Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » Mit kell bekötnöm az áramkörbe...

Mit kell bekötnöm az áramkörbe, hogy egy 5 voltos adapterrel tápláljak meg egy olyan LED-es házikót, amibe 2 AAA-s ceruza elem kell?

Figyelt kérdés
Van egy karácsonyi házikóm, 2 db AAA-s elem hajtja, ez ugye 3 volt. Az adapterem (telefontöltő) 5 voltot ad le, ezt szeretném rákötni. Vehetnék egy HOME típusú változtatható feszültségű adaptert (azzal működik), de az 4500 Ft. Ezért gondoltam, hogy ha bekötök ellenállást vagy valamilyen diódát, akkor nem kell adapter, elő tudom állítani a 3 voltot így is… (nem értek a témához, de unom az elemeket cserélgetni… :) )

2023. febr. 4. 05:59
1 2 3
 1/27 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
0%
2023. febr. 4. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/27 anonim ***** válasza:
41%

Nagyon egyszerű, amikor elemről működik, megméred az áramát a körnek, ahhoz pedig számítható ellenállás.

De nem ajánlom ezt a módszert. Tönkre fognak menni a ledek.

2023. febr. 4. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/27 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
0%
miert menek tonkre ha ugyanolyan vagy kevesebb feszt es aramot kapnak?
2023. febr. 4. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/27 anonim ***** válasza:
41%
Nem ugyanolyat kapnak. Azért mennek tönkre.
2023. febr. 4. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/27 anonim ***** válasza:
0%
Ilyet [link] köss be és ennyi.
2023. febr. 4. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/27 anonim ***** válasza:
en ehhez diodat hasznalnek keresnek olyat amin vagy fel volt esik es abbol 4et egymas utan raknek de persze mashogy is lehet csak az a lenyeg hogy annyi fesz essen rajta hogy jo legyen
2023. febr. 4. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/27 Szirty ***** válasza:
63%

Ha feltételezzük, hogy a házikóban semmi más nincs csak egyszerű LED-ek amik folyamatosan világítanak (nincs benne egyéb elektronika, villogó LED, stb) akkor igencsak valószínű hogy a kis házikóban is egyszerűen soros előtét ellenállások vannak 3V-ra méretezve.


Ebben az esetben a megoldás nagyon egyszerű 5V-ról való működéshez: kell egy ellenállás sorba kötve. :)


Ahogy a #2-es hozzászóló írta meg kell mérni elemről mekkora áramot vesz fel és annak alapján kell kiszámolni hogy mekkora soros ellenállás kell ahhoz hogy 5V-ról ugyanekkora maradjon az áram.


Ez egyszerű, mert 5V és 3V között 2 a különbség, tehát az áram ismeretében azt kell kiszámolni hogy mekkora ellenálláson esik 2V.


R=2/I


Ha mondjuk 60mA-t vesz fel, akkor 33 ohm kell elé (2/0.06).


Nem kell dióda, integrált áramkör (78L33) meg pláne nem.


"Tönkre fognak menni a ledek."


Semmi bajuk nem lesz.


"Nem ugyanolyat kapnak. Azért mennek tönkre."


Pontosan ugyanakkora marad a LED-ek árama.

2023. febr. 4. 10:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/27 anonim ***** válasza:
45%
A LED-en átfolyó áram a lényeges, a rajta eső feszültség másodlagos kérdés, ezért sem a diódás feszültségcsökkentés, sem a 3,3 V-os feszültségstabilizátor nem megfelelő. Egyetlen sorosan kapcsolt ellenállás, vagyis Szirty megoldása a jó.
2023. febr. 4. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/27 Szirty ***** válasza:
69%

Azt megjegyzem, hogy mivel a "házikóban" már eleve van 3V-ra méretezett ellenállás a LED-eken, a 3V-os stabilizátorral vagy soros diódákkal is működik.

Csak egy külső (további) ellenállással szerintem egyszerűbb megoldani.

2023. febr. 4. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/27 A kérdező kommentje:

Na, akkor valamit nem értek:

- Vettem egy ellenállást, amit a multimétterrel 2k-s méréstartományban megmérve azt írja ki, hogy .321 - ez gondolom azt jelenti, hogy ez ~330 ohmos ellenállás (amúgy ezt mondta az eladó is)

- ezt az ellenállást rákötöttem egy olyan áramkör pozitív ágára, ami egy 5,48 V-os leadó adapterből indul. Amikor a végén megmértem, ott is 5,48 V feszültséget mértem.

Ebből nekem az következik, hogy az ellenállás nem csökkentette a feszültséget egyáltalán.


Egy barátom tanácsára vettem egy 1N4007-es diódát, az 0,28 voltot csökkentett a feszültségen,.Tehát valószínűleg ilyen diódákat kellene vennem és sorbakötnöm?

2023. febr. 5. 12:08
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!