi hasznosat nem ír, hogy igazából mitől gyulladt ki! Konkrétan mi volt az a "hibás alkatrész"?
2022. márc. 5. 11:59
 4/13 anonim ***** válasza:

Vastagon lerakódott bennük a "háztartási" por, a működésükhöz szükséges nagyfeszültség miatt, ami ezen a poron áthúzott és az ív meggyújtotta, majd tovább terjedt.

Ezt kommunikálták is akkoriban, mert sokan hozták be az egyébként jól működő tévéjüket tisztításra.

2022. márc. 5. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 A kérdező kommentje:
#4 Ez sem kielégítő magyarázat, mert más TV-k is vonzzák a "porcicákat" az elektrosztatikus feltöltődés miatt, de mégsem kapnak lángra! Szerintem más oka lehet a tűzeseteknek, vagy robbanásoknak( ha egyáltalán valóban felrobbantak és nem "csak" kigyulladtak)!
2022. márc. 5. 12:15
 6/13 A kérdező kommentje:
De mi volt a tényleges ok? Mi volt az az olcsó alkatrész?
2022. márc. 5. 12:16
 7/13 anonim ***** válasza:

Beleolvastam a cikkbe, ami egy alkatrészre hivatkozik. Lehetséges, hogy volt ilyen is, de nem nem gondolom jellemzőnek.

Amire utal, az a nagyfeszültségű sokszorozó lehet, ami a színes tévékben körülbelül 25ezer voltot állított elő. Ha ennek a szigetelése elöregedett, vagy eleve rossz volt és áthúzott, akkor lehetséges, hogy az is okozott tüzet.

2022. márc. 5. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
A robbanás akkor következett be, ha a keletkező tüzet nem oltották el időben és az megrepesztette a képcsövet (a képernyő és annak a hátra nyúló része).
2022. márc. 5. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Ezt olvasd el:

[link]

Mely szerint egy elhibázott konstrukció volt.

2022. márc. 5. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

Valóban vákuum van a képcsőben és amikor eltörik a darabjai kezdetben befelé mozdulnak el.

De nyilván nem gyűlnek össze középen egy kis kupacban, hanem repülnek tovább, immár kifelé.

Ha csak a vékony nyakánál repedt meg, akkor valóban nem fog felrobbanni, csak a kis lyukon magába szippantja a levegőt.

2022. márc. 5. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!