Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Szórakoztató készülékek » AB osztályú erősítő hogyan...

Morzsi007 kérdése:

AB osztályú erősítő hogyan működik?

Figyelt kérdés

Lehet értelmetlen kérdés és nem így kell elképzelni, de az van meg nekem, hogy alacsony hangerőnél, kis teljesítménynél A osztályúként működik, nagyobb teljesítménynél B osztályúként, itt megváltozik a végtranzisztorok működése ebből adódóan.

A kérdésem pontosabban az lenne, ha jól értettem a dolgokat, akkor meddig tart az A osztály, pl 50W-os erősítőnél, 10-15W teljesítményig, utána vált ? Ha igen ezt lehet valamilyen módon mérni, kideríteni?

Köszönöm



#AB osztály
2023. febr. 16. 09:42
 1/6 Zzzoli ***** válasza:

Nem tart addig, 10-15 wattnál már bőven nyitja a végtranyókat is.

1-2 wattról beszélünk A osztályban.

2023. febr. 16. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Hát akkor az karcsú. 🙂Ennek így nem sok értelme van vagy?

Egyébként ezt lehet valahogy mérni egyszerűbb módon, teszem fel csökken az áramfelvétel mikor nyitja a végtranzisztorokat?

2023. febr. 16. 10:08
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
A osztályban folyamatos az áramfelvétele, B osztályban viszont a meghajtástól függ.
2023. febr. 16. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

„alacsony hangerőnél, kis teljesítménynél A osztályúként működik, nagyobb teljesítménynél B osztályúként”

Ez így van. Az, hogy mekkora teljesítményig működik A osztályban attól függ, hogy mekkora nyugalmi áramot állítottak be. Minél nagyobb a nyugalmi áram annál nagyobb teljesítményig működik A osztályban. A osztályban az áramfelvétel állandó, B osztályban a kivezérléstől függően változik. Bár ki nem próbáltam, de ennek alapján kimérni úgy lehet, hogy szinuszjelet adsz az erősítőre és méred a végerősítő áramfelvételét. Ameddig nem növekszik az áramfelvétel, addig működik A osztályban. Ebben az állapotban leméred az erősítő kimeneti feszültségét, majd ebből és a hangszóró impedanciájából kiszámítható a teljesítmény: P=Uki²/Z. Bár, ahogy Zzzoli írta, ez legfeljebb néhány W lehet. Egyébként van értelme az ilyen kis nyugalmi áramnak, mert, ha nullára állítanák be (ez lenne az elméleti B osztály), akkor kis kivezérlésnél a nullátmenetek közelében nem nyitnának ki a végtranzisztorok, ez pedig jelentős torzítást eredményezne, ez nevezik keresztezési torzításnak.

2023. febr. 16. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm az értelmes válaszokat mindenkinek. Bár nem vagyok műszerész, de értem amiről beszéltek (remélem)🙂, anno építettem A osztályt egyszer, nyugalmi áram stb ismerős volt. 😁

Szinusz jelnek mondható, ha egy pl 500Hz folyamatos beállított frekvenciájú hangot küldök a bemenetre? Hanggenerátor alkalmazással tudok ilyet. Ma is tanultam sok mindent👍

2023. febr. 16. 12:15
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

„Szinusz jelnek mondható, ha egy pl 500Hz folyamatos beállított frekvenciájú hangot küldök a bemenetre?”

Igen, ha az alakja szinuszos.

Például itt olvashatsz rövid leírást erről a témáról:

[link]

Az 1.2.1. ábrán láthatód a tisztán B osztályú erősítő elvi felépítését, az 1.2.2. ábrán a keresztesési torzítást. Az 1.3.1. ábrán láthatod az AB osztályú erősítő elvi felépítését, az 1.3.2. ábrán az átviteli jelleggörbéjét. Az A osztályú erősítő itt nem szerepel, annál olyan nagy nyugalmi áramot kell beállítani, hogy az a teljes kivezérléskor se növekedjen. Ennek hátránya, hogy kis kivezérléskor is nagy teljesítményt vesz fel az erősítő, ilyenkor a hatásfoka nagyon kicsi. A nagy nyugalmi áram miatt állandóan nagy veszteségi teljesítmény keletkezik a végtranzisztorokon, emiatt hatalmas hűtőbordákra, esetenként pedig még hűtőventilátorokra is szükség van. Az igaz, hogy az audiofilek szerint az A osztályú erősítő szól a legszebben.

2023. febr. 16. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!